GAZETELER

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Amasya’dan 50 ülkeye 50 milyon dolarlık Amasya Beji Mermeri ihraç ediliyor

Cuma, Kas.09.2018 - 11:35
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Amasya’dan 50 ülkeye 50 milyon dolarlık Amasya Beji Mermeri ihraç ediliyor

Türkiye’de ki mermer rezervinin yüzde 21’ine sahip olan Amasya’dan 2017 yılında 50 ülkeye 50 milyon dolarlık Amasya Beji mermeri ihracatı yapıldı.

Türkiye’de ki mermer rezervinin yüzde 21’ine sahip olan Amasya’dan 2017 yılında 50 ülkeye 50 milyon dolarlık Amasya Beji mermeri ihracatı yapıldı.

Amasya’da 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayan mermer sektörü en ihracatı Çin’e yaparken, Körfez ülkeleri ve Avrupa’nın bazı ülkelerine ihracat yapılıyor.

Bu kapsamda Amasya Valisi Dr Osman Varol, Mermer ocaklarını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Amasya Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu, Amasya Valiliği tarafından Amasya’ya özel bir mermer olan Amasya Bejinin de coğrafi işaretinin alındığı ve Amasya Beji mermerinin özellikleri ile ilgili bir sunum yaptı.

Amasya’da 13 olan mermer ocağının an itibariyle 20 mermer ocağına çıktığını söyleyen Amasya Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu, “biz bu sayının artacağını ümit ediyoruz. 50 ülkeye bizim sektörden de aldığımız rakamlarla şu an da 50 milyon doların üzerinde bir ihracat rakamımız var ama gerçekte daha yüksek olduğunu düşünüyoruz” dedi. Sunumda Amasya’da çıkan mermerlerin çeşitleri tanıtıldı.

Amasya Valisi Dr. Osman Varol: “Elik tekke köyümüzdeki Amasya’nın gerçekten gözbebeği olan ciddi sayıda sadece bu havzada 600 kişiye toplamda da 2 bin, 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayan mermer endüstrimizin gözbebeği olan ocaklarımızı hep beraber ziyaret ettik. Bir süre önce uzun çalışmalar sonucunda Amasya Beji mermerimizin coğrafi işaretini aldık ve bunu tescil ettirdik. Amasya Beji mermerimiz hem ülke içinde hem ülke dışında çok farklı ülkelerde ciddi ilgi gören tüketicilerden, bu sektördekilerden ciddi ilgi gören bir ürün. Yıllardır da bölgemizde üretimi gerçekleşiyor. Ülkemiz ekonomisine de ciddi katkılarda bulunuyor. 50 kadar ülkeye ihraç edilen bu ürünümüzün yıllık, bizim tabi sanayicilerimizden aldığımız verilerle 50 milyon dolar civarında ihracatı var, ihracatı mevcut. Amasya Beji mermeri ülkemizde ve dünyada marka haline gelmiş bir ürün. Bu ürünün coğrafi işaretini alarak, bunun bir takım hukuki haklarını korumak anlamında ticari değerini artırmak anlamında da çok önemli bir adım atılmış olduğunu düşünüyorum” dedi.

İhracatın başını çeken ülkenin Çin olduğunu söyleyen Vali Varol: “bu dünyanın birçok ülkesi için de böyle, doğal taşlara bugün ülkenin büyüklüğü hacmi açısından, nüfusu açısından ve bu ticaretin bunu işleyip, daha sonra mamul ürün olarak satması açısından da Çin özellikle ilgi gösteriyor. Bunun dışında 50 kadar ülkeye bu ürün gönderiliyor ve özellikle Amasya Bejinin birkaç türü sektörde çok prestijli çok Premium yapılarda, binalarda kullanılan bir ürün olarak bilindiği için de hem çok zengin ülkeler diyebileceğimiz işte Arap ülkeleri, körfez ülkelerine hem de Avrupa’nın bazı ülkelerine de ihraç ediliyor” diye konuştu.

Vali Varol, Mermer Ocağına inerek incelemelerde bulunup, yetkililerden bilgi aldı. Bloklar halinde Mermer Ocağından çıkarılan mermerler istenilen boyutlarda ebatlanarak, ihraç ediliyor.

 


Bu haber 308 defa okundu.

Benzer Haberler

YÜZLERİ KIZARMAYANLAR'A !..

YÜZLERİ KIZARMAYANLAR'A !.. Alttaki başlıklı yazımı 2003’te R.T. Erdoğan henüz başbakan bile değilken yazmıştım. Israrla aradım ve buldum. 

Salı, May.21.2019 - 12:57

Meyve üreticilerine önemli uyarı

Meyve üreticilerine önemli uyarı

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü meyve üreticilerini uyardı.


Salı, May.21.2019 - 12:18

Düzceli Kadın Girişimcilerden Amasyalı kadın girişimcilere ziyaret

Düzceli Kadın Girişimcilerden Amasyalı kadın girişimcilere ziyaret TOBB Düzce İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aslıhan Akbal Tüysüz ve kurul üyeleri, Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç'ı ziyaret ettiler. 

Salı, May.21.2019 - 12:13

CHP 19 Mayıs’ı kutladı

CHP 19 Mayıs’ı kutladı Cumhuriyet Halk Partisi Amasya İl ve Merkez İlçe Başkanlığı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramında Yavuz Selim Meydanında Yönetim Kurulu ve Parti üyeleri ile birlikte Atatürk Anıtına çelenk sunumunda bulunup, günün anlam ve önemini belirten açıklamayı CHP İl Sekreteri Hatem Doğanbaş yaparak şunları kaydetti: “100 yıl önce ülkemiz emperyalist ve onun taşeronları tarafından işgal edilmiş bir ülkeydi. 

Salı, May.21.2019 - 12:12

Amasya’da 20 bin hektar arazi toplulaştırıldı

Amasya’da 20 bin hektar arazi toplulaştırıldı

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Samsun, Sinop, Amasya ve Tokat illerinde yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.


Salı, May.21.2019 - 12:10
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://www.objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.