Gübre ve Yem Fiyatlarına Zam Yapılamayacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılın son Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, gübre ve yem fiyatlarında indirim uygulandığını ve indirimli fiyatları Nisan ayı sonuna kadar sabitlediklerini duyurdu.

Admin Admin
Admin Admin Tüm Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yılın son Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, gübre ve yem fiyatlarında indirim uygulandığını ve indirimli fiyatları Nisan ayı sonuna kadar sabitlediklerini duyurdu.

Dünyanın kapısını çalan gıda krizlerini en az zararla atlatmak isteyen ülkemiz, tarımsal üretimde seferberlik ilan etmiş, her karış toprağın tarıma kazandıracak çalışmalar yapmıştı. Ancak her geçen gün artan girdi maliyetleri karşısında çiftçiler, üretim yapmaktan çekinir hale gelmişti. Üreticiyi rahatlatacak haber Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Erdoğan, Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden satılan gübrelerde 13, karma yem fiyatlarında ise yüzde 5 indirim yapıldığını, indirimli fiyatların Nisan ayı sonuna kadar sabit kalacağını açıkladı.

Suluova Ziraat Odası Başkanı Adnan Öksüz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı indirim ve sabit fiyat haberinin uzun zamandır sıkıntılar çeken çiftçileri bir nebze rahatlatacağını ifade etti.

Suluova Ziraat Odası Başkanı Adnan Öksüz, üretim yapan çiftçilerin ve hayvancıların uzun bir süredir en çok şikâyetçi olduğu konu olan ve her gün artış gösteren gübre ve yem fiyatlarının sabitlenmesini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Öksüz, bu kararla çiftçilerin üretimden çekinmeyeceğini, üretimin artacağını umduklarını belirtti.

Üreticilerin kullandığı kimyevi gübrede ham maddenin doğal gaz olmasının doğrudan ürün fiyatlarını artırdığını ifade eden Öksüz, "Türkiye olarak tarımda kullanılan taban gübresi ve üst gübrenin büyük çoğunluğunu Rusya'dan ithal ettiğimiz doğal gaz ya da direkt olarak oradan temin ettiğimiz gübreler üzerinden sağlamaktayız. Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinde satılan DAP, üre, amonyum sülfat, 20-20-0 ve nitropower gübrelerinde yüzde 13'e varan indirim yapılmasını son derece olumlu bir hamle olarak görüyoruz.

Nisan ayına kadar fiyatların sabitlenmesi üreticilerimizin ciddi anlamda rahatlamasını sağlayacaktır. Böylece üreticilerimiz rahatça maliyet hesaplarını yapabilecek, 'Acaba gübreye zam gelir mi?' diye düşünmek zorunda kalmayacaktır.

Üreticilerimizin büyük bir kısmı gübresini Tarım Kredi Kooperatiflerinden temin ediyor. Bu indirimle birlikte Tarım Kredi Kooperatiflerindeki gübrenin stok durumlarının korunması çok önemli. İndirim sebebiyle stokçuluk yapmak isteyenler olacaktır. Bunların önüne geçilmesi ve her vatandaşın bundan faydalanmasının sağlanması gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

"Süt Üreticileri Durumdan Memnun"

İndirim ve sabit fiyat haberinin, uzun bir süredir büyük sıkıntıların yaşandığı süt sektöründe memnuniyetle karşılandığını ifade eden Öksüz, "Süt çiftlikleri bir süredir üretimden vazgeçmişti. Birçok süt üreticisinin hayvanlarını kesime göndermesi süt sektörünün geleceğini tehdit etmeye başlamıştı. Süt üreticilerinin üretimden uzaklaşması sebebiyle peynir fiyatları et fiyatlarının üzerine çıkmıştı.

Hayvancıların kış mevsimindeki en büyük gideri olan karma yem fiyatının sabitlenmesi de hayvancılarım tarafından memnuniyetle karşılandı. Zamanlama oldukça güzel. Nisan ayında hayvanlarımız otlaklara çıkmış oluyor. Karma yeme en çok ihtiyaç olan kış aylarında bu fiyatın sabit olması etkili olacaktır diye düşünüyoruz.

Tarım Kredi Kooperatifinin hayvancılık işletmelerinin özellikle kış aylarında vazgeçilmezi olan karma yemde de yüzde 5'e varan indirim ve fiyat sabitlemesi uygulamalarının üreticilere ciddi katkı sağlayacağına inanıyorum. Hayvancılar, bahar ve yaz mevsiminde hayvanlarını otlatabiliyor. Ancak içinde bulunduğumuz kış mevsiminde hayvanlar yalnızca yem yiyorlar. Her gün artan yem fiyatları da üreticimizi oldukça zorluyordu. Nisan sonuna kadar yem fiyatlarının sabitlenmesi de üreticileri bir nebze rahatlatacaktır.

Ülkemizin büyük çoğunluğunda, kış aylarında küçük büyük bütün işletmeler besi için kaba ve kesif yemlere başvurmak zorundadırlar. Tarım ve Orman Bakanlığının, elindeki enstrümanları bu şekilde kullanarak piyasayı regüle etmesini ve çiftçilerimizi tüccarlara ezdirmemesini temenni ediyor, devletimizden kesintisiz üretim için teşviklerin daha da artırılmasını umuyoruz.

Fiyatlarda yapılan bu indirim ve sabit fiyat teminatı tarımsal ve hayvansal üretimi büyük ölçüde rahatlatacaktır. İndirimin ve sabit fiyatların Nisan ayı sonrasında da devam etmesini umuyoruz." ifadelerine yer verdi.

30 Ara 2022 - 10:32 - Gündem

Muhabir  Admin Admin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.