Pancar Bedellerinin Ödeneceği Tarih Belli Oldu

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Ve Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu adına Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı, pancar bedellerinin ödeneceği tarihi açıkladı.

Umut Yeşilyurt
Umut Yeşilyurt Tüm Haberleri

Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. Ve Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu adına Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Saatcı, pancar bedellerinin ödeneceği tarihi açıkladı.

Pancar Bedellerinin Ödeneceği Tarih Belli Oldu

Başkan Saatcı, “Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Amasya Şeker’e gönül vermiş tüm eş, dost, çalışan ve paydaşlarımız. Allah’ın izni, sizlerin emek ve çabaları sayesinde bir kampanya dönemini daha kazasız belasız tamamlamış bulunmaktayız. Pandemi ve bölgesel savaşların dünya genelinde bozduğu ekonomik dengeler, bunun yanında değişen iklim koşulları gibi her türlü olumsuzluğa rağmen ekimi yapılan pancarları bizlere teslim eden çiftçilerimize, bu pancarları mesai kavramı gözetmeksizin şekere dönüştüren Şirket ve Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim kademesi dahil tüm çalışanlarımıza verdikleri üstün gayret ve çabadan ötürü çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

70. Pancar alım ve işleme kampanya döneminde iç saha ve dış saha olmak üzere toplam 126 bin 766 dekar alanda 7 bin 362 sayıda pancar ekicisi ile sözleşme yapılarak, 844 bin 174 Ton Şeker Pancarı tesellüm edilmiş olup bedele esas ödenecek Şeker Pancarı miktarı 783 bin 000 Ton dur. Bu pancardan 81 bin 336 Ton kristal toz şeker, 41 bin 938 Ton melas ve 192 bin Ton Yaş Pancar küspesi, 4 bin 753 Ton Pancar Ucu elde edilmiştir.

8 Martta çiftçilerin hesabına yatırılacak

Toplam pancar bedeli 1 milyar 830 milyon Türk lirası olup çiftçilerimize bugüne kadar yapılan 1 milyar 200 milyon Türk lirası ayni ve nakdi avans ödemelerinden sonra kalan 630 milyon Türk lirası tutarındaki pancar bedel ödemesi 8 Mart 2024 tarihi cuma günü çiftçilerimizin hesaplarına yatırılacaktır. Bununla birlikte Tüm nakliye Kooperatiflerimizin yaklaşık 200 milyon Türk lirası tutarında nakliye ödemelerini de tamamlamış durumdayız. Mevla pancar bedellerini çiftçilerimize hayır işlerde kullanmayı ve aileleri ile güle güle yemeyi nasip etsin.

Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne olduğu gibi 2023/2024 Kampanya döneminde de Şeker Kotamızı tamamladığımız için mevcut şeker kotamız korunmuş, Çiftçilerimizin diğer tarım ürünleri karşısında yine kazandığı bir yıl olmuştur.  Yani pancar eken kazanmaya devam edecek diyerek buradan gelecek senenin de ipucunu vermiş, münavebe şartlarına uyulmak kaydıyla pancarda kota uygulaması yapmayacağımızı bildirmiş olalım.

Aziz çiftçilerimiz, devreye aldığımız Randevu sitemi sayesinde çiftçi ve besicilerimizin sıra beklemeden oldukça rahat ve konforlu bir biçimde dökme Yaş Küspeye erişimi sağlanmış, yaş küspe paketleme tesisleri müteahhit firmaya kiralanarak maliyetleri düşürülen paketli yaş küspeyle bölgemizde en uygun ambalajlı yaş küspe üretimi ve satışı yapılmıştır. Stoklarımızda halen avantajlı satış fiyatı ile yeteri miktar Yaş küspe bulunmaktadır. Her zaman ifade buyurduğumuz sizin rahat etmediğiniz yerde bizlere istirahat yoktur sözünün açılımı işte tamda bu manaya gelmektedir. Bu bağlamda yine sizlerin rahatına hizmet etmek üzere fabrika ve kantarlarda bekleme sürenizi ortadan kaldırmayı amaçlayan Yaş küspe randevu sisteminde olduğu gibi randevulu pancar teslim programı yazılım çalışmaları devam etmekte, gerekli alt yapı yatırımları tamamlanarak yeni döneme yetiştirilmesi planlanmaktadır. Sayısı artırılan pancar hasat makine imkânı yanında Randevulu Pancar Tesellümünü ’de başardığımızda pancar çiftçimizin pancar hasadı ve pancar teslimi gibi en büyük iki sorunu da Allah nasip ederse ortadan kalmış olacaktır. 

