Cuma Namazı İznine Karşı Açılan Dava Reddedildi

Kamuda çalışan personellerinin ibadet özgürlüğü için yasalaşan Cuma Namazı İznine, laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle açılan dava reddedildi.

Serkan Atıcı
Serkan Atıcı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kamuda çalışan personellerinin ibadet özgürlüğü için yasalaşan Cuma Namazı İznine, laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle açılan dava reddedildi.

Memur-Sen Amasya İl Temsilcisi Kerem Camcı, “Birleşik Kamu-Iş’e bağlı Eğitim-İş, Memur-Sen’in 3. Dönem Toplu Sözleşme’de hüküm altına alarak kamu görevlilerinin kazanım hanesine eklediği “Cuma Namazı İzni”nin iptali istemiyle açtığı davayı kaybetti” dedi.

Camcı, açıklamasının devamında, “Memur-Sen’in 3. Dönem Toplu Sözleşme’de hüküm altına aldığı “Cuma Namazı İzni” ile kamu görevlilerinin ibadet hakkını özgürce kullanabilmelerinin yolu açılmış; 8 Ocak 2016 tarihli ve 29587 sayılı Resmî Gazete'de 2016/1 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nin yayımlanmasıyla kamu görevlileri “Cuma Namazı İzni” hakkına kavuşmuştu.

Memur-Sen olarak, toplu sözleşmede, mevcut kanunun kapsamını genişleterek, kamu görevlileri için kılık ve kıyafet serbestisinden hac farizası iznine kadar birçok kazanım elde etmiş; darbe dönemlerinin, vesayet süreçlerinin eseri kanun ve kararlarla uygulamaya konulan yasakların kaldırılmasının mücadelesini vermiştik.

Milletimizin değerlerine ve inancına düşmanca yaklaşımın bir örneği olarak Birleşik Kamu-İş’e bağlı Eğitim-İş’in vesayet dönemlerini anımsatan, “laikliğe, eşitlik ilkesine, inanç özgürlüğüne aykırı olduğu ve kamu görevlilerinden cuma namazı izni hakkını kullanmayanlar açısından zarar doğurucu olduğu” ifadelerine yer verilerek mesnetsiz ve zorlama bir iddiayla açtığı davada malum sendikayı hayal kırıklığına uğratan bir karar çıktı.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun almış olduğu kararda:

“Devletin, temel hak ve hürriyetler kapsamında yer alan din ve vicdan hürriyeti çerçevesinde, kişilerin inandıkları gibi yaşayabileceği uygun bir ortamı ve bunun için gerekli imkânları sağlamak şeklindeki pozitif yükümlülüğü kapsamında tesis edilen ve belirtilen niteliği bakımından davacı sendikanın ve üyelerinin hak veya menfaatlerini olumsuz olarak etkileyebilecek bir yönü”nün olmadığının altı çizildi” ifadelerini kullandı

# Amasya

31 Oca 2024 - 18:30 Amasya/ Amasya- Gündem

Mahreç  Serkan Atıcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.