Çarşamba, 20 Şubat, 2019

Üye Ol - Üye Girişi - Şifremi Unuttum - Favorilerim - İletişim


GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Fizik tedavi hakkında bilinmeyenleri anlattı

Salı, Eki.23.2018 - 09:40
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Fizik tedavi hakkında bilinmeyenleri anlattı

Amasya’nın Merzifon İlçe Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Fiziksel Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mahir Topaloğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, fiziksel ve fonksiyonel bozuklukların tanı ve tedavisini kapsar diyerek Fizik Tedavi hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Amasya’nın Merzifon İlçe Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Fiziksel Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mahir Topaloğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, fiziksel ve fonksiyonel bozuklukların tanı ve tedavisini kapsar diyerek Fizik Tedavi hakkında bilinmeyenleri anlattı.

 Fizik tedavinin, vücuda dışarıdan uygulanan sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, masaj ve egzersiz ile ağrıyı kesmeye yönelik uygulamaları içeren ve kas iskelet sistemi hastalıklarında ya da yararlanmalarında uygulanan ilaç dışı bir tedavi şekli olduğunu belirten Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Fiziksel Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Dr. Mahir Topaloğlu konuyla ilgili olarak verdiği bilgilerde  “Ağızdan verilen tedavilere ek olarak ya da tek başına uygulanabilir. Rehabilitasyon ise doğuştan veya sonradan ortaya çıkan, kaybedilmiş hareket kabiliyetinin tekrar kazandırılmasına yönelik tedavidir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servisinde Tanı, Tedavi ve Takip Yaklaşımları Nelerdir diye soracak olursanız, Fizik tedavi ve rehabilitasyon servisinde; Tüm kas-iskelet sistemi hastalıklarının, Tüm romatizmal hastalıkların, Ağrılı durumların, Sinir sıkışmalarının, Beyin-omurilik ve periferik sinir felçlerinin,  İnme ve serebral palsi, Eklem sertliği ve katılığı-kısıtlılığı, Spastisite,

Kırık ve travma gibi hastalık ve durumların akut ve kronik durumlarının tanı, tedavi ve takibi yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, tıbbi ve cerrahi tedaviler yetersiz-etkisiz-gereksiz ise, hastalığın müzminleşme ve ilerleme ihtimali varsa, günlük yaşantı olumsuz etkileniyorsa veya sakatlık gelişmişse yararlı ve gerekli olabilir diyen Fiziksel Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Dr. Mahir Topaloğlu “Hastalığın durumuna göre uygun bir fizik tedavi programı planlanır. Fizik tedavi, uzman hekim denetiminde yapılmalıdır. Bu tedavi programı ilaç ve fizik tedavi ajanlarının uygulanması ve terapötik egzersizlerden bir veya birkaçını içerebilir. Uygulanacak Fizik Tedavi; Soğuk tatbiki,

Yüzeyel ısı (infraruj, sıcak paket, parafin, girdap banyosu), Derin ısı (ultrason, kısa dalga diatermi, radar),Elektroterapi (tens, elekrostimülasyon, vakum-enterferans, diadinami, galvanık-faradik akım) Hidroterapi (kontrast banyo, kaplıca tedavisi, su altı masaj, elektrogalvanik banyo, girdap banyosu), Mekanoterapi (mobilizasyon ve manipülasyon, traksiyon, pnömatik kompresyon, splint, breys, korse, bandaj, baston vs destekleri), Tedavi edici egzersiz uygulamaları gibi

Fizik tedavi yöntemlerinden biri veya bir kaçını içerebilir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonun amaçlarına değinecek olursak; Ağrının azaltılması,

Kasların gevşetilmesi, Dolaşımın olumlu yönde etkilenmesi, Enflamasyonun giderilmesi,

Fonksiyonların restore edilmesi; hareketin artırılması, kasların güçlendirilmesi ve koordinasyonun sağlanması,  İlaç gereksiniminin azaltılması, Postür(duruş) bozukluklarının önlenmesi ve düzeltilmesi olarak sayılabilir” açıklamasında bulunarak  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kapsamındaki tedaviler nelerdir sorusuna ise “Akut ve kronik ağrı tedavisi,  Romatizmal hastalıklar tedavi ve takibi, Ortopedik rehabilitasyon ve spor yaralanmaları, Nörolojik ve nöromuskulaer hastalıkların rehabilitasyonu, Pediatrik rehabilitasyon, Metabolik kemik hastalıkları (Osteoporoz vb.), Doğumsal veya edinsel eklem ve kemik bozuklukları, Yanık sonrası rehabilitasyon Kardiyak rehabilitasyon Geriatrik rehabilitasyondur” cevabını vererek açıklamalarına şu şekilde devam etti.