Allah’a şükür olsun ki Pancar bedellerine mahsuben tüm çitçilerimize ödemeleri zamanından önce yapılmakta, hatta buna ilave olarak sıkıntı içerisinde bulunan çiftçilerimize de yine pancar bedellerinden mahsup edilmek üzere Şirket ve Kooperatif imkanları dahilinde sürekli destek olunmaktadır. Bu yılda çiftçilerimize pancar ekiminden hasadına kadar piyasa şartlarından uygun maliyetli, ekstra masrafsız ayni ve nakdi avans desteklerimiz artan oranda devam edecek, yenilenmiş ve ürün grubu artırılmış mal ve hizmetlerle Kooperatif satış mağazalarımız sizlerin emrinde olacaktır. Yeni dönem Gübre, Tohum ve İlaç tedariklerimizi tamamlanmış olup taban gübreleri dağıtımına bölgelerimizde başlanmıştır.

Biliyorsunuz ki daha bu kampanya bitmeden 2024/2025 yılı pancar alım avans fiyatı ülkemizde yine ilk defa şirketimiz tarafından açıklanmıştır. Açıklanan pancar alım avans fiyatı tüm çiftçilerimize hayırlı olsun. Önümüzdeki dönem de iç saha pancar ekim ve hasat miktarlarında ciddi artışlar olacağını beklemekteyiz. Şöyle ki günümüze kadar alınan pancar taahhüt miktarı 115 bin dönümü geçmiş durumdadır.

 Bizim Yönetim anlayışımız ve dönemimizde, Pancarın alıcısı da üreticisi de ve hatta fiyatı da ekim dönemimden önce bellidir. Bakınız bu sene bölgemizde pancar ekimini teşvik için Türk Şeker pancar alım fiyatının 145 TL üzerinde bir alım fiyatı uyguladık.  Biz hiçbir zaman çiftçilerimizi piyasanın insafına bırakmadık emin olun devam eden yıllarda da bırakmayacağız. Sizlerden hassaten ricamız sadece kurumlarımız yetkili organlarınca yapılan bilgilendirmelere kulak vermeniz olacaktır. Her zaman dediğimiz gibi bizim dedikodu boyutunu geçmeyen, eleştiri sınırlarına dahi yaklaşamayan, aslı astarı bulunmayan laflara, hezeyanlara eylem ve söylemlere ayıracak ne vaktimiz ne de bunlara verilecek bir cevabımız bulunmamaktadır. Bizler seçim meydanından çiftçilerimizin büyük bir teveccühü ile yetkilendirildik ve onlardan aldığımız güçle bugün bu başarılı işlere imza atabildik.

Burada sözlerime son verirken bizleri her daim destekleyen tüm siyasi parti ve temsilcilerine, Amasya Valimiz Sn. Yılmaz DORUK Bey’e, İlçe Kaymakamlarımıza, İl ve İlçe Siyasi Parti Temsilcileri ve Meclis Üyelerine, tüm Belediye Başkanlarımıza ve İlçe Mülki Amirlikleri, Emniyet Müdürlükleri ve Jandarma Teşkilatımıza, tüm Taşıyıcılar Kooperatifleri Başkan ve Üyelerine, Sivil Toplum Örgütlerine, Sulama Birliği Başkanlarına ve burada ismini sayamadığım tüm dostlarımıza, şükranlarımızı sunar, 71. Kampanya Dönemi hazırlıklarımıza ara vermeden devam ettiğimizi, pancar ekimine olan desteğimizin her daim devam edeceğinin bilinmesini isteriz.” Diye konuştu.

01 Mar 2024 - 11:30 Amasya/ Suluova- Ekonomi

Mahreç  Umut Yeşilyurt


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.