Başkan Sevindi, “Gelir ve giderlerimizi pankartla asacağız, vatandaşımız bilecek”

Amasya Belediyesi, yeni dönemin ilk meclis toplantısını Belediye Başkanı Avukat Turgay Başkanlığında gerçekleştirdi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Amasya Belediyesi, yeni dönemin ilk meclis toplantısını Belediye Başkanı Avukat Turgay Başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıda, meclis başkanlığı vekilleri, encümen üyeleri ve diğer komisyon üyelerinin seçimi yapıldıktan sonra denetim ve faaliyet raporları ele alındı.

Başkan Sevindi, “Gelir ve giderlerimizi pankartla asacağız, vatandaşımız bilecek”

Raporların okunmasının ardından konuşan Belediye Başkanı Avukat Turgay Sevindi, çeşitli konularda önemli değerlendirmelerde bulundu. Sevindi, belediyenin geçmiş dönemlerdeki faaliyetlerini ve mali durumunu detaylı bir şekilde açıkladı.

İhalelerdeki sorunlar ve ödemeler

Sevindi, “Yaklaşık 2023 yılında bin 100 ilahe yapılmış bunun 8 âdeti açık ihale, toplamda 156 milyonluk ihale yapılmış 34 milyonunu açık ihale usulü ile yapılmış. Bununda doğru olmadığı denetim raporunda belirtilmiş. Yine belediyemizin temizlik işlerinde araç kiralama ile ilgili olarak ödenen paranın 2023 yılında ödenen bedelin 57 bin lira olduğu denetim raporunda İstenirse de bu para ile belediyeye temizlik araç filosu kurulabileceği belirtilmiş. AKSAVla ilgili işleyişteki problem dikkat çekilmiş. Personel sayısı ile ilgili bir durum var. Alacak tahsillerindeki takipli ve takipsizlikteki alacak olan yaklaşık 20 milyon alacağımız olduğu gözükmekte. Buda belediyenin tahsilat tahakkuk oranına bakıldığında hizmet anlamında biraz eksik kaldığımız görülüyor. 2023 yılı gelir tablosunda su gelirlerinin 15 milyon olduğu ve ucuz su içildiği yönünde bir durum var. Belediyemizin 2023 yılında arsa satışından yaklaşık 25 milyon bir gelir elde ettiği durum var. Bazı ilan ve iş yerlerinin tahakkukunun yapılmadığı hususu var. Bizim öncelikle yapacağımız iş denetim raporu doğrultusunda 37 madde var. Bunların biran önce azaltılması yönünde gayret göstereceğiz. Mülkiyeti belediyeye ait olan taşınmazın ihale yapılmaksızın encümen kararı ile kiraya verilmesinde uygun olmadığı ile ilgili bir usulsüzlük var. Belediyemizin 2023 yılında yaklaşık 15 milyon faiz ödediği tespit edilmiş. 2023 yılı itibari ile kısa vadeli borç 275 milyon ve bugün itibari ile bizim devraldığımız saat itibari ile biraz arttığını görüyoruz. Yine banka borçları anlamında 124 milyon borcumuz olduğu yaklaşık 3 milyon 250 bin lira da aylık faiziyle beraber kredi ödememiz olduğunu görüyoruz. Peyzaj çalışmalarına anlamında bakıldığında KDV dahil 2023 yılında 17 milyon çok afaki bir rakam ödeme yapıldığını görüyoruz. Park bahçeler müdürlüğümüzün biran önce kendi peyzajıyla ilgili üretime de geçmesi gerektiği aslında burada net bir şekilde görülüyoruz. Önceki dönem meclis dönemliği yaptığım dönemde de her denetim raporunda da ısrarla söylemiş olduğum belediyede mutlaka kadrolu bir avukat olması gerektiğiydi. Çünkü içeride çalışan arkadaşlarımızın hukuken sorması gereken hususların olacağı yönünde belediyemizin bir avukatı olması gerekiyor. Bununla ilgilide çalışmamızı en kısa sürede tamamlayıp belediyemizde kadrolu bir avukat bulunduracağız. Teleferiği yapan firmadan 760 bin civarında bir alacağımız olduğu gözüküyor. Bizim için her yıl düzenlenecek bu raporun bir an önce 37 maddeden hızla aşağıya düşmesi gerektiği kanaatindeyim ve bunun için gayret göstereceğiz.” dedi

