GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

YÜZLERİ KIZARMAYANLAR'A !..

Salı, May.21.2019 - 12:57
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


YÜZLERİ KIZARMAYANLAR'A !..

Alttaki başlıklı yazımı 2003’te R.T. Erdoğan henüz başbakan bile değilken yazmıştım. Israrla aradım ve buldum. 

Alttaki başlıklı yazımı 2003’te R.T. Erdoğan henüz başbakan bile değilken yazmıştım. Israrla aradım ve buldum. Niye mi dersiniz, tam yanıtım yok. Okuduktan sonra belki siz de nedenini sezersiniz! Ancak, yakın tanımadığım için adaylığını garipsediğim Ekrem İmamoğlu’nun, 31 Mart akşamından beri, yalnız İstanbul’un değil bütün Türkiye’nin gözünde “Tek Adam’ın bileğini büken bir Genç Adam” olarak kürsüye çıkmasının etkisinde kaldığımı düşünebilirsiniz. İşte 16 yıl önceki yazım:

İSTANBUL’U YAZMAK İSTERDİM   (NTV İnt. Kasım 2003)

New York 1995’lerden bu yana her yıl daha güvenli yaşanabilen bir kent olmuş artık. 11 Eylül’de Amerika’ya yönelen terörün, kapitalizmi yüreğinden vurması sonrası yaşanan korku da atlatılmış durumda. 1980’lerdeki bir gelişimde, maliye orta elçimiz arkadaşım Cengiz Alper, ancak kendisi ile birlikte olmam koşulu ile New York metrosuna binmeme izin vermişti. Çünkü o tarihlerde dünyanın tehlikeli yerlerinin başında geliyordu. Manhattan’ın Harlem bölgesine gitmek sanki geri dönmemeyi göze almak demekti.

2001’de İkiz Kuleler vurulduğunda New York’un belediye başkanı olan Rudy Giuliani’yi, korumalarına rağmen kan kokan toz bulutuna doğru ilerlerken ekranlarda ben de izledim. Dünya görüşü ayrı da olsa herkes, cesur ve dürüst bir politikacı olduğunda hemfikirdir. New York’un artık dünyanın benzer büyük kentlerinin içinde en huzurlu ve temiz kent olmasında Başkan Giuliani’nin çok büyük payı olduğu, tartışmasız kabul edilir.

Giuliani göreve geldiğinde New York’ta güvenli bir havayı solumanın asla mümkün olmayacağı önyargısı, her sokağa sanki kazılmıştı. Ne var ki, O’nun, ikiz kulelerin ateş yığınına doğru “ben gidiyorum korkan gelmesin” derken ki yürekliliği, daha göreve geldiğinde, “ben gidiyorum, gelen gelir” diyerek, canilerin, hırsızların, (ünlü mafyaların) üzerine giderken gösterdiği yürekliliğin devamıydı.

Neydi Giuliani’nin bu başarısındaki sırrı? Başkanlığı kazandığında attığı, o yürekli ve kararlı ilk adım. Karanlık çevrelerin (hukuk tanımazların) önce önderlerini birbirine düşürmüş ve kendi aralarında temizlik olmuş, kalanlar da birer birer New York’tan kaçmışlar. Elbette günlük yaşamında 20 milyonu bulan büyük kitlenin karşılaştığı sıradan suçlar ve suçlular tükenmiş değil. Ancak örgütlü suç ortamının temizlendiği söylenebilir.

New York’un romantizmini, sefahatini, pisliğini ima ederek, ünlü Chris Schmidt, başkan seçildiğinde Rudy Giuliani’niyi dergisinde Mickey Mouse* ile karikatürize etmiş. Yazımı, Schmidt’in karikatürü göstererek sonradan yaptığı şu itirafla bitiriyorum: “Savcı iken katilleri, canileri hep hapse attı, onların ve benzerlerinin o kadar çok düşmanlığını kazandı ki, ben ilk seçildiğinde onunla fare gibi oynayacaklar ve ezip geçecekler diye, bu karikatürünü yapmıştım, şimdi, onun cesur kararlılığı karşısında yüzüm kızarıyor”. (Kasım 2003 NTV İnt.)                     

Erol Çevikçe

 


Bu haber 328 defa okundu.

Benzer Haberler

Yetenekli öğrencilere iş imkanı için protokol imzaladı

Yetenekli öğrencilere iş imkanı için protokol imzaladı Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Amasya Ticaret ve Sanayi Odası, Silverline Endüstri ve Tic. Aş. Ve Şehit Gültekin Tırpan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında yapılacak okul işletme işbirliği protokolü 23 Ağustos’ta saat 10.00’da Ticaret ve Sanayi Odasında paydaşların katılımı ile gerçekleşti. 

Cumartesi, Ağu.24.2019 - 08:56

Vali Yardımcısı Burakgazi’den Başkan Sarı’ya veda ziyareti

Vali Yardımcısı Burakgazi’den Başkan Sarı’ya veda ziyareti

Adana Vali Yardımcılığı görevine atanan Ferhat Burakgazi, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya veda ziyareti gerçekleştirdi.


Cumartesi, Ağu.24.2019 - 08:54

“Ülke gerçeklerini dikkate alarak, teklif sunduk”

“Ülke gerçeklerini dikkate alarak, teklif sunduk”

Büro Memur-Sen Amasya Şube Başkanı Cahit Çinpolat, Memur Sen bir taraftan üyelerinin özlük ve mali haklarını düşünürken diğer taraftan ülke gerçeklerini dikkate alarak Kamu İşveren Heyeti'ne teklif sunmuştur dedi.


Cumartesi, Ağu.24.2019 - 08:54

Oda Başkanlarından Acar’a ziyaret

Oda Başkanlarından Acar’a ziyaret

Amasya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsa Köse, Şoförler Odası Başkanı Mürsel Çapkın ve Amasya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Genel Sekreteri Aydın Bozkurt; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erdin Acar’ı makamında ziyaret etti.


Cumartesi, Ağu.24.2019 - 08:53

Keşvelioğlu, “Kalpteki merhamet sadaka ile yeşerir”

Keşvelioğlu, “Kalpteki merhamet sadaka ile yeşerir” Geçmişten günümüze kadar gelen ve bize ecdadımızdan yadigar kalan sadaka geleneği, camilerde bağış kutusu adı altında yaşatılmaya çalışılıyor. 

Cumartesi, Ağu.24.2019 - 08:52
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://www.objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.