Yeni Bir Dönem Başlıyor

Tarım Ve Orman Alanlarındaki Kanun Değişiklikleriyle Yeni Bir Dönem Başlıyor.

Admin Admin
Admin Admin Tüm Haberleri

Tarım Ve Orman Alanlarındaki Kanun Değişiklikleriyle Yeni Bir Dönem Başlıyor.

Tarım ve orman alanında düzenlemeleri içeren kanun teklifi yasalaştı. Orman ve Tarım alanında düzenlemeler içeren yasa teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Orman Kanunu Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 422 Sayılı Kanuna dair paylaşımda bulundu.

Orman Kanunu Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 422 Sayılı Kanun Ne Getiriyor?

Planlı Üretime Geçilecek

Paylaşımda şu ifadelere yer verildi; “Arz ve talep miktarını dikkate alarak tarım havzası veya İşletme bazında hangi ürün veya ürün gruplarının üretileceği belirlenecek, Stratejik ürünlerde arz güvenliği korunacak, Ülke ihtiyacına göre asgari ve azami üretim miktarları tespit edilerek, ürün fazlası veya eksikliğinin oluşmasının önüne geçilecek, Hasat döneminde hiçbir çiftçimiz pazarlama sorunu yaşamayacak, alın terinin karşılığını hakkıyla alacak, Bu düzenlemeyle Türkiye Yüzyılında; "Sen Üret Yeter" dediğimiz bir anlayış ülke tarımına kazandırılacak.

Suya Göre Tarım Yapılacak

İklim değişikliği dikkate alınarak, doğal kaynaklarımızın sürdürülebilir kullanımına önem verilecek,

Suyu merkeze alan bir planlama ile hem bitkisel üretim hem de hayvansal üretim planlanacak.

Üretim Kaynakları Optimize Edilecek - Tarımsal Hasıla Artırılacak

Arz ve talep durumu dikkate alınarak, ihtiyaç duyulan miktarda Ürün, en uygun yerde üretilecek, kaynak kullanımında optimizasyon sağlanacak, Böylece hem verimlilik, hem de tarımsal hasıla artacak, çiftçilerimizin refah düzeyi yükselecek.

Ekilmeyen Arazi Kalmayacak

Bir karış tarım toprağımızın boş kalmasına veya amacı dışında kullanılmasına izin verilmeyecek,

Üst üste iki yıl süreyle işlenmeyen tarım arazileri tespit edilecek ve bu arazilerin üretime kazandırılması için geliri arazi maliklerine ait olmak üzere kiraya verilecek, Arazinin vasfının değiştirilmemesi şartıyla rayiç bedelden aşağı olmamak üzere kiraya verilecek,

Kiralamada arazinin bulunduğu yerleşim yerinde ikamet edenler ile sivil toplum kuruluşlarına ve meslek odalarına Öncelik verilecek.

Üretim Yapılan Tüm Alanlar Kayıt Altına Alınacak

Bitkisel üretimle ilgili destekleme ödemelerinde çiftçi kayıt sistemi ile birlikte Bakanlıkça belirlenen kayıt sistemleri esas alınacak, Tapu veya mülkiyete dayanan kayıt yerine, üretimin yapıldığı tüm alanlar kayıt altına alınarak bu alanların desteklemelerden yararlandırılmasına imkan tanınacak.

Sözleşmeli Üretim Yaygınlaştırılacak

5488 Sayılı Tarım Kanunun 13'üncü maddesinde sözleşmeli üretim ile ilgili olarak düzenleme yapılmak suretiyle; Tarımsal üretim planlamasına katkı sağlanacak, Çiftçilerimiz hasat döneminde pazarlama sorunu yaşamayacak, tarıma dayalı sanayicimiz istediği miktar ve kalitede ham maddeye erişim sağlayacak, Fiyat dalgalanmalarının önüne geçilerek, tarım ve gıda piyasalarında istikrar sağlanacak, Üretim sözleşmesine tabi ürünlere ve üretim varlıklarına sigorta yaptırılarak oluşacak risklere karşı hem alıcı hem de Üretici korunacak, Sözleşme özgürlüğü esas alınmakla birlikte, tarafların hak ve sorumlulukları ile üretimin sürdürülebilirliğini koruyacak şekilde sözleşmeye ilişkin genel şartlar Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenecek,

Kanun değişikliği ile getirilen uzman ara bulucu ve basit yargılama usulü, sözleşmeli üretimde ortaya çıkabilecek uyuşmazlıkları kısa sürede çözüme kavuşturacak,

Çiftçi ile alıcı arasındaki güç dengesizlikleri giderilecek ve özellikle küçük üreticilerimizi korumak amacıyla, tüm yargılama ve icra takip giderlerinden üreticilerimiz geçici olarak muaf tutulacaktır. Bu giderler avans olarak ödenecektir.

İlaç Etkin Maddesi Amaçlı Kenevir Yetiştiriciliği Yapılabilecek

Ülkemizde lif ve tohum üretimi amacıyla izinli olarak üretilen kenevir, yapılan değişiklik ile ilaç etkin maddesi olarak da üretilebilecek, Uluslararası anlaşmalara uygun olarak halen haşhaş üretim ve İşleme süreçlerini uzun yıllardır başarı ile yürüten Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü kontrolünde ilaç etkin maddesi için kenevir üretilmesi ve işlenmesi sağlanacak, Gerektiğinde ülke arz ve talep durumuna göre Cumhurbaşkanınca belirlenen kota doğrultusunda, TMO kontrolünde gerçek veya tüzel kişilere yaptırılabilecek, Kenevir üretiminin tüm aşamaları etkin bir şekilde kontrol edilecek ve izlenecek.

Orman Köylüsü Güçlendirilecek

Orman köylülerinin gelir seviyeleri artacak, Orman köylümüzün sigortalaşması teşvik edilecek, Orman köylümüz yakacak odununu ve ev yaparken kullandıkları keresteyi yüzde 70 indirimli alabilecek, Ormanla ilgili mülkiyet sorunları çözüme kavuşturulacak, Ormancılıkta dijitalleşmede önemli yenilikler getirilecek, Ormanların daha etkin korunması sağlanacak, Ormanlık alanlardaki rehabilitasyon işlemleri daha hızlı yürütülecek, Orman yangınlarında hayatını kaybeden orman personeli ile diğer kamu görevlileri ve gönüllüler şehit statüsüne alınacak.

27 Mar 2023 - 11:17 Amasya/ Amasya- Gündem

Mahreç  Admin Admin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.