Çarşamba, 20 Şubat, 2019

Üye Ol - Üye Girişi - Şifremi Unuttum - Favorilerim - İletişim


GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

Amasya’dan 50 ülkeye 50 milyon dolarlık Amasya Beji Mermeri ihraç ediliyor

Cuma, Kas.09.2018 - 11:35
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


Amasya’dan 50 ülkeye 50 milyon dolarlık Amasya Beji Mermeri ihraç ediliyor

Türkiye’de ki mermer rezervinin yüzde 21’ine sahip olan Amasya’dan 2017 yılında 50 ülkeye 50 milyon dolarlık Amasya Beji mermeri ihracatı yapıldı.

Türkiye’de ki mermer rezervinin yüzde 21’ine sahip olan Amasya’dan 2017 yılında 50 ülkeye 50 milyon dolarlık Amasya Beji mermeri ihracatı yapıldı.

Amasya’da 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayan mermer sektörü en ihracatı Çin’e yaparken, Körfez ülkeleri ve Avrupa’nın bazı ülkelerine ihracat yapılıyor.

Bu kapsamda Amasya Valisi Dr Osman Varol, Mermer ocaklarını ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

Amasya Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu, Amasya Valiliği tarafından Amasya’ya özel bir mermer olan Amasya Bejinin de coğrafi işaretinin alındığı ve Amasya Beji mermerinin özellikleri ile ilgili bir sunum yaptı.

Amasya’da 13 olan mermer ocağının an itibariyle 20 mermer ocağına çıktığını söyleyen Amasya Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mürsel Kuloğlu, “biz bu sayının artacağını ümit ediyoruz. 50 ülkeye bizim sektörden de aldığımız rakamlarla şu an da 50 milyon doların üzerinde bir ihracat rakamımız var ama gerçekte daha yüksek olduğunu düşünüyoruz” dedi. Sunumda Amasya’da çıkan mermerlerin çeşitleri tanıtıldı.

Amasya Valisi Dr. Osman Varol: “Elik tekke köyümüzdeki Amasya’nın gerçekten gözbebeği olan ciddi sayıda sadece bu havzada 600 kişiye toplamda da 2 bin, 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayan mermer endüstrimizin gözbebeği olan ocaklarımızı hep beraber ziyaret ettik. Bir süre önce uzun çalışmalar sonucunda Amasya Beji mermerimizin coğrafi işaretini aldık ve bunu tescil ettirdik. Amasya Beji mermerimiz hem ülke içinde hem ülke dışında çok farklı ülkelerde ciddi ilgi gören tüketicilerden, bu sektördekilerden ciddi ilgi gören bir ürün. Yıllardır da bölgemizde üretimi gerçekleşiyor. Ülkemiz ekonomisine de ciddi katkılarda bulunuyor. 50 kadar ülkeye ihraç edilen bu ürünümüzün yıllık, bizim tabi sanayicilerimizden aldığımız verilerle 50 milyon dolar civarında ihracatı var, ihracatı mevcut. Amasya Beji mermeri ülkemizde ve dünyada marka haline gelmiş bir ürün. Bu ürünün coğrafi işaretini alarak, bunun bir takım hukuki haklarını korumak anlamında ticari değerini artırmak anlamında da çok önemli bir adım atılmış olduğunu düşünüyorum” dedi.

İhracatın başını çeken ülkenin Çin olduğunu söyleyen Vali Varol: “bu dünyanın birçok ülkesi için de böyle, doğal taşlara bugün ülkenin büyüklüğü hacmi açısından, nüfusu açısından ve bu ticaretin bunu işleyip, daha sonra mamul ürün olarak satması açısından da Çin özellikle ilgi gösteriyor. Bunun dışında 50 kadar ülkeye bu ürün gönderiliyor ve özellikle Amasya Bejinin birkaç türü sektörde çok prestijli çok Premium yapılarda, binalarda kullanılan bir ürün olarak bilindiği için de hem çok zengin ülkeler diyebileceğimiz işte Arap ülkeleri, körfez ülkelerine hem de Avrupa’nın bazı ülkelerine de ihraç ediliyor” diye konuştu.

Vali Varol, Mermer Ocağına inerek incelemelerde bulunup, yetkililerden bilgi aldı. Bloklar halinde Mermer Ocağından çıkarılan mermerler istenilen boyutlarda ebatlanarak, ihraç ediliyor.

 


Bu haber 252 defa okundu.

Benzer Haberler

Velilere eğitim verildi

Velilere eğitim verildi

Amasya Merkez Toplum Sağlığı Merkezinde görev yapan Diş Hekimi Zeynep Kaplan tarafından Akşemseddin İlkokulu, Serdar Zeren İlkokulu ve 75. Yıl İMKB Bayezit İlkokulu öğrenci velilerine Florürlü Vernik Uygulaması hakkında eğitim verildi.


Salı, Şub.19.2019 - 09:27

MHP Belediye Başkan Adaylarını tanıttı

MHP Belediye Başkan Adaylarını tanıttı Milliyetçi Hareket Partisi İl Teşkilatı tarafından Belediye Başkan adaylarının tanıtımı Yeni Amasya Kapalı Spor Salonunda yapıldı. 

Salı, Şub.19.2019 - 09:25

Karla kapanan 10 km’lik yol açıldı

Karla kapanan 10 km’lik yol açıldı

Amasya’da yüksek kesimleri etkisi altına alarak hayatı olumsuz etkileyen kar yağışı Tavşan Dağı bölgesinde ve Merzifon İlçesine bağlı Aşağıbük, Ortabük ve Yukarıbük köylerinde yoğun kar ve tipi nedeniyle köy yollarını ulaşıma kapanmıştı.


Salı, Şub.19.2019 - 09:24

Bakan Ersoy, Vali Varol’u ziyaret etti

Bakan Ersoy, Vali Varol’u ziyaret etti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Amasya programı çerçevesinde Amasya Valiliği’ni ziyaret etti. 

Salı, Şub.19.2019 - 09:23

Bakan Ersoy, Sultan II. Beyazid Caminin açılışını yaptı

Bakan Ersoy, Sultan II. Beyazid Caminin açılışını yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Amasya Valiliği ve Amasya Belediyesini ziyaret ederek, Sultan II. Beyazid Caminin açılışını yaptı.


Salı, Şub.19.2019 - 09:22
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://www.objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.