Bugün Hasta Hakları Günü:  Haklarınızı Biliyor Musunuz?

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, Başhekim Yrd. Dr.Öğr. Üyesi Hatice Dörtok Demir, İl Koordinatörü Osman Ertan, İdareciler ve Hasta Hakları Birimi çalışanları "26 Ekim Hasta Hakları Günü" vesilesi ile kurulan standı, servislerde tedavi gören hastaları ve özveriyle çalışan sağlık personellerini ziyaret ederek bilgilendirmelerde bulundular. Ayrıca karanfil takdim ederek hasta hakları günlerini kutladılar.

Serkan Atıcı
Serkan Atıcı Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Amasya İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, Başhekim Yrd. Dr.Öğr. Üyesi Hatice Dörtok Demir, İl Koordinatörü Osman Ertan, İdareciler ve Hasta Hakları Birimi çalışanları "26 Ekim Hasta Hakları Günü" vesilesi ile kurulan standı, servislerde tedavi gören hastaları ve özveriyle çalışan sağlık personellerini ziyaret ederek bilgilendirmelerde bulundular. Ayrıca karanfil takdim ederek hasta hakları günlerini kutladılar.

Ana teması: Hastanın yararını, zarar görmemesini, özerkliğini ve hakça bir sağlık hizmeti alabilmesini sağlamak, hastaları bilinçlendirmek, hasta olarak görev ve sorumluluklarının farkına varabilmelerini sağlamaktır.

İl Sağlık Müdürü Koç Hasta Hakları Günü münasebeti ile yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “26 Ekim Hasta Hakları Günü” münasebeti ile hastalarımızın hastanemizden aldıkları hizmet esnasında; hasta haklarının olduğu gibi hasta sorumluluklarının da farkında olmalarını belirtmek isterim. Hastanemizde görev yapan tüm sağlık çalışanlarımız, başvuran her hastamızın bu haklarını kullanması ve en kısa sürede sağlığına kavuşması amacı ile çalışma gayreti içerisindedir. Olası bir mağduriyet durumunda hastalarımızın hastane içerisinde bulunan Hasta Hakları Birimine başvurmaları halinde kendilerine gerekli destek ve yardım sağlanmaktadır.

Hasta ve hasta yakınları ile sağlık çalışanları arasındaki iletişimin güçlendirilmesi için hasta haklarının ve sorumluluklarının farkında olalım…

Hastanemize başvuran tüm hastalarımızın hasta haklarını bilinçli ve yeterli seviyede kullanarak sağlıklarına en kısa sürede kavuşmalarını dilerken tüm hastane çalışanlarımıza da hastalarımıza verdikleri sağlık hizmetinden dolayı teşekkür eder, ''26 Ekim Hasta Hakları Gününü kutlarım'' dedi.

Hasta Hakları Birimleri Merkez ve İlçelerde bulunan tüm sağlık tesislerinde; Ağız Diş Sağlığı Merkezlerinde, İlçe Sağlık Müdürlüklerinde, Toplum Sağlığı Merkezlerinde ve Özel Hizmet Merkezlerinde bulunuyor.

Birimlerde; Psikologlar, Sosyal Çalışma Uzmanları, İletişim Hemşireleri ve Diğer Sağlık personelleri bulunuyor.

Birimlere başvurular sadece Şikayet maksatlı yapılmayıp, personellere yönelik teşekkür başvuruları ve sağlık tesislerine yönelik görüş ve öneriler maksadıyla da başvurular yapılabiliyor.

Hasta Sorumlulukları

Hastanın bir sağlık kuruluşuna başvurmadan ve başvurduktan sonraki süreçte yerine getirmesi gereken ödev ve yükümlülüklerdir.

Genel Sorumluluklar

Kişiler kendi sağlığına dikkat etmek için elinden geleni yapmalı ve sağlıklı bir yaşam için verilen   tavsiyelere uymalıdır.

Kişi uygunsa kan verebilir ya da organ bağışında bulunabilir.

Basit durumlarda kişiler kendi bakımlarını yapmalıdır.

Sosyal Güvenlik Durumu

Hasta; sağlık, sosyal güvenlik ve kişisel bilgilerindeki değişiklikleri zamanında bildirmek durumundadır.

Hasta; sağlık karnesinin (Bağ-Kur, Yeşil Kart gibi) vizesini zamanında yaptırmak zorundadır.

Sağlık Çalışanlarını Bilgilendirme

Hasta; yakınmalarını, daha önce geçirdiği hastalıkları, yatarak herhangi bir tedavi görüp görmediğini, eğer varsa halen kullandığı ilaçları ve tüm sağlığıyla ilgili bilgileri tam, eksiksiz vermelidir.

Hastane Kurallarına Uyma

Hasta; başvurduğu sağlık kuruluşunun kural ve uygulamalarına uymalıdır.

Hasta sağlık Bakanlığı ve diğer sosyal güvenlik kurumlarınca belirlenen sevk zincirine uymalıdır .

Hastanın; tedavi, bakım ve rehabilitasyon sürecince sağlık çalışanları ile işbirliği içinde olması beklenir.

Hasta; randevulu hizmet veren bir sağlık tesisinden yararlanıyorsa randevunun tarih ve saatine uyması ve değişiklikleri ilgili yere bildirmesi gerekir.

Hasta; hastane personelinin, diğer hastaların ve ziyaretçilerin haklarına saygı göstermelidir.

Hasta; hastane malzemelerine verdiği zararları karşılamak zorundadır.

Tedavisi İle İlgili Önerilere Uyma

Hasta; tedavisi ve ilaçlarla ilgili tavsiyeleri dikkatle dinlemeli ve anlayamadığı yerleri sormalıdır.

Hastanın; tedavisiyle ilgili önerilere uyum sağlayamama durumu söz konusu ise bunu sağlık çalışanına bildirmesi gerekir.

Hasta sağlık bakım ve taburculuk sonrası bakım planını beklendiği gibi doğru anlayıp anlamadığını belirtmesi gerekir.

Hasta; uygulanacak tedaviyi reddetmesi veya önerilere uymamasından dolayı doğacak sonuçlardan kendisi sorumludur.

Hasta Hakları

Hizmetten genel olarak faydalanma

Bilgilendirme ve bilgi isteme

Sağlık kuruluşunu ve personelini, seçme ve değiştirme

Mahremiyet

Reddetme, durdurma ve rıza

Güvenlik

Dini vecibeleri yerine getirebilme

İnsani değerlere saygı gösterilmesi, saygınlık görme ve rahatlık

Ziyaret ve refakatçi bulundurma

Müracaat, şikayet ve dava hakkı

Hasta Başvuru Bildirim Sistemi: https://hastahaklari.saglik.gov.tr 

26 Eki 2023 - 17:30 Amasya/ Amasya- Gündem

Muhabir  Serkan Atıcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.