Birinci Derece Deprem Bölgesindeyiz!

Türkiye’de deprem riski en yüksek bölgelerin başında Amasya geliyor. Erzincan, Suşehri tarafından gelip Almus’ta 3’e bölünen Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın 3 kolu da Amasya ve İlçelerinin üzerinden geçiyor.

Serkan Atıcı
Serkan Atıcı Tüm Haberleri

Türkiye’de deprem riski en yüksek bölgelerin başında Amasya geliyor. Erzincan, Suşehri tarafından gelip Almus’ta 3’e bölünen Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın 3 kolu da Amasya ve İlçelerinin üzerinden geçiyor.

Türkiye, asrın deprem felaketi ile sarsıldı. İki hafta önce Kahramanmaraş’ta yaşanan ve 10’dan fazla ilde yıkıma sebep olan 7,8 ve 7,7 büyüklüğündeki depremlerin enkazı henüz kaldırılmamışken 2 büyük deprem haberi daha Hatay’dan geldi. Hatay 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremlerde sarsıldı. Bölgedeki artçılar ise durmak bilmiyor. 40 bin üzerinde vatandaşın hayatını kaybettiği deprem sonrası gözler deprem riski olan bölgelere çevrildi. Birinci derece deprem bölgesinde olan ve geçmişte büyük depremlere sahne olmuş Amasya’nın üzerinden; 3’e bölünen Kuzey Anadolu Fay Hattının 3 kolu birden geçiyor. Üstelik şehrin içinden geçen ve şehir merkezinden geçen Yeşilırmak da yüzyıllardır zemini yumuşatıyor. Uzmanlar, olası bir depremde Amasya’da yıkımın büyük olacağını dile getiriyor.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve 8500 yıllık tarihiyle asırlarboyu medeniyete ev sahipliği yapmış Amasya deprem riski ile karşı karşıya. Amasya, 10’dan fazla ilde yıkıma sebep olan deprem felaketinden iki gün önce 3,4 ile sarsılmıştı. 15 Şubat günü ise Amasya Boğazkaya ve Çorum Mecitözü arasında 4,1 büyüklüğünde bir deprem yaşanmış ancak yıkıma sebep olmamıştı.

Türkiye'de 6 Şubat tarihinde meydana gelen peş peşe depremler sonrasında fay hatları sorgulamaları artış gösterdi. Türkiye'de bulunan en büyük fay hatlarından biri olan; Erzincan, Suşehri tarafından gelip Almus’ta 3’e bölünen Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın 3 kolu da Amasya ve İlçelerinin üzerinden geçiyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan ve Birinci Derece Riskli Bölge içinde bulunan Amasya'nın Merzifon ve Suluova ilçelerinide kapsıyor.

Kuzey Anadolu Fay Hattı Tanımı

Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF), dünyanın en hızlı hareket eden ve en aktif sağ-yanal atımlı faylarından birisi.

KAF sistemi, Anadolu Levhası'nın, güneyde Arap Levhası (yılda 25 mm'leri bulan hızlı sıkıştırma hareketi ile) ve kuzeyde (neredeyse hiç hareket etmeyen) Avrasya Levhası'nın arasında kalması ve bu sebeple batıya doğru açılma şeklinde hızla hareket etmesi sebebiyle yüksek sismik aktivite göstermektedir.

Van Gölü'nden Saros Körfezi'ne Tüm Kuzey Anadolu'ya Uzanmaktadır

KAF, 1100 km uzunluğunda sağ yönlü ve doğrultu atımlı aktif fay hattıdır. Yaklaşık olarak Van Gölü'nden Saros Körfezi'ne kadar tüm kuzey Anadolu'yu keser. Tek bir faydan oluşmaz, pek çok parçadan oluşan fay zonudur. Fay hattında, parçalanmış-ezilmiş kayaçlar, soğuk ve sıcak su kaynakları, gölcükler, traverten oluşumları, genç volkan konilerine rastlanır.

Fayın bazı kısımları depremler sırasında 0,5-1,5 m düşey, 1,5-4,3 m yatay atımlar yapmıştır. Genç Kuvaterner zamanından itibaren 800–1000 m yatay atım yaptığı ötelenen genç vadi yataklarından tespit edilmiştir.

Kuzey Anadolu Fay Hattı Üzerinde Bulunan İller

AFAD tarafından edinilen bilgiye göre, Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Ege Bölgesi Graben Sistemi üzerinde 6'şar, Doğu Anadolu Fay Hattı'nda 4 ve diğer faylar üzerinde 8 olmak üzere 24 ilin doğrudan kent merkezinden aktif fay geçiyor. Ayrıca 80'den fazla ilçe de direkt aktif fay hatları üzerinde bulunuyor. Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde Amasya'nın Merzifon ve Suluova ilçeleri ile birlikte tokat ilinden Erbaa, Niksar ilçeleri ile birlikte Kelkit vadisi bulunuyor.

Türkiye'nin kuzey kesiminde doğu-batı doğrultusunda uzanan fay hattı Saros Körfezi'nden başlar, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Aras Vadisi’ne kadar uzanır. Bu kuşak Gelibolu, Marmara Denizi’nin derin kısımları, İzmit Körfezi, Adapazarı, Düzce-Bolu, Gerede, Merzifon, Suluova, Erbaa-Niksar, Kelkit vadisi ile Erzincan, Erzurum, Varto ve Van üzerinden geçen bir hat şeklinde uzanır. Ayrıca Çanakkale, Edremit, Bursa ve İznik bu kuşak içerisinde kalır.

Amasya’nın Hangi İlçeleri, Hangi Köyleri Fay Hattı Üzerinde?

Türkiye’nin en aktif fay hattı olan ve çok hızlı hareket ettiği için büyük enerji biriktiren Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın Niksar’da 3’e ayrılan kollarının en kuzeyi Erbaa, Taşova ilçelerinden geçerek Ladik, Havza üzerinden Sakarya'ya kadar uzanıyor.

Bölgenin ortasından geçen ikinci hat ise Taşova’nın Güneyinden gelerek Kızılkışlacık, Kızseki, Yıkılgan, Aydınlık, Değirmendere, Boğazköy, Suluova Kurnaz üzerinden Merzifon Havalimanı ve Hamamözü’nün Çayırözü, Uzunyazı, Oymak, KaracakayaElmayolu, Diphacı, Ovabaşı, Köseler, Dedeköy, Göçeri, Çamlıpınar Köyleri altından geçerek Çorum’un Laçin ve İskilip İlçelerine doğru uzuyor.

Bölgenin en güneyinden geçen güney hattı ise Niksar, Erbaa’nın güneyinden geçerek, Yeşilöz, Aydınca, Ezinepazar, Uygur Mahmatlar üzerinden Kayabaşı, Yıldızköy’den geçerek Amasya’nın Göynücek İlçesi ile Çorum’un Mecitözü ilçeleri arasından geçiyor.

22 Şub 2023 - 09:38 Amasya/ Amasya- Gündem

Mahreç  Serkan Atıcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.