Sevindi, belediyenin mali durumu ve personel sayısıyla ilgili olarak kamuoyunda dolaşan iddiaları da ele aldı. Personel durumu ve maaş ödemeleriyle ilgili detaylı bilgiler paylaşan Sevindi, “4- 5 günlük süreç içerisinde tespit ettiklerimiz ve toplumda çarşıda pazarda dahi konuşulan şeylerle ilgili bazı şeyler söylemek istiyorum seçim döneminde ısrarla belediyemizin çalışan sayısı ile ilgili afaki rakamlar hep konuşuldu. Bizde 1 Nisan itibari ile müdürlüğümüzden aldığımız raporlar baktığımızda toplamda 1273 personelimizin olduğu var. Bunun bin 28 AKSAV’da olan arkadaşlarımızdan oluşuyor. Kadrolu işçimiz 63, sözleşmeli işçimiz 7, memur kadromuz 156 toplamda 1273 personelimiz var. Bunun dışında bizim bu 4- 5 günlük süreçte tespit ettiğimiz ama yadırgadığımız bir hususta var. Bunu da paylaşmak istiyorum. Bizim gördüğümüz kadarıyla belediyemizde 3 tane sigortasız maaşı elden verilen arkadaşımız var. Bununla ilgili bir an önce yasal prosedürün uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. 3 arkadaşımız belediyeye sigortasız hizmet veriyor ve maaşlarını da elden ödüyoruz. Bunun genel hatları ile yapıldığı nokta başka bir yer üzerinden AKSAV üzerinden diyeyim. Personel sayısı ile seçim döneminde 1700’ler gibi afaki rakamlar konuşulurken sayının 1273 olduğunu görüyoruz. Belediyemizin belli başlı kurumlar ile yaptığı protokol sonucunda görevlendirdiği dışarda personellerimiz var. 1 personelimiz nüfus, 2 personelimiz tapu kadastro müdürlüğünde ve 2 personelimizde müftülükte çalışıyor” şeklinde konuştu.

Başkan Sevindi, “Gelir ve giderlerimizi pankartla asacağız, vatandaşımız bilecek”

Personelimizin bütün maaşlarını ve ikramiyelerini ödedik

Sevindi ayrıca personelin maaşlarına dair ödemelere de değinerek, “Belediyemizde günü gelen personelimizin bütün maaşlarını ve ikramiyelerini ödedik. Ayın 15 ‘inde maaşını alan arkadaşlarımızda bankada hesaplarımızda mevcut talimat verildi ayın 15’inde maaşlarını alacaklar. 1- 31 Mart için 1028 arkadaşımız için ödediğimiz maaş tutarı 33 bin 658 lira, 15 Mart- 14 Nisan için memur maaşlarımız 7 milyon 250 bin lira, kadrolu işçiye ödeyeceğimiz 2 milyon 500 bin lira, sözleşmeli çalışan 7 arkadaşımıza ödediğimiz tutar 344 bin lira, kadrolu işçimizde ödememiz ilave vardı 871 bin lira ve kadrolu işçilerimiz için ikramiye 84 bin lira, 4 stajyer öğrencimize 20 bin lira ödeme yapıldı. Bunların tamamı ödendi.” Diye konuştu

Gelir ve giderlerimizi asacağız, vatandaşımız bilecek

Belediyenin gelir ve gider konusunda bilgileri belediyenin kapısına asacaklarını kaydeden Sevindi, “Belediyemizin AKSAV’a 131 milyon civarında borcumuz var. İleri mecliste siz daha derli toplu detaylı bilgi vereceğiz. AKSAV’ın SSK ve vergi borcu yaklaşık olarak 250 milyon civarında gözüküyor. Büyük meblağlardan 1 milyon temizlik firmasına ödememiz gereken 12 milyon civarında bir borç var. Beton ihtiyacımızı giderdiğimiz firmaya 7 milyon civarında borcumuz var. Bir peyzaj firmasına 5 milyon civarında borcumuz var. Belli başlı firmalar ile ilgili problemler olacağını hissediyoruz. Müdür beye de söyledik. Bayram sonrasında belediyemize gelecek faturaların durumuna da bakarak belediyemizin gelir ve gider konusunda bilgileri belediyemizin kapısına asacağız, bir pankart ile beraber bunu bütün vatandaşlarımıza bildireceğiz” dedi

Son olarak Sevindi Amasya'ya hizmet etmek ve şehri daha iyi bir noktaya taşımak için tüm ekibin gayret göstereceğini belirterek, şehre hayırlı ve uğurlu olacak bir dönem temennisinde bulundu.

09 Nis 2024 - 12:30 Amasya/ Amasya- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.