“Öğretmenlik Meslek Kanunu Çalıştayı Yapıldı”

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, “ Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi, 20-23 Ocak 2023 tarihlerinde “Öğretmenlik Meslek Kanunu Neden ve Nasıl Olmalı?” temasıyla çalıştay düzenledi ” dedi.

Admin Admin
Admin Admin Tüm Haberleri

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, “ Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi, 20-23 Ocak 2023 tarihlerinde “Öğretmenlik Meslek Kanunu Neden ve Nasıl Olmalı?” temasıyla çalıştay düzenledi ” dedi.

Amasya’yı temsilen çalıştaya Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkan Yardımcısı Yavuz Kalleci katıldı.

23 Ekim 2018 tarihinde 2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nin tanıtım toplantısında kamuoyuna ilk kez duyurulan Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili bugüne kadar sendika olarak üzerlerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirdiklerini söyleyen Terzi, sözlerini şöyle sürdürdü: “4 yıllık süreçte kanunda neler olması gerektiğine dair çok ciddi gayret ortaya koyduk. Bakanlık merkez ve taşra teşkilatlarının düzenlediği çalıştaylara katılarak kanuna dair beklentilerimizi ifade ettik. Türk Eğitim-Sen olarak çalıştaylar düzenleyerek, raporlar ve öneriler hazırladık. Sayısını hatırlayamadığım onlarca televizyon programında ÖMK’ya dair görüşlerimizi dile getirdik. Onlarca basın açıklaması ve basın toplantılarında kanunla ilgili taleplerimizi kamuoyuyla paylaştık. Defalarca sosyal medya kampanyaları düzenleyerek, meslektaşlarımızın meslek kanunu sürecine sahip çıkması noktasında gayret ortaya koyduk. 23 Kasım 2021’de Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın ‘Meslek Kanunu’nu çok yakın zamanda çıkarıyoruz’ ifadesi üzerine 8 Aralık 2021 tarihinde 81 ilde eş zamanlı olarak alanlara inerek, bir kez daha meslek kanununun nasıl olması, içeriğinde neler yer alması gerektiğine dair duruşumuzu bir kez daha ortaya koyduk. 31 Aralık 2021 tarihinde kanun teklifinin TBMM’ye sunulmasının ardından, sürecin TBMM safhasında iki genel başkan yardımcımız vasıtasıyla komisyonlarda öğretmenlerin haklı taleplerini yüksek sesle ifade ettik. Kanun, 3 Şubat’ta kabul edildi, 14 Şubat’ta Resmi Gazetede yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Bundan sonra yapılacak tek şey kalmıştı; o da öğretmenleri huzursuz edecek düzenlemeler konusunda yargı hakkımızı kullanmak. Bu nedenle kanunun uygulamasına dair hazırlanmış olan mevzuat düzenlemesinin arazlı yönlerinin yürürlüğünün durdurulması ve iptali istemiyle yargıya başvurduk. Kısacası bu teşkilat dört yıllık süreçte ÖMK ile ilgili bir sendikanın ne yapması gerekiyorsa yaptı.”

Terzi, “Türk Eğitim-Sen, 30 yıllık sendikal bakiyesinde temsil ettiği kesimin beklentilerini, dertlerini, isyanını asla sendikal rekabetin ya da siyasal husumetin mezesi haline getirmemiştir, bundan sonra da getirmeyecektir” dedi.

Türk Eğitim-Sen kanunla ilgili gayret sarf ederken, başkalarının sınav kapıya dayanana kadar hiçbir şey yapmadığını belirten Terzi, şunları kaydetti: “Ancak biz tüm bunları yaparken, başkaları ne yaptı? Adeta kariyer sınavı kapıya dayanana kadar hiçbir şey yapmadılar. Kariyer sınavı süreci başlayınca öğretmenlerimizin büyük tepki ve öfkesi ortaya çıktığında birtakım sendikalar ve siyasetçiler ancak bir şeyler olduğunu fark ettiler ve ardından istismar başladı. Öğretmenlerimizin hayalleri, umudu maalesef sendikal ve siyasi husumetlerin mezesi haline getirildi. Biz bunu kabul etmiyoruz. Türk Eğitim-Sen, 30 yıllık sendikal bakiyesinde temsil ettiği kesimin beklentilerini, dertlerini, isyanını asla sendikal rekabetin ya da siyasal husumetin mezesi haline getirmemiştir, bundan sonra da getirmeyecektir. Herkes görecektir ki; süreci istismar edenler, bir sonraki sınava kadar yine dönüp meslek kanununa bakmayacak, her zamanki gibi biz bakacağız. Meslek kanununun adına yakışır şekilde içinin doldurulması, zenginleştirilmesi noktasında gayret ortaya koyan teşkilat, yine Türk Eğitim-Sen olacak.”

