DOKAP’a en çok proje sunan il Amasya

Amasya 62 projeyle, 2022 yılı için DOKAP’a en çok proje sunan il konumunda. Bu kapsamda 2022 yılı için DOKAP’a Amasya’dan sunulan projeler toplamda 13 Milyon 439 Bin TL destek almaya hak kazandı.

Admin Admin
Admin Admin Tüm Haberleri

Amasya 62 projeyle, 2022 yılı için DOKAP’a en çok proje sunan il konumunda. Bu kapsamda 2022 yılı için DOKAP’a Amasya’dan sunulan projeler toplamda 13 Milyon 439 Bin TL destek almaya hak kazandı.

2023 yılı için de farklı sektör ve alanlara yönelik 52 başvuru DOKAP’a sunularak değerlendirme süreçleri devam ediyor.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı tarım, sanayi, turizm, hizmet sektörü, kırsal kalkınma gibi çeşitli alanlarda gerçekleştirilen projelerin değerlendirildiği Projeler Üst Kurulu Toplantısına başkanlık etti. Toplantıda İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, TKDK İl Koordinatörlüğü, KOSGEB, OKA İl Koordinatörlüğü ve AB Proje Ofisinden yetkililer yer aldı.

Toplantının açılışında konuşan Vali Mustafa Masatlı, “İlimizde Valiliğimizin koordinesinde çeşitli kurumlarımız tarafından hazırlanan projeleri değerlendirmek üzere toplanmış bulunuyoruz.

2021 yılı sonu itibarıyla coğrafi işaretli ürünlerimizin sayısını 4’ten 8'e çıkarmıştık. Temmuz ayı itibarıyla Coğrafi İşaretli ürün sayımızı 13’e çıkarmış bulunuyoruz.

25 ürünümüz için ise başvurumuzu yapmış bulunmaktayız. Bu ürünlerimizin de en kısa sürede tescil edilmesi için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

62 projeyle, 2022 yılı için DOKAP’a en çok proje sunan il konumundayız. Bu kapsamda 2022 yılı için DOKAP’a sunduğumuz projeler toplamda 13 Milyon 439 Bin TL destek almaya hak kazanmış, paydaş kurumların sağlayacağı 3 Milyon 534 Bin TL’lik eş finansman ile toplam 16 Milyon 974 Bin TL’lik bir yatırım kaynağı Amasya’mıza kazandırılmıştır. 2023 yılı için de farklı sektör ve alanlara yönelik 52 başvuru DOKAP’a sunulmuş olup, değerlendirme süreçleri devam etmektedir.

Amasya’mızın vizyon projesi niteliğinde olan Yeşilırmak Nehri Temizleme Islah ve Rekreasyon Projesi çalışmalarına Ağustos ayı itibarıyla başlamış bulunmaktayız. Yeşilırmak Nehrinde Temizleme, Islah ve Rekreasyon çalışmaları yapmak suretiyle kirliliğin sebep olduğu kötü koku ve çevre kirliliğinin ortadan kaldırılması, Yeşilırmak çevresindeki turistik aktivitelerin artırılması, Yalıboyu güzergâhında 950 metrelik bir turizm aksına 3000 metrelik yeni bir turizm aksı ekleyerek kadim kentin yeni turizm rotasının oluşturulması, şehrimize gelen turist sayısını arttırmak ve şehrimize gelen turistlerin kalma sürelerinin uzatıp bu vesileyle turistlerin şehrimize sağladığı ekonomik girdinin artırılması amaçlanmaktadır. Projenin maliyetini düşürmek adına başta Amasya Belediyesi olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımızdan araç ve ekipman desteği sağladık. Projenin nihayete ermesi ile Amasya’ya hayat veren Yeşilırmak nehri güzel bir görünüme kavuşacak ve bu durum turizme de olumlu yansımalar sağlayacaktır. Ayrıca çevre duyarlılığımızın bir göstergesi olarak Yeşilırmak Nehri Su Kirliliği Envanteri Projesini hazırladık. Bu projemiz de 2022 Yılı OKA Fizibilite Desteği’ni almaya hak kazanmış, sözleşmesini imzalamış bulunmaktayız.

