GAZETELER

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY

ANKET

  • Spor Toto - Süper Lig şampiyonu kim olacak ?

23 bin eser arasında en büyük ilgi mumyalara

Pazartesi, Haz.10.2019 - 09:39
PAYLAŞ :
 |  Karakter Boyutu : A- A+


23 bin eser arasında en büyük ilgi mumyalara

Bayram tatilini fırsat bilen yerli ve yabancı turistler, Amasya Müzesinde sergilenen 23 bin tarihi eser arasında 700 yıllık Müslüman Mumyalar büyük ilgi gösteriyor. Ziyaretçiler, mumyaları ziyaret etmeden müzeden ayrılmıyorlar. 

Bayram tatilini fırsat bilen yerli ve yabancı turistler, Amasya Müzesinde sergilenen 23 bin tarihi eser arasında 700 yıllık Müslüman Mumyalar büyük ilgi gösteriyor. Ziyaretçiler, mumyaları ziyaret etmeden müzeden ayrılmıyorlar. 
4 çocuk 4 yetişkin’den oluşan toplam 8 Müslüman Mumya Müzenin en çok ziyaret edilen tarihi eserleri arasında yer alıyor ve tarihte başka eşi benzeri yok. 


İşbuğa Nuyin ve Cumudar Mumyaları Selçuklu Dönemine ait (1237-1247) Cumudar Türbesi olarak bilinen kümbetten çıkarılmış. Diğer mumyalar İlhanlıların Anadolu´daki siyasi egemenlikleri zamanında Amasya Valiliği yapmış olan İzzettin Mehmet Pervane Beye, erkek ve kız çocuklarına ve cariyelerinden birine ait. 
Ziyaretçilerle bire bir ilgilenen ve müzedeki eserlerin tarihini anlatan Müze Müdürü Celal Özdemir: “Amasya Müze Müdürlüğünde toplam 8 tane mumya var. Bu mumyalar Amasya Müzesinin nadir eserlerinden bir tanesi. Müzemize gelen ziyaretçilerin birçoğu Mumyaları duyduğu için merak edip, geliyorlar. Yoğun bir ziyaretçi potansiyelimiz var mumyalardan dolayı. Bu mumyalar, Amasya Müzesindeki mumyalar Türkiye’deki tek İslami mumyalara sahip müze diyebiliriz. Bu yüzden Amasya Müzesi önemli. Anadolu’da özellikle Türkiye’de bir çok mumya olan müzemiz var. Bunların birçoğu Hıristiyan mumyalar. Amasya Müzesindeki mumyalar dediğim gibi 8 adet. Bunların 4 tanesi yetişkin, 4 tanesi çocuk mumyası. Mumyalar özellikle cesedin bozulmaması için taretten geçirme işlemi, bu işlemin en eski örnekleri Mısır’da var. 2bin 800 3 binli yıllara uzanan Ramses ve Firavun mumyaları var tarihte. Bunlar 14. Yüzyıl dediğimiz 1243 Kösedağ savaşından sonra Anadolu’ya İlhanlılar hakim oluyor. O savaştan sonra Anadolu Selçukluları askeri ve siyasi yönden zayıflıyorlar. Bunun üzerine Anadolu’yu yönetmeleri için burada Nuyin İşbuğa tarihte Abuşga diye geçer ve Cumudar var. Bunlar Anadolu’yu yönetmesi için genel Vali olarak atıyorlar. Aynı dönemde Amasya’yı yönetmesi için tayin ettikleri İzzettin Mehmet Pervane Bey var. İzzettin Mehmet Pervane Bey’in eşi ve kız ve erkek çocuklarına ait toplam 4 tane mumyamız mevcut. Bizim buradaki mumyalarımız Mısır’da ve diğer örneklerinden çok farklı olarak iç organları üzerindeydi. Sadece bağırsakları ve beyin sıvısı alınmış, tüm diğer iç organlarıyla birlikte taret yapılmış, yani mumyalanmış. Bu mumyaların özellikle ikisinin İlhanlı olan yani Moğolların idarecisi olan İşbuğa Abuşga Selçuklu tarihinde çok önemli bir şahsiyet ve Cumudar, 13 yüzyılın başları, 12 yüzyılın sonları özellikle net bir şekilde tarihleri biliyoruz yani” 
Ziyaretçi sayılarından da bahseden Müze Müdürü Celal Özdemir: “Geçen yıl 189 bin kişi gezmiş Amasya Müzelerini. Özellikle Amasya Müzesinin 86 bin ziyaretçisi var. Bu sene şu anda geçen seneye göre yüzde 20’lik bir artış var. Artık müzeleri insanlar rastgele gezmiyor. Bilerek ve isteyerek geliyorlar. Burada ne olduğunu bildiği için direk ben mumyaları görmek istiyorum diyerek tamamen bilinçli gelen insanlar ve artı çok büyük bir katkı sağlıyor mumyalar. Amasya Müzesi dendiği zaman Amasya Müzesindeki mumyalar ilk akla gelen” dedi. 
Amasya Müzesinde 23 bin sergilenen eser bulunduğunu söyleyen Müze Müdürü Özdemir: “şu an mevcut haliyle 22 bin 937 tane eserimiz var. Bu sürekli ilimizdeki kazılardan, Amasya Müze Müdürlüğünün yapmış olduğu müzeyi kurtarma kazılarından ve eser satın alma yoluyla şu anda 23 bin mevcut haliyle 23 bin eserimiz mevcut” diye konuştu. 
Amasya Müze Müdürlüğünde mumyaların dışında 23 bin sergilenen tarihi eser bulunuyor. Müze, ziyaretçilerden de oldukça yoğun ilgi görüyor. 
Umut Yeşilyurt 

