GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

“Söz veriyoruz, andımızı öğretmeye devam edeceğiz”

Perşembe, Kas.08.2018 - 09:41
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


“Söz veriyoruz, andımızı öğretmeye devam edeceğiz”

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, “Danıştay 8.Dairesi, Öğrenci Andı’nın içerik ve usul itibari ile eğitimin bir parçası olduğunu ısrarla vurgulamıştır Danıştay MEB’in temyiz başvurusunu Türk Eğitim Sen'e tebliğ etti. Buna bir cevap yazacağız. Tabi hukukun bu süreçten sonra nasıl bir karar vereceğini kaygıyla bekliyoruz. İnşallah yargı vicdanının sesini dinler” dedi.

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, “Danıştay 8.Dairesi, Öğrenci Andı’nın içerik ve usul itibari ile eğitimin bir parçası olduğunu ısrarla vurgulamıştır Danıştay MEB’in temyiz başvurusunu Türk Eğitim Sen'e tebliğ etti. Buna bir cevap yazacağız. Tabi hukukun bu süreçten sonra nasıl bir karar vereceğini kaygıyla bekliyoruz. İnşallah yargı vicdanının sesini dinler” dedi.Terzi açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Öğrenci Andı’ndaki Türlük vurgusunun etnik bir yapının tanımı değil, bu topraklarda yaşayan, devletimize sadakat ile bağlı olan her bir vatandaşımızı kapsayan bir milli kimliği ifade etmektedir. Büyük Atatürk’ün de dediği gibi; ‘Türkiye Cumhuriyeti kuran Türkiye halkına Türk Milleti’ denir. Yine Anayasamızın 66. Maddesi, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür’ der. Sayın Cumhurbaşkanımız da benzer bir vurguyu ‘Benim için şereflerin en büyüğü, Türk milletinin bir ferdi olmaktır’ diyerek yapmıştır. Ama seçim sürecine girildiğinden dolayı mıdır bilinmez, Öğrenci Andı’na karşı yeni tavrı manidar buluyoruz. Öğrenci Andı’nın okutulması yerine, yazarı Reşit Galip’in adının tartışmaya açılmasını da anlayamıyoruz. Tartışma konumuz Reşit Galip değil ki! Velev ki iddia ettiğiniz gibi Reşit Galip Türk Ocaklarını kapatmış, Türkçe ezanı getirmiş olsun,  bu dünyadan göçüp gitti. Zaten iyi ya da kötü yaptıklarının hesabını artık ilahi adalete karşı verecektir. Biz de o zaman şunu sorarız: Çözüm sürecinde davullarla, zurnalarla şehirlerimizin meydanlarından ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ tabelalarını kaldıran da Reşit Galip mi idi? Valilik tabelalarından T.C. ibaresini ya da Devlet Şeref Madalyasından Atatürk siluetini kaldıran da Reşit Galip miydi?2009 yılında bir vatandaşımızın Andımızın okullarda okutulmaması için MEB aleyhine dava açtığında, MEB Öğrenci Andı'nın okutulması yönünde bir savunma metni göndermiştir. Bugün biz ne diyorsak işte o savunma metninde de AKP’li Bakan Sayın Nimet Çubukçu aynısını hatta daha fazlasını söylüyor. İktidar partisi değişmedi. Peki ne değişti? Öğrenci Andı 2013 yılında adına çözüm denilen, bize göre çözülme olan sürece kurban edildi.Buradan Milli Eğitim Bakanlığı’na ve Sayın Cumhurbaşkanı’na sesleniyoruz: Öğrenci Andı konusunda milletimizin durduğu çizgide durun. Fikri zikri bulanık, karanlık olan etnik özürlü marjinal grupların kuru gürültüsüne pabuç bırakmayın. Hatta gelin hodri meydan! Öğrenci Andı’nı referanduma götürelim. Milletimiz ne diyor ise, başımızın üstünde yeri vardır. Öğrenci Andı’nın gerçek sahibi, değerlerimiz üzerinden siyasi/ideolojik nemalanma gayretinde olanlar değil, Türk milletidir. Doğruyum demek mi saçma sapandır, çalışkanım demek mi saçma sapandır, Ne mutlu Türküm diyene demek mi saçma sapandır? Öte yandan şunu da belirtelim; eğer ki, Danıştay İDDK Türk milletinin beklentisi doğrultusunda karar vermez ise Türk Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerimiz öğrencilerimize Andımızı okutacaklardır. Söz veriyoruz: Öğretmeye devam edeceğiz!” diye konuştu.

 

 


Bu haber 133 defa okundu.

Benzer Haberler

Vali Varol akademik ve iş hayatından tecrübelerini gençlerle paylaştı

Vali Varol akademik ve iş hayatından tecrübelerini gençlerle paylaştı Amasya Valisi Dr. Osman Varol, ‘Zoru Başaranlar’ kariyer sohbetleri kapsamında KYK'lı gençlerle buluştu; eğitim hayatı ve sonrasına dair nasihatlerde bulundu. 

Perşembe, Ara.13.2018 - 08:56

Uçak ambulans bebek hasta için havalandı

Uçak ambulans bebek hasta için havalandı

Ambulans Uçak, Amasya’daki hasta bebek için havalandı. 


Perşembe, Ara.13.2018 - 08:55

Sağlık Okuryazarlığını geliştirmek için eğitimler verildi

Sağlık Okuryazarlığını geliştirmek için eğitimler verildi

İl Sağlık Müdürlüğü personeli, “Sağlık İçin Bir Ders de Bizden” projesi kapsamında, Amasya Gençlik Hizmetleri Gönüllülerinin desteğiyle Kayabaşı İlkokulu öğrencilerine sağlık okuryazarlığını geliştirmek adına eğitimler verildi


Perşembe, Ara.13.2018 - 08:54

“Sevgi diliyle iletişim kuralım”

“Sevgi diliyle iletişim kuralım” Amasya Üniversitesi Kariyer Kulübü organizasyonuyla Etkili İletişim ve İnsan İlişkileri başlıklı bir konferans düzenlendi. 

Perşembe, Ara.13.2018 - 08:53

Güneş, Atatürk Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti

Güneş, Atatürk Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin Güneş, Atatürk Anadolu Lisesi öğrenci, öğretmen ve okul yöneticileriyle bir araya geldi.


Perşembe, Ara.13.2018 - 08:51
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://www.objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.