“Tüm Kız Çocuklarımızın Anlamlı Günü Kutlu Olsun”

Amasya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İbrahim Baş, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında tüm kız çocuklarının gününü kutladı.

Serkan Atıcı
Serkan Atıcı Tüm Haberleri

Amasya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İbrahim Baş, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında tüm kız çocuklarının gününü kutladı.

Amasya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İbrahim Baş, mesajında; “Tüm kız çocukların bu anlamlı gününü kutlayan İl Müdürü Baş mesajında;”Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda alınan bir kararla, 2012 yılından itibaren 11 Ekim "Dünya Kız Çocukları Günü" olarak kutlanılmaktadır. Alınan bu kararla kız çocuklarının hayatlarını etkileyecek kararlara katılımının desteklenmesinin, güçlendirilmesinin son derece önemli olduğu, ayrıca bunun başarılmasının kız çocuklarına ayrımcılık ve şiddet sarmalını kıracağı, onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarının sağlayacağı belirtilmiştir.

Her yıl dünyada ve ülkemizde kız çocuklarının yaşadığı sorunlar konusunda farklı temalar ele alınılarak çalışmalar sürdürülmektedir. 2012 yılı Dünya Kız Çocukları Gününün ilk teması ‘Çocuk Evlilikler’ olarak belirlenmiş, bu toplumsal soruna dünyada ve ülkemizde kamuoyunun dikkatini çekmek açısından birçok etkinlik düzenlenmiştir. 2013 yılında ‘Eğitim’ teması ile kız çocuklarının eğitimine yaklaşımlar, eğitim haklarını kullanmalarının sağlanması konularına dikkat çekilmiştir. 2014 yılında ise ana tema, ‘şiddet döngüsünü kırmak için, kız çocuklarının kaliteli, fırsat eşitliğine dayalı bir eğitim almalarına, sosyal ve ekonomik açıdan desteklenmelerine, güçlendirilmelerine yönelik yapılacak çalışmaların planlanması" olarak alınmıştır.”dedi.

Aile Kurumu, Başta Aile Bireyleri Olmak Üzere Toplum İçin Koruyucu, Önleyici ve Eğitici Bir Güce Sahiptir

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca kız çocuklarının mağduriyetinin engellenmesi ve istismarların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmaların yapıldığını da ifade eden Amasya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Baş; ”Bakanlığımızca söz konusu temalarda kız çocuklarının mağduriyetinin engellenmesi, eğitimi ve güçlendirilmesi, ihmal ve istismarların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Kadın ve kız çocuklarının güçlenmesinde en önemli faktör şüphesiz eğitimdir. Bu anlamda toplumun temelini oluşturan aile kurumuna büyük görevler düşmektedir. Sağlıklı aile yapısı yalnız kendi üyeleri için değil, içinde yaşadığı toplum için de bir güven ve denge unsurudur. Aile kurumu başta aile bireyleri olmak üzere toplum için koruyucu, önleyici ve eğitici bir güce sahiptir. Ailenin söz konusu bu gücünden hareketle Bakanlığımızca oluşturulan Aile Eğitim Programları (AEP) ile ailenin güçlenmesi ve aile yapısı içinde büyüyen çocukların sağlıklı gelişimi ve eğitimi hedeflenmektedir. Aile Eğitim Programlarının yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarına, halka yönelik olarak ‘6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu'nun tanıtımı, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’, ‘5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu'nun tanıtımı konularında paydaş kuruluşlarla işbirliği halinde seminerler düzenlenmektedir.

Bu bağlamda; ülkemizde ve dünyada kız çocuklarının fırsat eşitliğine dayalı eğitim ve öğretim imkanlarından yararlandığı, onlara insan haklarının kullanımında eşit fırsatlar verildiği bir dünya temennisiyle tüm kız çocuklarımızın bu anlamlı gününü kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

11 Eki 2023 - 16:00 Amasya/ Amasya- Gündem

Muhabir  Serkan Atıcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.