“Çupra ve levrek yetiştiriciliğinde Dünya birincisiyiz”

Amasya’da 100 bin adet sazan balığı yavrusu “Su Kaynaklarını Balıklandırma” projesi kapsamında Ziyaret Barajına balık bırakma programında konuşan Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, biz çupra ve levrek yetiştiriciliğinde Dünya lideri dünya birincisiyiz. Alabalıkta dünya ikincisiyiz. Gerçekten bu sektör bizim için yıldızı parlayan bir sektör dedi.

Admin Admin
Admin Admin Tüm Haberleri

Amasya’da 100 bin adet sazan balığı yavrusu “Su Kaynaklarını Balıklandırma” projesi kapsamında Ziyaret Barajına balık bırakma programında konuşan Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, biz çupra ve levrek yetiştiriciliğinde Dünya lideri dünya birincisiyiz. Alabalıkta dünya ikincisiyiz. Gerçekten bu sektör bizim için yıldızı parlayan bir sektör dedi.

Cumhuriyetin 100. Yılında 100 milyon yavru balık bırakarak kaynaklarımızı balıklandıracağız

Bölgenin ekosistemini değiştirmeden göletlerde balıklandırma yapıldığını vurgulayan Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz, “Göletlerin balıklandırılması projesi kapsamında Amasya’da da faaliyet gerçekleştiriyoruz. Balıklandırma nedir önce onda bahsetmek gerekir. Dünyada ve ülkemizde olduğu gibi sosyal, kültürel ve ekonomik bir faaliyettir. Bugün burada bir kültürel faaliyeti gerçekleştiriyoruz. Ülkemiz çok güzel şeylere layık. Havası suyu ve gıdasında ayrı bir lezzet var. Bu lezzeti de ülkemizin bulunduğu coğrafi özelliklerden kaynaklanıyor. Çok önemli biyolojik özelliklere sahip bir coğrafyada yaşıyoruz. Kaynaklarımız da çok önemli bir ekosisteme sahip. Bilindiği üzere 4 denizimiz çok sayıda göl ve göletlerimiz var. Bütün deniz göl ve göletlerimizin ayrı bir yapısı var.

Kaynaklarımızın korunması çok önemli

Biz bu göletlerimize balıklandırma yaparken bölgenin ekosistemini değiştirmeden balıklandırmalarımızı yapıyoruz. Bu anlamda da kaynaklarımızın korunması çok önemli. Av yasağı koyarken av sezonu ise serbest bırakırken bilim adamlarımızın bize verdiği kuralar çerçevesinde avlama boyu, avlanma zamanı, avlanma türünün ne zaman gerçekleşeceğine beraber karar veriyoruz. Son yıllarda Marmara Denizinde 30 yıldan beri görünmeyen balık türleri var. Bunun sebebi de kaynaklar üzerinde aldığımız ciddi kararlardan kaynaklanıyor. Av sezonunda uygulanan kurallar neticesinde bu sonuca ulaşıyoruz. 30 yılda görünmeyen kırlangıç, uskumru ve hatta orkinos balıkları yakalandı. Bu demek oluyor ki balığa bir sefer dahi olsa üreme şansı versek demek ki balık ekosistemde yerini alıyor. Bu anlamda bu kaynaklar bizim için önemli. Türkiye’de 7 bölgede üretim yapıyoruz. Bunun bir tanesi de Amasya. 2020’nin başında bu tesislerin işletmesi tamamen Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü uhdesine geçti. Bizde burada üretimi artırmamız adına hedef koyduk. Ekosisteme uygun olarak kaynaklarımızı daha fazla balıkla balıklandırmamız lazım. 2021 yılında Türkiye’de 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon yavru balık bıraktık. 2022 yılında özellikle kendimize daha büyük bir hedef koyduk. Her nüfusumuza bir tane balık bırakacağız. 84 milyon balık tüm kaynak ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz ise Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş 100. Yılı münasebeti ile de 100 milyon yavru balık bırakarak kaynaklarımızı balıklandıracağız. Özellikle kırsalda yaşayan insanlarımızın geçimini sağlaması hem de protein ihtiyacı karşılansın istedik. Avcılardan istirhamımız şudur ki; balık avlarken yasaklı dönemde avlanma yapmayacaklar. Küçük balık avlamayacaklar. Tüketicilerimiz de küçük balık almayacaklar ve de tüketmeyecekler. Buda bizim toplumsal sorumluluğumuz. Biz bu kaynaklardan yararlanabiliyorsak gelecek nesillerimizin de buna ihtiyacı var onlara da bırakmalıyız. Bizler toplum ülke ve inan olarak buna sahip çıkmalıyız’ diye konuştu.

Bu sektör bizim için yıldızı parlayan bir sektör

Türkiye su ürünlerinde ihracatçı bir ülke olduğunu ifade eden Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz açıklamasının devamında, “Biz çupra ve levrek yetiştiriciliğinde Dünya lideri dünya birincisiyiz. Alabalıkta dünya ikincisiyiz. Gerçekten bu sektör bizim için yıldızı parlayan bir sektör. Son dönemde özellikle bu alabalıkla ilgili ihracatı gerçekleştirirken biz bir hedef koyduk. 2019 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız bize bir hedef koydu. 400 bin ton üretim 1 milyar dolar ihracat diye. Ekip genel müdürlük ve bakanlık olarak bizde bu def doğrultusunda bu hedefi yakalamamamız lazım dedik. Biz 2023 hedefini 2019 yılında 400 bin ton üretim gerçekleştirip 1 milyar doları aştık. O zaman sayın cumhurbaşkanımız hedefinizi birazcık revize edeceğim. 2 milyar dolar 600 bin ton üretim diye. 2021 yılına 470 bin ton, 2022 yılına da 550 bin ton civarında bir üretim hedefliyoruz. 2023 yılında 600 bin ton olarak sayıyı yakalayacağımıza emin adımlarla yürüyoruz. 2022 yılında da 2 milyar doları rahat ihracat edebilecek pozisyona gelebileceğiz. Gerçekten kaynaklarımız çok temiz bu kaynaklarımızda yetiştirdiğimiz ürünler Avrupa’nın ve dünyanın sofralarında 106 ülkeye ihracat ediyoruz. Türkiye su ürünlerinde ihracatçı bir ülkedir. Kaliteli ve bereketli sularımızda ürettiğimiz bu balıkları Avrupa’nın ve dünya sofralarına taşıyoruz. Kıyı bölgelerde gerçekten ciddi manada dünyanın ortalamasının üzerinde bir balık tüketimi oluyor. Ama bunu Türkiye’nin geline yaydığımızda bu az bir tüketim. Karadeniz bölgesinde ciddi manada somon üretimi gerçekleştiriyoruz. Japonya ve Rusya’ya ciddi ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu ülkeler biz kaliteli ve lezzetli balık yetiştirdiğimiz için bizi tercih ediyorlar. Bu anlamda biz bu kaynaklarımıza sahip çıkacağız. Küçük balık alamayacağız, küçük balık yakalamayacağız. Soframıza küçük balık taşımayacağız. Özellikle avcılık ve ticaretle uğraşanlar ve sportif amaçlı olanlar bunlara dikkat etsinler. Bu balıklarımıza yaşama payı verelim ve üreme biyolojisini tamamlasınlar. Eğer bunu yaparsak kaynaklarımıza sahip çıkmış olacağız.” Diye konuştu.

14 Eyl 2022 - 17:19 Amasya/ Amasya- Ekonomi

Mahreç  Admin Admin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.