Görme Engellilere Büyük Saygısızlık Ortadan Kaldırıldı: Noterlerde Yeni Dönem!

Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Musa Demiryarar, noterde işlem yapan görme engellilerin gören bir tanık göstermesi uygulamasının sona erdiğini açıkladı.

Serkan Atıcı
Serkan Atıcı Tüm Haberleri
Görme Engellilere Büyük Saygısızlık Ortadan Kaldırıldı: Noterlerde Yeni Dönem!
Haber albümü için resme tıklayın

Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Musa Demiryarar, noterde işlem yapan görme engellilerin gören bir tanık göstermesi uygulamasının sona erdiğini açıkladı.

Noterlerde işlem yapan okuryazar görme engelli vatandaşlar, işlemlerinin kabul görmesi için gören bir tanık göstermek zorunda kalıyordu. Görme engelli vatandaşların onurunu zedeleyen bu uygulamaya son verildi. Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Musa Demiryarar, artık görme engelli vatandaşların noter işlemlerinin tanık göstermeden tamamlanabildiğini ifade etti.

Görme Engellilere Büyük Saygısızlık Ortadan Kaldırıldı: Noterlerde Yeni Dönem!

Altı Nokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Musa Demiryarar, okuryazar görme engellilerin noterlik işlemlerinde imzalarına tanık göstermeden işlem yapabileceklerini bildirdi.                    

Şube Başkanı Demiryarar, noter işlemlerinde okuryazar görme engellilere yönelik yapılan değişikliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Musa Demiryarar açıklamasında: “Değerli görme engelli arkadaşlarımız; uzun yıllardır Noterler ile yaşadığımız noter işlemlerinde görme engellilerin imzalarına tanık göstermelerinin kişilik hakları ve insan onuruyla bağdaşmayan hayati sorunu başta Altı Nokta Körler Derneği, bir kısım sivil toplum örgütleri ve sizlerin onurlu mücadelesi ile okuma yazma bilen görme engelliler lehine çözülmüş durumdadır. Bundan böyle onaylama işlemler yönünden 1512 Sayılı Kanunun 73. ve 75. Maddeleri uyarınca tanık bulundurmak görme engellinin iradesine bağlı olma durumu, düzenleme işlemler yönünden de ekli yazı ile tanık istenmeden e-devlet uygulaması ile okuma yazma bilen görme engelliler lehine çözülmüş oldu.
Görme Engellilere Büyük Saygısızlık Ortadan Kaldırıldı: Noterlerde Yeni Dönem!
Düzenleme işlemlerinden herkesten tanık istenmesi gereken işlemler hariç diğer tüm düzenleme işlemlerinden dolayı noterlerce okuma yazma bilen görme engellilerden tanık istenmeyecek. Bizlerin mücadelesi ve Adalet Bakanlığı’nın girişimiyle noter işlemlerinde görme engellilere kolaylık getiren düzenleme 15.03.2024 itibariyle Türkiye Noterler Birliği web sayfasında yayımlanarak yürürlüğe sokulmuştur. 'İşlem yaptırmak üzere notere giden görme engelli, noterin hazırladığı belgeye e-Devlet hesabından ulaşarak, onay butonunu tıkladığında noter de görme engelinin o belgenin içeriğine vakıf olduğunu anlayarak işlemi tamamlayacak.' Bu yazıya rağmen gerçekten de herkesten tanık istenmesi gereken düzenleme işlemler hariç, bize yönelik ayrımcılık yapılması halinde Türkiye Noterler Birliği Danışma birimine ya da Hukuk müşavirliklerine ulaşarak, işlemleri yapmayan noterler hakkında işlem yapılmasını sağlamak yerinde olacaktır.
Düzenleme ile işlem yapmak isteyen arkadaşlarımız, ekli yazıyı mutlaka Notere giderken yanlarında bulundurmalıdırlar. Yanlarında bulunmaması halinde ise TNB Web Sayfasının duyurular bölümünün 15.03.2024 tarihli duyurusuna noterin ya da kâtibinin ulaşmasını sağlamamız gerekecektir. Bir kez daha örgütlü mücadelenin önemi ve gerekliliği herkes tarafından anlaşılmıştır.
Yaşasın örgütlü mücadelemiz, yaşasın görme engellilerin hak temelli mücadelesi, birimiz hepimiz için, hepimiz birimiz içindir. Dayanışma diye buna derler. Dayanışmanın gücünün önünde hiç bir kimse, hiçbir kuruluş duramaz diyor hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

27 Mar 2024 - 12:30 Amasya/ Amasya- Yaşam

Mahreç  Serkan Atıcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.