Amasya Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları’nı UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine almak bizim en büyük hedeflerimizden bir tanesi. Bu kapsamda yoğun çalışmalar yapmaktayız. Alan Yönetim Planı’nı Çalıştayımızı yaparak oluşturduk. Amasya Kral Mezarları (5 Adet) Rölöve-Resitüsyon-Restorasyon Projemiz, OKA 2022 Yılı Fizibilite Desteği alarak, sözleşmemizi imzaladık. Bunun yanı sıra Amasya Harşena Dağı Taş Düşmesini Önleme İşi Projeleri, Kralkaya Mezarlarının Teşhir Tanzim Edilmesi Projesi, Harşena Dağı ve Kızlar Sarayı Ören Yeri Turist Karşılama ve Ağırlama Merkezi Projeleri’ni hayata geçirerek, bu kadim sembolümüzün UNESCO Kalıcı Listesine alınması için gereken tüm çalışmaları yapmaktayız. Ayrıca bu kapsamda paydaşlarımıza ve kamuoyuna yönelik Eğitim ve Tanıtım Faaliyetleri de yapılmaktadır.

2020 ve 2021 yılında hayata geçirdiğimiz ilimizin ilk SOGEP projelerinin ardından, 2022 Yılı OKA SOGEP Desteği kapsamında ilimizden 3 proje daha destek almış olup, sözleşmelerini imzalamış bulunmaktayız. Toplam bütçeleri 8.303.785 TL olan ve bunun 7.293.439 TL’si OKA desteği ile hayata geçirilecek Taşova Altın Bamyasının Katma Değerinin Arttırılması Projesi, Unutulmaya Yüz Tutmuş Kenevir Yetiştiriciliğinin ve Sanayisinin Canlandırılması Projesi, Kariyer Yolculuğundaki Gençlere Nitelikli Eğitim Desteği Projesi de ilimize hayırlı uğurlu olsun. Bu projeler özellikle gençlerimiz olmak üzere her kesimden vatandaşımıza istihdam kapısı açacak olup, katma değerli ürün üretim kapasitemizi de arttıracaktır.

2022 yılında tohum, fide ve fidan desteklemelerimizi büyük oranda arttırarak, İl ve ilçe müdürlüklerimiz tarafından Kiraz ile ilgili 320 dekar alan için talep almaya başladık, kuşburnu için ise ön başvuruların alımı devam etmektedir. İnşallah en kısa sürede bu ürünlerimizin dağıtımını da çiftçilerimize gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

TKDK İl Koordinatörlüğümüze IPARD2 11. Çağrı Döneminde 185 adet proje başvurusu yapılmıştır. Şu anda toplam 55 projemiz destek kapsamına alınmış, sözleşmeleri imzalanarak yatırıma başlanmıştır. Bu projelerimizin toplam bütçesi 29 Milyon 550 Bin TL olup, TKDK İl Müdürlüğümüz tarafından 16 Milyon 250 Bin TL destek hibesi verilecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu müjdeyle, kırsal kalkınma desteklerinde gereken puan seviyesi 65’ten 30’a indirilmiştir. Bu kapsamda da 4 projemiz daha destek kapsamına girmiş olup, sözleşmeleri en kısa zamanda imzalanacaktır. 30 puanın üstünde olduğu belirlenen diğer 100 proje de, kurum tarafından değerlendirilecek ve başvurusu kabul edilen projelere gerekli destekler sağlanacaktır.

Amasya’mızın geçmişten gelen sanat birikimini tekrar gün yüzüne çıkarmak ve yeni sanatkârlar yetiştirebilmek için yapımına başladığımız, Geleneksel Türk Sanatları Merkezi de tamamlanmış olup, açılışını geçtiğimiz aylarda Eski Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım Hanımefendi’nin de katılımlarıyla yapmış bulunmaktayız. Bu merkezimiz, şu anda 8 usta eğiticimiz ve 8 kursumuzla çalışmalarına devam etmektedir. İnşallah eğitici ve kurs sayılarımızda artmaya devam edecektir.” Diye konuşu.

Vali Masatlı’nın konuşmasının ardından Amasya’da devam etmekte olan proje çalışmalarına ilişkin bir sunum yapıldı. Toplantıda daha sonra kurul üyeleri kendi görev alanları özelinde devam etmekte olan proje ve çalışmalara dair bilgiler aktardılar. Toplantıda ayrıca çeşitli başlıklarda devam eden proje çalışmaları ve farklı alanlarda yapılabilecek projelere ilişkin öneriler dile getirilerek, görüş alışverişinde bulunuldu.

26 Ağu 2022 - 14:56 Amasya/ Amasya- Ekonomi

Mahreç  Admin Admin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.