 


Bu haber 700 defa okundu.

Benzer Haberler

Yetenekli öğrencilere iş imkanı için protokol imzaladı

Yetenekli öğrencilere iş imkanı için protokol imzaladı Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Amasya Ticaret ve Sanayi Odası, Silverline Endüstri ve Tic. Aş. Ve Şehit Gültekin Tırpan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında yapılacak okul işletme işbirliği protokolü 23 Ağustos’ta saat 10.00’da Ticaret ve Sanayi Odasında paydaşların katılımı ile gerçekleşti. 

Cumartesi, Ağu.24.2019 - 08:56

Vali Yardımcısı Burakgazi’den Başkan Sarı’ya veda ziyareti

Vali Yardımcısı Burakgazi’den Başkan Sarı’ya veda ziyareti

Adana Vali Yardımcılığı görevine atanan Ferhat Burakgazi, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı’ya veda ziyareti gerçekleştirdi.


Cumartesi, Ağu.24.2019 - 08:54

“Ülke gerçeklerini dikkate alarak, teklif sunduk”

“Ülke gerçeklerini dikkate alarak, teklif sunduk”

Büro Memur-Sen Amasya Şube Başkanı Cahit Çinpolat, Memur Sen bir taraftan üyelerinin özlük ve mali haklarını düşünürken diğer taraftan ülke gerçeklerini dikkate alarak Kamu İşveren Heyeti'ne teklif sunmuştur dedi.


Cumartesi, Ağu.24.2019 - 08:54

Oda Başkanlarından Acar’a ziyaret

Oda Başkanlarından Acar’a ziyaret

Amasya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsa Köse, Şoförler Odası Başkanı Mürsel Çapkın ve Amasya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Genel Sekreteri Aydın Bozkurt; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erdin Acar’ı makamında ziyaret etti.


Cumartesi, Ağu.24.2019 - 08:53

Keşvelioğlu, “Kalpteki merhamet sadaka ile yeşerir”

Keşvelioğlu, “Kalpteki merhamet sadaka ile yeşerir” Geçmişten günümüze kadar gelen ve bize ecdadımızdan yadigar kalan sadaka geleneği, camilerde bağış kutusu adı altında yaşatılmaya çalışılıyor. 

Cumartesi, Ağu.24.2019 - 08:52
Yorum Yap
Güvenlik Resmi Resmi Yenile

Yorumlar
Yorum yapılmamıştır.

Toplam (0) adet yorum eklenmiştir.
Facebook ile Yorum Yap

Haber, Haberler

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.Buradasınız: Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portali: Objektif Gazetesi - Tükiye'nin en kapsamli haber portali: http://www.objektifamasya.com/

Bu site Turkishost haber yazılım paketini kullanmaktadır.