ÖMK’daki eksikleri biliyoruz, bunu tamamlamak için gayret ortaya koyacağız

Meslek kanunu sürecinin nihayete ermediğini, gayretlerinin öğretmenlerin beklentisini karşılayacak zamana kadar devam edeceğini kaydeden Terzi, Türk Eğitim-Sen olarak ‘ÖMK iptal edilsin’ çığırtkanlığı yapmadıklarını, içinde eksiklikler olsa da Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılmış olmasının olumlu bir adım ve kazanılmış bir mevzi olduğunu ifade etti. Geylan, “İçinde eksiklikler, aksaklıklar olsa da Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılmış olması mesleğimiz ve meslektaşlarımız namına kazanılmış bir mevzidir, olumlu bir adımdır. Şimdi bu mevziden yürüyeceğiz ve bu kanunun içini hep beraber dolduracağız. Nitekim Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Eğitimde Türkiye Yüz Yılı hedefleri arasında 2023 hedefleri içerisinde öğretmenlerin özlük hakları ile ilgili düzenlemelerin yapılacağını ifade etti. Bu ifade, MEB adına ne anlama geliyor? ‘ÖMK’daki eksikleri biliyoruz, bunu tamamlamak için gayret ortaya koyacağız.’ Biz böyle anladık ve pası aldık. İki gün boyunca ÖMK’yı kamil hale getirmek için vizyon ortaya koyacağız. ” dedi.

Öğretmene şiddet meselesinin toplumun gündeminden çıkması lazım

Adı Öğretmenlik Meslek Kanunu olan bir kanunun içerisinde en azından öğretmenlerin tabi olduğu süreç ve mevzuatı ekseriyetle yer alması gerektiğini bildiren Terzi , “Öğretmen yetiştirme ile atama ve yer değiştirmeler bu kanunda yer almalı. Öğretmene şiddet konusu da kanunda olması gereken hususlardan birisidir. Gün geçmiyor ki öğretmene bir saldırı, darp haberi görmeyelim. Bu konudaki yasal düzenlemenin kanunda yer alması lazım. Önceki yıl Türk Eğitim-Sen olarak öğretmenlere yönelik şiddet konusunda bir kanun teklifi hazırlayarak, Iğdır Milletvekili Sayın Yaşar Karadağ aracılığıyla TBMM’ye sunmuştuk. Herkes bilmelidir ki, öğretmenin itibarını korumadan eğitimde istediğimiz yere ulaşmamız mümkün değildir. Bunun için öğretmene şiddet meselesinin toplumun gündeminden çıkması lazım. Unutulmamalıdır ki; öğretmene verilen değer çocuklara verilen kıymettir. Öğretmenin etkinliğinin ve itibarının artırılması çocuklarımıza sahip çıkmak anlamına gelir.” diye konuştu.

Elverişsiz bölgelerde öğretmen istikrarını sağlamanın yolu öğretmenleri çakılı sözleşmeli çalıştırarak esir etmek değil, teşvik etmektir

Terzi kanunda olması gereken bir başka önemli konunun zorunlu hizmet tazminatı olduğuna vurgu yaptı. Zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapan öğretmenlere bölgenin mahrumiyet derecesine göre bir brüt asgari ücret ile iki brüt asgari ücret arasında değişen oranlarda zorunlu hizmet tazminatı ödenmesi gerektiğini söyleyen Terzi “Bu şekilde elverişsiz koşullarda görev yapan öğretmenlerimiz, ‘Zor koşullarda görev yapıyorum ancak devletim de benim bu fedakârlığımı görüyor’ diyecek ve motive olacaktır. Elverişsiz bölgelerde öğretmen istikrarını sağlamanın yolu öğretmenleri çakılı sözleşmeli çalıştırarak esir etmek değil, teşvik etmektir” dedi.

