“Mesleki Eğitimde İş Sağlığı ve Güvenliği Genelgesine Dava Açtık”

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, “Mesleki eğitimde iş sağlığı ve güvenliği genelgesine dava açtık” dedi.

Umut Yeşilyurt
Umut Yeşilyurt Tüm Haberleri

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, “Mesleki eğitimde iş sağlığı ve güvenliği genelgesine dava açtık” dedi.

“Mesleki Eğitimde İş Sağlığı ve Güvenliği Genelgesine Dava Açtık”

Terzi açıklamasının devamında şu satırlara yer verdi; “Milli Eğitim Bakanlığı’nın 02.02.2024 tarih ve 2024/36 sayılı “Mesleki Eğitimde İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu Genelge’si uyarınca; koordinatör öğretmen, koordinatör müdür yardımcısı ve okul/kurum müdürlerine mesleki eğitim süreci içerisinde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tedbirlerin alınması amacıyla görev alanları dışında bir takım sorumluluklar verilmiştir.

Bilindiği üzere, Türk Eğitim-Sen tarafından alınan  01.03.2024 tarih ve 71 sayılı Merkez Yönetim Kurulu kararı ile; 2023-2024 eğitim öğretim yılı sonuna kadar, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında görevli koordinatör müdür yardımcıları, koordinatör öğretmenler ve alan/atölye şeflerinin, işletmelerin mesleki eğitime uygun olup olmadığına ilişkin verilen denetleme görevlerini yerine getirmemelerine; 

Atölye ve laboratuvarlarda iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tedbirlerin alınmasına ilişkin görev tanımlarının dışında kalan ve teknik bilgi sahibi olmadıkları görevleri yerine getirmemelerine, İlgili Genelge ekinde yer alan “Mesleki Eğitimde İş Sağlığı ve Güvenliği Kuralları” başlıklı belge ile bu kapsamda verilen Değerlendirme Formlarına istinaden herhangi bir değerlendirme yapmamalarına ve ilgili belgeleri imzalamamalarına, karar verilmiştir.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda; İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı, ifade eder, şeklinde tanımlanmıştır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği’nde öğretmenlere verilen bir görev tanımı bulunmamaktadır ve ilgili mevzuat kapsamında yapılan görevler iş güvenliği uzmanları tarafından yerine getirilmektedir. 6331 sayılı Kanun gereği ilgili Genelge ekinde yer alan “Mesleki Eğitimde İş Sağlığı ve Güvenliği Kuralları” başlıklı belge ile bu kapsamda verilen Değerlendirme Formlarına istinaden herhangi bir değerlendirme yapmaları ve ilgili belgeleri imzalamaları ve Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin ilgili hükümleri gereğince anılan Genelgenin ekinde bulunan Mesleki Eğitimde İş Sağlığı Kurallarının öğretmen, eğitici personel ve usta öğreticilerin tarafından anlatılması dahi hukuken mümkün değildir.

Türk Eğitim-Sen olarak; Milli Eğitim Bakanlığı’nın 02.02.2024 tarih ve 2024/36 sayılı,  “Mesleki Eğitimde İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu Genelge’sinin mevzuata aykırı hükümlerinin öncelikle yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali talebiyle Danıştay 8. Dairesi’nin 2024/1375 Esas sayılı dosyasında dava açtık”

16 Mar 2024 - 11:00 Amasya/ Amasya- Eğitim

Mahreç  Umut Yeşilyurt


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.