“İsrail Eşittir Çin, Gazze Eşittir Doğu Türkistan”

İsrail’in Filistin’de ve Çin’in Doğu Türkistan’da yıllardır sürdürdüğü soykırım ve insanlık suçları Amasya’da protesto edildi.

Serkan Atıcı
Serkan Atıcı Tüm Haberleri
“İsrail Eşittir Çin, Gazze Eşittir Doğu Türkistan”
“İsrail Eşittir Çin, Gazze Eşittir Doğu Türkistan”
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Filistin’de ve Doğu Türkistan’da yaşanan insanlık suçları ve planlı soykırım, Amasya’dan protesto edildi. Amasya Tevhid ve Vahdet Platformu, İsrail ve Çin’in birbirinden farkı olmayan iki işgalci ve çocuk katili ülkeler olduğunu dile getirdi.

Amasya Tevhid ve Vahdet Platformu, Gazze ve Doğu Türkistan'da ki maddi ve kültürel soykırımlara dikkat çekmek ve duyarlılık oluşturmak, süreç içinde unutulmaya başlanan bu soykırımları tekrar hatırlatmak ve gündemde tutmak amacıyla, Yeşilırmak kenarı eski ekin pazarı karşısında, Gazze ve Doğu Türkistan soykırımlarını lanetliyoruz temalı protesto çadırı açtı.

“İsrail Eşittir Çin, Gazze Eşittir Doğu Türkistan”

27 Nisan Cumartesi saat 13.30'da yapılan basın açıklaması ve duanın ardından faaliyete geçen Protesto Çadırı, 16 Mayıs Çarşamba günü akşamına kadar 20 gün müddetle halkın ziyaretine açık olacak.

Konu ile ilgili görseller asılacak olan protesto çadırında, ziyaretçilerle konu ile ilgili bilgiler paylaşılacak ve broşürler dağıtılacak.

Gazze ve Doğu Türkistan'da ki maddi ve kültürel Soykırımlara karşı duyarlılığın yükselmesi açısından, tüm halkımız protesto çadırı ziyaretine davetlidir. Protesto çadırı açılışında okunan basın açıklaması şöyle,

“İsrail Eşittir Çin, Gazze Eşittir Doğu Türkistan”

“İsrail Terör Örgütü'nün Soykırım Boyutuna Varan Gazze Katliamları İle, Çin'in İşgal Altında Tuttuğu Doğu Türkistan'da Uyguladığı Kültürel Soykırım Ve Asimilasyon Politikalarını Lanetliyoruz!

İsrail Terör Örgütünün, 7 Ekim 2023'te Hamas'ın saldırısını bahane ederek başlattığı, Soykırım Boyutuna varan Gazze Katliamları,  200 gündür kesintisiz devam ediyor.

Gazze'de her gün, çoğunluğu çocuk ve kadınlar olmak üzere 100 civarında mazlum en vahşi metotlarla katledilmeye devam ediliyor.

Resmi Rakamlara Göre 15 bini Çocuk, 10 bini kadın olmak üzere 35 bin civarında mazlum katledilmiş durumda.

Resmi olmayan rakamlar ise bu sayının çok üstünde. Nitekim en son Nasır Hastanesi Bahçesinde 500'e yakın sivilin infaz edilip gömüldüğü toplu mezarlar bulundu ve henüz bulunmayan toplu mezarların çok fazla olduğu tahmin ediliyor.

“İsrail Eşittir Çin, Gazze Eşittir Doğu Türkistan”

Hamas'ın karşısında askeri yenilgiye uğrayan İsrail Terör Örgütü, hıncını sivillerden çıkartıyor ve terör estirerek Gazzelileri Filistin dışına çıkarmaya çalışıyor.

Başta ABD olmak üzere, İspanya hariç tüm Batılı Ülke yöneticileri İsrail Terör Örgütüne sınırsız destek veriyor ve her gün canlı yayında işlenen Savaş Suçlarını görmezden geliyorlar.

İslam Ülkelerinin yöneticileri İsrail'i kınamaktan öteye geçmezken, bir kısmı perde gerisinde İsrail'e yardım ediyor.

İşgalci Çocuk Katili Cani İsrail ile İşgalci Faşist Çin Arasında Hiç Fark Yok. Doğu Türkistan eşittir Filistin, Çin eşittir İsrail’dir!

Bu arada Çin işgalinde ki Doğu Türkistan'da, tüm İslami miras ve 30 milyonluk Müslüman Uygur Türkü hızla asimile edilmeye devam ediliyor.