Türk Eğitim-Sen’in 15 yıldır dile getirdiği bu önerinin aslında devletimiz tarafından da kabul edilmiş durumda olduğuna dikkat çeken Terzi “2023 Eğitim Vizyon Belgesi tanıtım toplantısında elverişsiz koşullarda görev yapan öğretmenlere teşvik uygulaması getirileceği ifade edilmişti. Şimdi sıra teşvik uygulamasının meslek kanunu marifetiyle hayata geçirilmesindedir. Bu yapılırsa aynı zamanda bir kısım öğretmenlerimizi kadrolu meslektaşlarından farklı olarak sözleşmeli istihdam etmek zorunda kalmayacağız.” diye konuştu.

Liyakat ve ehliyetin esas alındığı, hakkaniyet üzerinde yürütülen bir yönetici atama sisteminin yasal bir zemine oturtulması şarttır

Terzi, yönetici atama sisteminin mutlaka meslek kanunu ile yasal hale getirilmesi gerektiğine dikkat çekti. MEB’in, 100 binin üzerinde yönetici pozisyona sahip bir bakanlık olduğunu, dolayısıyla bu kadar geniş bir yönetici kadrosuna sahip olan bakanlığın hazırladığı öğretmenlik meslek kanununda yönetici atama sürecine yer verilmemesinin doğru olmadığını belirten Terzi yönetici atama sisteminin her bakan, her iktidar, her bürokrat değiştiğinde rötuşlanarak yamalı bohçaya dönen bir sitem olmaktan kurtarılmasını istedi.

Terzi, kişisel inisiyatiflere son verilmesi gerektiğini bildirerek, liyakat ve ehliyetin esas alındığı ve hakkaniyet anlayışıyla bir yönetici atama sisteminin yasal bir zemine oturtulmasının şart olduğuna dikkat çekti.

Terzi özellikle proje okullarındaki keyfi atamaları da eleştirerek, “Proje okulları sınavla öğrenci alan okullardır ama biz ülkemizin geleceğini inşa edecek, akademik başarısı en yüksek olan nitelikli öğrencilerimizin olduğu bu okullarımıza yönetici ataması yaparken objektif kriter koyamıyoruz. Bu okulların yönetici atama sürecine dahil edilmesini istiyoruz” dedi.

Kariyer Planlamasında Hizmet Yılı Esas Alınmalıdır

Kariyer basamakları sınavının 19 Kasım tarihinde yapıldığını hatırlatan Terzi, “Biz kariyer düzenlemesinin ilk gündeme geldiği 2005 yılından beri öğretmenlerin kariyerleri belirlenirken esas alınması gereken kriterin; deneyim, tecrübe, hizmet yılı olduğunu dile getirdik. Sınavla kariyer belirlenmesine karşıyız. Öğretmenlik sadece bilme değil, bildiğini aktarma mesleğidir. Oysa sınav sadece bilgiyi ölçer. Dolayısıyla kariyer planlamasında hizmet yılı esas alınmalıdır” diye konuştu.

Uzman Ve Başöğretmen Tazminatları Emeklilik Kesintisine Dahil Edilmelidir

Kariyer sistemindeki diğer eksikliklere de dikkat çeken Terzi, şunları kaydetti:

“Başöğretmenliğe başvurmak için uzman öğretmenlikte 10 yıl bekleme şartı var. Hizmet yılı fazla olan öğretmenlerimiz başöğretmenliğe başvurmadan emekli olabilirler. Bu bir haksızlıktır. En azından 20 yıl ve daha fazla çalışma süresi olan öğretmenlerimizin bekleme süresi kaldırılmalı ya da azaltılmalıdır.

Uzman ve başöğretmen tazminatları emeklilik kesintisine dahil edilmelidir.

Uzman öğretmenliğe başvurmak için 10 yıl şartı var fakat 10 yıl altında çalışan öğretmenler ile uzman öğretmenler arasında maaş konusunda çok ciddi bir makas var. Son yapılan zam ile birlikte genç öğretmenimizin aldığı maaş 12 bin TL’dir. Hizmet yılı az olan öğretmenlerimizin ücretleri ile ilgili düzenleme gereklidir.”

