“Öğretim Programlarının Değerler Yönünden İncelenmesi: Tespit ve Öneriler” raporumuzu kamuoyuyla paylaştık”

Eğitim Bir-Sen Amasya Şube Başkanı Kerem Camcı, “Öğretim Programlarının Değerler Yönünden İncelenmesi: Tespit ve Öneriler” raporunu kamuoyuyla paylaştıklarını duyurdu.

Umut Yeşilyurt
Umut Yeşilyurt Tüm Haberleri

Eğitim Bir-Sen Amasya Şube Başkanı Kerem Camcı, “Öğretim Programlarının Değerler Yönünden İncelenmesi: Tespit ve Öneriler” raporunu kamuoyuyla paylaştıklarını duyurdu.

Raporda, 2018'de yenilenen öğretim programları, kazanım ifadeleri ve değerlerle ilgili açıklamalar detaylı bir şekilde analiz edildiğini kaydeden Camcı , “Eğitim, sürekli gelişen ve güçlenen bir alan olup, özellikle öğretim programlarının ve ders kitaplarının hazırlanmasında yeniliklere ihtiyaç duyar. Bu metinler, bir neslin gelişiminde kilit rol oynar. Millî Eğitim Bakanlığı, son olarak 2018'de öğretim programlarını yeni bir felsefe ve değerler perspektifiyle güncellemişti. Eğitim-Bir-Sen olarak, toplumda yaşanan değişimleri izlemek, sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri sunmak da faaliyetlerimizin arasındadır. Bu amaçla, öğretim programlarının değerler açısından uzmanlar tarafından incelenmesi ve analiz edilmesi için çalışmalar yürüttük. Kasım 2023'te tamamlanan bu raporu kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Raporda, 2018'de yenilenen öğretim programları, kazanım ifadeleri ve değerlerle ilgili açıklamalar detaylı bir şekilde analiz edildi. Bunun yanı sıra, ders kitaplarının da değerler açısından inceleneceği "Ders Kitaplarının Değerler Yönünden İncelenmesi: Tespit ve Öneriler" adlı ikinci bir raporun da yakında yayımlanacağı belirtildi” dedi.

Camcı Raporda öne çıkan önerileri şöyle sıraladı

Toplumsal normlardaki değişimler göz önünde bulundurularak tüm insanların vicdanını harekete geçirecek değerlerin yeniden tanımlanması gerekmektedir.

Güncel ihtiyaçlar doğrultusunda millî, manevi ve evrensel değerlerin ders programlarına dahil edilmesi önemlidir.

Eğitimin millî kimlik oluşturması ve toplumsal değerleri yeni nesillere aktarması göz önünde bulundurularak programlarda evrensel, millî ve manevi değerlere yer verilmelidir.

Toplumsal değerlerin genç nesillere aktarılmasını sağlamak için acil bir referans değer listesi oluşturulmalıdır.

Her dersin doğasına uygun olarak değerlerin dengeli bir şekilde programa dahil edilmesi ve içeriklerde yer alması gerekmektedir.

Değerlerin sadece bilişsel alanda ele alınmaması, duyuşsal ve beceri boyutlarının da göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Programlarda hangi değerin nerede ve nasıl verileceğinin açıkça belirtilmesi ve değerlerin ders kitaplarına yansıtılma durumunun kontrol edilmesi önemlidir.

Değerler eğitimi, tüm derslerde ve okuldaki genel atmosferde bütünsel bir anlayışla ele alınmalıdır.

Türkiye'nin vizyonuna uygun bir şekilde değerler eğitimi perspektifinden öğretim programlarının oluşturulması ve ders kitaplarının hazırlanması için çaba gösterilmelidir.

Camcı olarak Eğitim-Bir-Sen olarak, bu önerileri dikkate alarak eğitim sistemimizin daha etkili ve değer odaklı bir şekilde işlemesine katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

# Amasya

28 Nis 2024 - 15:00 Amasya/ Amasya- Eğitim

Mahreç  Umut Yeşilyurt


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.