Çin 70 yıldır işgal altında tuttuğu Doğu Türkistan'da yüzyılın en büyük zulümlerini, işkencelerini, sürgünlerini, zorla çinlileştirme ve asimilasyon politikalarını yürütüyor.

İşgalci Çin Rejiminin Meslek Edindirme Merkezleri olarak yutturmaya çalıştığı Toplama Kamplarında, çocuklar ve yaşlı kadınlar dahil,7'den 77'ye her yaştan Uygurlu bulunuyor.

“İsrail Eşittir Çin, Gazze Eşittir Doğu Türkistan”

Doğu Türkistan’da maddi manevi her açıdan, Filistin benzeri tam bir soykırım uygulanıyor.

Aradaki tek fark, İsrail Terör Örgütü'nün maddi soykırıma, işgalci Çin rejiminin manevi - kültürel soykırıma, yani asimilasyona ağırlık vermesidir.

Tağuti Çin Rejimi İslami tüm izleri silerek, ebediyyen İslam yurdu olmaktan çıkarmak istediği Doğu Türkistan Müslümanlarının canlarını, dinlerini, namuslarını, mallarını, camilerini acımasızca tarumar ediyor.

“İsrail Eşittir Çin, Gazze Eşittir Doğu Türkistan”

Bununla da kalmıyor, Doğu Türkistan da İslama dair hiç bir iz kalmaması için, yüzlerce yılık İslami eserleri bile yok ediyor.

Çin'in Doğu Türkistan’daki zulümleri Ramazan aylarında katlanıyor, Müslüman Uygur Türklerine Oruç, İftar, Sahur, Teravih ve Kur’an yasaklanıyor.

2015'ten sonra Çin yönetimi, Ramazan aylarında sokakları ve köyleri araştırmaya başladı. Uygur Müslümanlarının oruçlu olup olmadıkları denetlemek için evlere Çinli yetkililer gönderildi. Bu yetkililer bazen tüm gün bazen haftalarca bu evlerde kaldı.

Her yıl olduğu gibi bu Ramazan'da Doğu Türkistan'da Çin Rejiminin Talimatı Gereği,

Müslüman Kamu Personeli, Öğretmen ve Öğrenciler oruç tutamadı.

Müslüman esnafın dükkanları İftar saatinde açık kaldı, kapatanlar mühürlendi.

Müslüman Köylerde oruç tutulup tutulmadığı komisyonlarca gözetlendi.

Doğu Türkistan’da geçen bayramlarda olduğu gibi bu bayramda da bayram kutlamak, bayramda camiye gitmek ve bayram namazı kılmak, akraba ziyaretleri, kabir ziyaretleri, yüz yüze ve telefonla bayramlaşmak yasaktı.

Bizler İslam Ümmeti Olarak  2 Milyarlık Büyük Bir Aileyiz

Müminler bir vücut gibidir. Vücudun herhangi bir azasına bir diken batsa, bir ıstırap duysa vücudun her tarafı ondan rahatsız olur buyurmuştur Peygamberimiz.

Bizler Müslümanlar olarak, Yüce Allah'ın Kuran'da ki emirleri gereği, dünya çapında tek bir Ümmetiz ve dünyadaki tüm Müslüman kardeşlerimizden sorumluyuz.

Bu gün Gazze ve Doğu Türkistan'da zulümler altında kıvranan kardeşlerimizin Allah'tan ve bizden başka yardımcıları yoktur ve Yüce Allah onları bu zulümlere maruz kalmakla imtihan ederken, bizleri de onlara gücümüz nisbetinde yardım etmekle imtihan etmektedir.

Bu nedenle, İsrail Terör Örgütünün Gazze Katliamları ve Filistin'i İşgali İle,  Çin Rejiminin Doğu Türkistan'daki zulüm ve işgali sona erene kadar,

İmkanlarımız dahilinde Dualarımız, İnfaklarımız, Sosyal Medya Paylaşım ve beğenilerimiz, Halkımızı ve Siyasetçileri Bilgilendirme ve Uyarma, Boykot, Eylemler ve diğer meşru yollarla tepkilerimiz kesintisiz devam etmelidir.

Bu sorumluluğumuzu yerine getirmek amacıyla açtığımız standımız 27 Nisan - 16 Mayıs tarihleri arasında, her gün 10 ile 23 saatleri arasında  halkımızın ziyaretine açık olacaktır.

Gazze ve Doğu Türkistan'da ki maddi ve kültürel soykırımlara karşı duyarlılığın yükselmesi açısından, tüm halkımız stant ziyaretine davetlidir.”

29 Nis 2024 - 19:00 Amasya/ Amasya- Gündem

Mahreç  Serkan Atıcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.