“Hastalığa göre değişmekle birlikte, her seans 1-1,5 saat sürecek şekilde, 10-20 seans uygulanmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları sırasında hasta ağrı duymaz. Ancak, hastada eklem kısıtlılığı mevcutsa, örneğin omuzunu kaldıramıyorsa, o zaman fizyoterapist, germe egzersizleri yapacağından hafif ağrı olabilir. Omuz, kol, bacak, dirsek, ayak, el bilek eklemleri ve çevresi dokular, bel, sırt, boyun gibi omurga bölgelerinde değişik nedenlere bağlı olarak ağrı ve fonksiyon bozukluğu olanlara, iltihabı' romatizmal hastalıkların aktif döneminde olmayanlara, başta ortopedik ameliyatlar olmak üzere bazı cerrahi girişimler sonrasında kaslarında güçsüzlük, eklemlerinde sertleşme, fonksiyon kısıtlılığı olanlara fizik tedavi uygulanır. Beyin, sinir hasarı sonucunda gövde, kol ve bacaklarda tam veya kısmi felç gelişenlere hareket sistemi dışında lenf dolaşımının bozulması sonucu kol ve bacaklarında şişme oluşanlara uygulanır. İltihabi (enflamatuar) romatizmal hastalıkların aktif dönemleri (eklemlerin, şiş, sıcak ve ağrılı olduğu dönemler), damar tıkanıklıkları, varisler, açık yaralar ve iltihaplı bölgeler üzerine uygulama sakıncalıdır.”

Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Fiziksel Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Dr. Mahir Topaloğlu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulamalarının Faydaları hakkında ise “Ağrı, uyuşukluk, karıncalanma, güçsüzlüğün azalması ve geçmesi, Fonksiyonların artması, Yan etkisinin çok nadir olması ve olduğunda hafif ve geçici olması, Birçok durumda gereksiz tıbbi ve cerrahi tedavileri engellemesi, Daha az ilaç kullanılmasını sağlaması, İlaçla ve ameliyatla tedavisi mümkün olmayan diğer birçok hastalıkta etkin tedavi sağlaması, Hastalıkların kronikleşmesini (müzminleşmesini) ve ilerlemesini engellemesi, Hayat kalitesini arttırmasıdır” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 


Bu haber 454 defa okundu.

Benzer Haberler

Velilere eğitim verildi

Velilere eğitim verildi

Amasya Merkez Toplum Sağlığı Merkezinde görev yapan Diş Hekimi Zeynep Kaplan tarafından Akşemseddin İlkokulu, Serdar Zeren İlkokulu ve 75. Yıl İMKB Bayezit İlkokulu öğrenci velilerine Florürlü Vernik Uygulaması hakkında eğitim verildi.


Salı, Şub.19.2019 - 09:27

MHP Belediye Başkan Adaylarını tanıttı

MHP Belediye Başkan Adaylarını tanıttı Milliyetçi Hareket Partisi İl Teşkilatı tarafından Belediye Başkan adaylarının tanıtımı Yeni Amasya Kapalı Spor Salonunda yapıldı. 

Salı, Şub.19.2019 - 09:25

Karla kapanan 10 km’lik yol açıldı

Karla kapanan 10 km’lik yol açıldı

Amasya’da yüksek kesimleri etkisi altına alarak hayatı olumsuz etkileyen kar yağışı Tavşan Dağı bölgesinde ve Merzifon İlçesine bağlı Aşağıbük, Ortabük ve Yukarıbük köylerinde yoğun kar ve tipi nedeniyle köy yollarını ulaşıma kapanmıştı.


Salı, Şub.19.2019 - 09:24

Bakan Ersoy, Vali Varol’u ziyaret etti

Bakan Ersoy, Vali Varol’u ziyaret etti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Amasya programı çerçevesinde Amasya Valiliği’ni ziyaret etti. 

Salı, Şub.19.2019 - 09:23

Bakan Ersoy, Sultan II. Beyazid Caminin açılışını yaptı

Bakan Ersoy, Sultan II. Beyazid Caminin açılışını yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Amasya Valiliği ve Amasya Belediyesini ziyaret ederek, Sultan II. Beyazid Caminin açılışını yaptı.


Salı, Şub.19.2019 - 09:22
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://www.objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.