Amasya’da ‘Aile İstikbalimiz’ yürüyüşü yapıldı

Amasya’da Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde ’Aile istikbalimizdir’ sloganıyla yürüyüş gerçekleştirildi.

Serkan Atıcı
Serkan Atıcı Tüm Haberleri
Amasya’da ‘Aile İstikbalimiz’ yürüyüşü yapıldı
Amasya’da ‘Aile İstikbalimiz’ yürüyüşü yapıldı
Video için play'e tıklayın

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, her yıl 15-21 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Aile Haftası kapsamında , ‘Ailemiz İstikbalimiz' temalı kortej yürüyüşü düzenledi.

Yürüyüşe Amasya Valisi Yılmaz Doruk’un eşi Meral Doruk, Amasya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Veysel Topkaya, Müdür Yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, Sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş müdürleri katıldı. Yürüyüşe katılan vatandaşlar, ellerinde bayraklar ve "Ailemiz İstikbalimiz” yazılı pankart taşıdı. Saraydüzü Kışla binasında başlayan kortejin yürüyüşü Yavuz Selim Meydanı’nda son buldu.

Amasya’da ‘Aile İstikbalimiz’ yürüyüşü yapıldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından konuşma yapan İl Müdür Yardımcısı Gülşen Gül Canaz, " Geçmişten günümüze insanın var olma sürecinin kadim dayanağı olan aile, kültürel ve tarihsel kimliğin kuşaklar arasında aktarılmasını sağlayan bir köprü olarak geleceğimizin en kıymetli hazinesidir.

Aile kavramınım günümüzde karşı karşıya kaldığı sorunların çeşitlenmesi nedeniyle ailenin korunması ve güçlendirilmesine yönelik bütüncül ve sistematik çalışmalar büyük önem arz etmektedir.

Aile, bireyin sevgiyi, saygıyı, dayanışmayı, sorumluluğu, güveni fedakârlığı ve bir arada yaşam kurallarını öğrendiği ilk kurumdur. Gelecekte sağlıklı nesillerin oluşması ve güçlü toplumların varlığı sağlam temelli, sağlıklı aileler ile olur.

Amasya’da ‘Aile İstikbalimiz’ yürüyüşü yapıldı

Aile, bireyin hayatının ilk aşamalarından itibaren hayat boyu gelişim ve öğrenme sürecinde kritik bir rol oynamakta, çocukların temel değerleri, davranışları, ilişkileri ve dünya görüşleri üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Aile içi stres, çatışma veya ihmal gibi olumsuz faktörler, bireylerin gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir.

Aile; bireylerin sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimlerini desteklerken, aynı zamanda yaşam boyu öğrenmeyi teşvikte önemli bir konuma sahiptir. Aile içinde öğrenme, bilgi paylaşımı ve deneyimlerin aktarılması, aynı zamanda aile içi iletişim becerileri, problem çözme yetenekleri ve etik değerlerin aktarılması da hayat boyu gelişim ve öğrenme adına önem arz etmektedir.

Amasya’da ‘Aile İstikbalimiz’ yürüyüşü yapıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; Ailenin korunması ve güçlendirilmesi, ailelerin refahının artırılması, aile içi ilişkilerin sağlıklı bir temele oturtulması yönünde politikalar üretmekte ve uygulamaktadır.

Ayrıca Bakanlığımız bünyesinde verilen aile danışmanlığı aile içi çatışmaları önlemek ve sorunların yardımcı olmak, aile yaşam becerilerini artırmak amacıyla "Eğitim Ailede Başlar" ilkesiyle de çözümüne sunduğumuz açık eğitim programları ile bilgi çağının gereklerine uygun olarak ailelerin yaşam kalitesini artırmaya dayalı çalışmalar yürütmektedir.

Amasya’da ‘Aile İstikbalimiz’ yürüyüşü yapıldı

Bakanlığımız tarafından aile ve bireylerin sosyal hizmetlere olan ihtiyaçlarının tespiti, ihtiyaca göre sosyal hizmet modellerinin planlanması ve uygulanması gerektiğinde diğer kamu hizmetlerinden (eğitim, sağlık, istihdam vs.) yararlandırılmasının sağlanması amacıyla sürecin tüm aşamalarında rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini de içeren bir program olan ASDEP ile sosyal hizmete ihtiyacı olan bireylerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Yapılan alan taramaları neticesinde ailelerin uygun sosyal hizmet modelinden faydalanabilmeleri sağlanmaktadır.

Tüm bu tedbirler, ailelerin yaşam standartlarını yükseltmeye, çocukların sağlıklı ve güvenli bir şekilde büyümelerini ve gelişmelerini sağlamaya ve toplumun genel refahını artırmaya yöneliktir.

Bu yıl da "Ailemiz istikbalimizdir” sloganıyla çıktığımız bu anlamlı hizmet yolunda vatandaşlarımıza yönelik aile odaklı hizmet sunma gayreti içerisindeyiz.

Amasya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak düzenlemiş olduğumuz Aile Yürüyüşümüze katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyor ve Haftanızı kutluyoruz. ”dedi.

Konuşmaların ardından halk oyunları ekibin gösterisi izlendi.

15 May 2024 - 17:30 Amasya/ Amasya- Gündem

Mahreç  Serkan Atıcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.