Başkan Terzi ayrıca yüksek lisans ya da doktora eğitimlerinin mazeret tayin hakkı içinde yer alması gerektiğini de bildirdi.

Formasyon konusuna da değinen Terzi 500 bin öğretmenin atama beklediği ülkemizde her önüne gelenin öğretmen olacağı bir düzenin başlatılamayacağını bildirdi. Terzi, “Eğitim fakültelerinde karşılığı olan bölümlerle ilgili başka fakülte öğrencilerine formasyon verilmesini asla doğru bulmuyoruz. Öğretmenlik mesleği joker mesleği değildir” dedi.

Nefesimizin Son Zerresine Kadar ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ Diyoruz

Geçtiğimiz hafta bir siyasi parti genel başkanının Anayasanın 42. maddesiyle ilgili bir tartışma başlattığını hatırlatarak, bunu asla kabul etmediklerini bildirdi. Bu açıklamaların Anayasa ihlali olduğuna dikkat çeken Terzi, “Bizim anayasamızın 42. Maddesi, ‘Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez’ der. Dolayısıyla bunun aksini iddia eden sıfatı, pozisyonu ne olursa olsun yasal suç işler. Bu nedenle gereğini yapmalıdır” dedi.

Aynı siyasi parti genel başkanının Anayasa’nın 66. Maddesine de dokunduğunu bildiren Terzi, “Anayasa’nın 66. maddesi milli kimlik tanımı yapar. Bu tanım kültürel ve sosyolojik anlamda bir kimlik tanımıdır. Büyük Atatürk, ‘Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk halkı denir’ ifadesini kullanmıştır. Nitekim Atatürk 10. Yıl Nutkunun sonunda ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ demiştir. Bu bir aidiyet, mensubiyettir” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran kadronun, Osmanlının son kurmay kadrosu olduğuna dikkat çeken Terzi, “Bu kadro bir imparatorluk bakiyesi üzerine yeni bir devlet kurduğunun şuurundaydı. Anayasanın 66. Maddesindeki kimlik tanımı işte bu şuurun yansımasıdır. Dolayısıyla Anayasanın 66. Maddesi’nden rahatsız olmak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş felsefesinden rahatsız olmaktır, Atatürk’ten rahatsız olmaktır, Anadolu’daki ebedi Türk varlığından rahatsız olmaktır. Türkiye Kamu-Sen olarak Anayasamızın 42. ve 66. Maddelerini tartışmaya açanları şiddetle kınıyoruz. Nefesimizin son zerresine kadar ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ diyoruz.”

MEB yetkilileri olmak üzere yasa koyuculara sunulacak

Konuşmaların ardından komisyon çalışmalarına geçildiğini kaydeden Başkan Terzi,” Çalıştayda: “Öğretmen Yetiştirme Seçimi Atama ve Yer Değiştirme”, “Öğretmen Hizmet içi Eğitimi ve Gelişimi”, “Öğretmen Kariyer Basamakları ve Görev Tanımları”, “Öğretmen Görevde Yükselme, Okul Yöneticiliği ile Eğitim Yöneticiliğine Geçiş, Atama ve Yer Değiştirme”, “Öğretmen Mali, Özlük ve Sosyal Hakları ile Emeklilik”, “Öğretmene Şiddet ve Mobbing”, “Öğretmen Denetim, Ödül ve Ceza şeklinde 7 komisyon oluşturuldu.

Komisyon çalışmalarının ardından komisyon üyelerine Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından katılım belgeleri sunuldu. Daha sonra Prof. Dr. Ayhan Aydın, Türk eğitiminin güncel durumunu ÖSYM ve PİSA sonuçları üzerinden değerlendiren bir sunum gerçekleştirdi.

İki gün boyunca yapılan komisyon çalışmalarının ardından hazırlanan raporlar komisyon sözcüleri tarafından haziruna sunuldu. Çalıştay Genel Başkan Talip Geylan’ın kapanış konuşmasıyla sona erdi. Komisyonların hazırladığı raporlar başta Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri olmak üzere yasa koyuculara da sunulacaktır” ifadelerini kullandı.

25 Oca 2023 - 10:29 Amasya/ Amasya- Gündem

Mahreç  Admin Admin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.