Başkan Terzi, “YÖK’e başvuruda bulunduk”

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, “Yükseköğretim Kurumlarında görev yapan idari

Umut Yeşilyurt
Umut Yeşilyurt Tüm Haberleri

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, “Yükseköğretim Kurumlarında görev yapan idari personelin yer değişikliği ve görevde yükselme sınav talebi ile ilgili YÖK’e başvuruda bulunduk” dedi.

Başkan Terzi, “YÖK’e başvuruda bulunduk”

Terzi açıklamasının devamında şu satırlara yer verdi, “Bilindiği üzere, 2022-2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme  ve 2024-2025 Yıllarını Kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme hükümlerinde, idari personelin yükseköğretim kurumları arasında yer değişikliği talebinde bulunabilmeleri için çalışma yapılacağı belirtilmesine rağmen bugüne kadar herhangi bir çalışma yapılmamış olup, bu sebeple, yaşanan mağduriyetler halen devam etmektedir.

Yükseköğretim Kurulu Personel Dairesi Başkanlığı tarafından tüm Devlet üniversitelerine gönderilen 26.02.2024 tarih ve 12461 sayılı yazıda, 2024-2025 Yıllarını Kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşmenin “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” Bölümünün; “İdari personelin yükseköğretim kurumları arasında naklinin kolaylaştırılması” başlıklı 34. Maddesi kapsamında olası naklen atanma taleplerinin tespitine ilişkin yapılacak hazırlık çalışmalarında kullanılmak üzere devlet yükseköğretim kurumlarının memur kadrolarında görev yapan idari personelden bir başka yükseköğretim kurumuna naklen geçiş yapmak isteyenlerin tercihlerinin İnsan Gücü Planlama Sistemine 01.03.2024 tarihi mesai bitimine kadar girilmesi bildirilmiştir.

Türk Eğitim Sen olarak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına gönderdiğimiz yazılarda, yükseköğretim kurumlarında çalışan idari personelin diğer yükseköğretim kurumlarına isteğe bağlı yer değişikliği, mazeret durumuna bağlı yer değişikliği ve becayiş (karşılıklı yer değiştirme) yapabilmelerine imkan sağlayacak şekilde gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için ivedilikle çalışma başlatılmasını ve Yükseköğretim Kurulu Personel Dairesi Başkanlığının 26.02.2024 tarih ve 12461 sayılı yazısı kapsamında başvuruda bulunan idari personel sayısının 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nda düzenlenen bilgi edinme hakkı kapsamında Sendikamıza bildirilmesini talep ettik.

Ayrıca, Yükseköğretim Kurulu Personel Dairesi Başkanlığınca hazırlanarak, Üniversitelerarası Kurul Başkanlığına ve tüm Devlet Üniversitelerine gönderilen 29.01.2024 tarih ve 3851 sayılı yazıda, Yükseköğretim Üst Kuruluşları ile Yükseköğretim Kurumları Personeli Görevde Yükselme  ve  Unvan  Değişikliği  hükümleri uyarınca, YÖK tarafından görevde yükselme ve/veya unvan  değişikliği  yazılı  sınavının  merkezi  olarak  yapılmasının planlandığı, bu  kapsamda  merkezi yazılı  sınava  katılımın  talep  edilmesi  halinde,  Yönetmeliğin  16’ncı  maddesi  uyarınca  kurumlarda sınav  kurulu/kurulları  oluşturulması,  son  başvuru  tarihi  ile  konu  başlıklarının  YÖK tarafından daha sonra  belirlenmek  üzere,  boş  kadro  girişlerinin  en  geç 29  Şubat  2024  Perşembe  günü  saat:  23.59’a  kadar  (YÖKSİS’te  tanımlı  Devlet  Üniversitesi  Personel Daire  Başkanı  yetkisi  bulunanlar  tarafından)  yapılarak  tamamlanması  gerektiği belirtilmektedir. Türk Eğitim Sen olarak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına gönderdiğimiz yazıda, Yükseköğretim Kurulu Personel Dairesi Başkanlığının 29.01.2024 tarih ve 3851 sayılı yazısı kapsamında başvuruda bulunan üniversitelerin isimlerinin 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nda düzenlenen bilgi edinme hakkı kapsamında Sendikamıza bildirilmesi hususunda talepte bulunduk”

17 Mar 2024 - 23:30 Amasya/ Amasya- Eğitim

Mahreç  Umut Yeşilyurt


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.