Baro Başkanı Tekeş, Çocukların Adil Bir Dünyada Yaşama Çağrısı Yaptı

Amasya Baro Başkanı Avukat Bahadır Tekeş, Dünya Çocuk Hakları Günü'nde önemli bir açıklama yaparak, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1989 yılında kabul ettiği Çocuk Hakları Sözleşmesi üzerinden geçen 31 yıla rağmen Filistinli çocukların bu haklardan yeterince yararlanamadığına dikkat çekti.

Serkan Atıcı
Serkan Atıcı Tüm Haberleri

Amasya Baro Başkanı Avukat Bahadır Tekeş, Dünya Çocuk Hakları Günü'nde önemli bir açıklama yaparak, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1989 yılında kabul ettiği Çocuk Hakları Sözleşmesi üzerinden geçen 31 yıla rağmen Filistinli çocukların bu haklardan yeterince yararlanamadığına dikkat çekti.

Tekeş' yaşam hakkı, özgürlük, güvenlik, eğitim ve sağlık gibi temel hakların, İsrail güçlerinin ihlalleri nedeniyle ciddi şekilde zedelendiğini vurguladı.

Tekeş, tüm devletleri uluslararası hukuk kurallarının uygulanması için gerekli tavrı almaya çağırarak, dünyada yaşanan çocuk hakları ihlallerinin bir an önce son bulmasını ve devletlerin uluslararası düzenlemelerde öngörülen yükümlülükleri titizlikle yerine getirmesini istedi.

Ayrıca, Türkiye'deki çocuk nüfusunun istatistiklere dayanarak değerlendiren Tekeş,  “ Türkiye İstatistik Kurumu, 2022 yılına ilişkin verilerine göre, Türkiye nüfusunun yüzde 26,5'ini çocuk nüfus oluşturdu. 2021'de bu oran yüzde 26,9'du. Bu yılki sonuçlara göre 15-17 ASYA yaş grubundaki çocukların işgücüne katılma oranı yüzde 18,7 oldu. Bu oran geçen yıl 16,4'tü. Çocuklar arasındaki göreli yoksullukla ilgili son OECD verilerine göre Türkiye'de bu yoksulluğun yüzde 24,6 ile OECD ülkeleri arasındaki en yüksek oran olduğunu göstermektedir. İlkokulda olması gereken yaklaşık 70 bin çocuğun kaydının olmadığı görünmektedir.

Anneleri/temel bakım verenleri tarafından ayda en az birkaç kez diğer çocuklar tarafından zorbalığa maruz kaldığı belirtilen 6-17 yaş grubundaki çocukların oranı yüzde 13,8 oldu.

 Resmi kız çocuk evlilikleri

Evlenme istatistiklerine göre 16-17 yaş grubunda olan kız çocuklarının resmi olarak evlendirilmelerinin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 2002'de yüzde 7,3 iken bu oran 2022'de yüzde 2,0'ye düştü. 2021'de bu oran yüzde 2,3'tü. Diğer taraftan, aynı yaş grubunda olan oğlan çocukların resmi evlenmelerinin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 2002 yılında yüzde 0,5 iken bu oran 2022 yılında yüzde 0,1 oldu. 16-17 yaş grubunda evlilik oranının düşüşte olması ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çocuklar için koruyucu-önleyici sosyal hizmet anlayışına yönelik çalışmaları umut vericidir. Bilhassa töre adı altında "ÇOCUK GELİNLERİN" sayısının artması çocuk istismarının başka bir boyutu olup, devletin bu yöndeki mücadelesinin şiddetini daha da artırması gereklidir.

Tüm çocukların eşit, özgür ve mutlu bir geleceğe sahip olabilmeleri için mücadelemiz her zaman devam edecektir” dedi.

Son olarak, Tekeş, tüm çocukların eşit, özgür ve mutlu bir geleceğe sahip olabilmesi için mücadeleye devam edeceklerini ve 20 Kasım'ın, dünya çocuklarının adil bir dünyada yaşamasının herkesin sorumluluğunu hatırladığı anlamlı bir gün olması gerektiğini vurguladı. Çocuklara yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu unutmadan, ülkenin eğitim sistemi, sosyal devlet anlayışı ve ekonomik yapılanmasının çocukların mutlu bir geleceğini güvence altına alacak şekilde düzenlenmesi için devlet ve ilgili kurumları sorumluluk almaya çağırdı.

21 Kas 2023 - 12:30 Amasya/ Amasya- Gündem

Muhabir  Serkan Atıcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.