Amasya’da Su Sesi ve Müzikle Terapi

Amasya’da bundan 700 yıl önce uygulanan su sesi ve müzikle terapi yöntemi, 700 yılın ardından yeniden uygulanacak.

Amasya’da Su Sesi ve Müzikle Terapi
Amasya’da Su Sesi ve Müzikle Terapi
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Amasya’da bundan 700 yıl önce uygulanan su sesi ve müzikle terapi yöntemi, 700 yılın ardından yeniden uygulanacak.

Amasya’da hayata geçirilen proje ile hükümlüler, su sesi ve müzikle yapılacak terapiyle ruhsal ve zihinsel olarak iyileşecek.

Amasya’da Su Sesi ve Müzikle Terapi

Amasya Valiliği, Amasya Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Amasya Üniversitesi arasında imzalanan işbirliği ile hayata geçirilen projede hükümlülerin bağımlılıklarından kurtulması ve hem ruhsal hem de zihinsel olarak yenilenmesi amaçlandı. Proje ile, ceza süreleri sona ererek denetimli serbestlik kapsamına girmiş hükümlülerin, Osmanlı ve Selçuklu’da bir örneği bulunan su ve müzik ile terapi görmesi sağlanacak.  Osmanlı ve Selçuklu devletlerinde medreselerde ortaya çıkan su sesi ve musiki ile tedavi yöntemi yüzlerce yıl sonra Amasya’da uygulanacak.

Amasya’da Su Sesi ve Müzikle Terapi

Su sesi ve müzikle hükümlülerin ruhsal ve fiziksel iyileşmelerinin amaçlandığı “Bağımsızlık Türkünü Söyle” projesinin açılış toplantısı Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde gerçekleştirildi. Amasya Valiliği, Amasya Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ve Amasya Üniversitesi arasındaki işbirliği ile hayata geçirilecek olan  “Bağımsızlık Türkünü Söyle Projesi’nin” açılış programında Amasya Valisi Yılmaz Doruk, Amasya Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Kocaman, Adalet Komisyonu Başkanı Ömer Yoldaş, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi ve projeden faydalanan katılımcılar yer aldı.

Amasya’da Su Sesi ve Müzikle Terapi

Rektör Turabi, Müzik Ruhun Gıdasıdır

Su Sesi ve Müzikle Terapi ile yükümlülerin tedavisini amaçlayan projenin başladığını açıklayan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, “Bugün başladığımız “Bağımsızlık Türkünü Söyle” projesi 2026 yılı Mart ayına kadar edecek. Su sesi ve müzik yardımıyla, geçmişinde madde bağımlılığı olan yükümlülerin, müzik dinleme, ritim tutma, şarkı söyleme veya müzik yapma yoluyla duygusal durumlarını ifade etmelerine yardımcı olmaya, duygusal durumlarıyla başa çıkma becerilerini geliştirmeye, dikkat dağınıklığı, stres veya kaygı ile başa çıkma konusunda onları ruhsal olarak güçlendirmeye öncelik vereceğiz. En bilinen şekliyle müzik ruhun gıdasıdır. Ecdadımız binlerce yıldır müziği bir tedavi yöntemi olarak kullandı. Hepimizin bildiği gibi Amasya Darüşşifası, müzikle tedavi yönteminin uygulandığı en önemli merkezlerden biridir. Valimiz Yılmaz Doruk başta olmak üzere, Amasya Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Kocaman, Adalet Komisyonu Başkanı Ömer Yoldaş, Amasya Denetimli Serbestlik Müdürü Bekir Türkmen’e ilk etkinliğimize katılan yükümlülere teşekkür ediyorum.” dedi.

2026 Yılı Mart Ayında sona ermesi planlanan projenin açılışında konuşan, Amasya Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Kocaman, projede emeği geçen paydaş kurumlara teşekkür ederek, hayırlı olması temennisinde bulundu.

Amasya’da Su Sesi ve Müzikle Terapi

“Su Sesi ve Müzikle Terapi Yöntemiyle Yenilenmelerini Amaçlıyoruz”

Vali Yılmaz Doruk ise konuşmasında şunları ifade etti: “Değerli Başsavcımız, kıymetli Rektörümüz, bugün Mart Ayının başında protokolünü imzalayarak, Valiliğimiz, Cumhuriyet Başsavcılığımız ve Rektörlüğümüzün işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz “Bağımsızlık Türkünü Söyle Projesi’nin” açılış töreninde, sizlerle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu vesileyle katılımınızdan ötürü teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bağımlılık, türü ne olursa olsun, insanlığımızı ruhen ve bedenen felce uğratan, bedenî ihtiyaçlarının kölesi haline getiren salgın bir hastalıktır. Hiçbir bağımlılığı bir diğerine tercih edemeyiz. Zira insanın iradesini elinden alan bu davranışların daha az tehlikelisi yoktur. Fakat madde bağımlılığı, elbette hayatın ışığını söndüren en trajik bağımlılıkların başında gelmektedir.

Ne yazık ki günlük yaşantımızda zaman zaman, bağımlılıklardan ötürü mahvolan yaşamları, dağılan aileleri, çevremizde görmekte; televizyonlarda ve sosyal medyada üzülerek izlemekteyiz. Biz de bugüne kadar yapılan rehabilitasyon çalışmalarına ilaveten, bu toplumsal sorunun çözümüne katkı sunmak amacıyla, Cumhuriyet Başsavcılığımız ve Amasya Üniversitesi Rektörlüğümüzle işbirliği yaparak, cezalarını tamamlayan ve denetimli serbestliğe tabi olan hükümlülerimize yönelik ‘Bağımsızlık Türkünü Söyle Projesi’nin açılışını gerçekleştiriyoruz.

Projemizden faydalanan kardeşlerimizin su sesi ve müzikle terapi yöntemiyle buluşmaları sağlanarak, "bedensel, ruhsal ve zihinsel" olarak yenilenmelerini amaçlamaktayız.

Amasya’da Su Sesi ve Müzikle Terapi

Proje kapsamında katılımcıların müzikal becerileri desteklenerek, kendilerini ifade etme yetenekleri ve özgüvenleri de arttırılacaktır. Valiliğimiz olarak projeye 106 bin TL tutarında destek sağladığımızı ifade etmek isterim. Amasya’mızda hayata geçirilecek bu ve buna benzer projelere olan desteğimiz bundan sonra da devam edecektir.

Sözlerime son verirken, ‘Bağımsızlık Türkünü Söyle’ Projemizin İlimizdeki katılımcıların rehabilitasyon ve kişisel gelişim süreçlerine üst seviyede katkı sağlamasını diliyor, desteklerinden ötürü Kıymetli Başsavcımıza, Rektörümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

Programın sonunda, kendisi de bir musiki sanatçısı olan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi tarafından kanun dinletisi sunuldu.

13 May 2024 - 09:00 Amasya/ Amasya- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.