9 milyon liralık 5 proje için imzalar atıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
9 milyon liralık 5 proje için imzalar atıldı
Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2022 Yılı SOGEP ve Fizibilite Desteği Programına Amasya’dan başvurarak kabul edilen, toplam 9 milyon 144 bin 285 TL bütçeli 5 projenin Sözleşme İmza Töreni yapıldı.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 2022 Yılı SOGEP ve Fizibilite Desteği Programına Amasya’dan başvurarak kabul edilen, toplam 9 milyon 144 bin 285 TL bütçeli 5 projenin Sözleşme İmza Töreni yapıldı.

Programa Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Taşova Kaymakamı Ahmet Gökcecik, OKA Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin, ilgili kurum ve kuruluş amirleri ve yetkililer katıldı.

Gazetecilere açıklamada bulunan Vali Mustafa Masatlı, “Valiliğimiz, Taşova Kaymakamlığımız, ilgili kurum ve kuruluşlarımız ile Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı arasında, 2022 Yılı SOGEP ve Fizibilite Desteği Programı Sözleşme İmza Törenine hoş geldiniz.

Amasya 8500 yıllık tarihiyle, ev sahipliği yapmış olduğu medeniyetlerden miras kalan sayısız eserle, sahip olduğu yer altı ve yer üstü kaynaklarıyla, verimli ovalarıyla, doğal güzellikleriyle, coğrafi konumuyla ve nitelikli insan gücüyle; turizm, tarım, sanayi, hayvancılık ve diğer alanların her birinde, gelişime ve ilerlemeye açık bir il durumundadır. Bizler de Amasya’nın sahip olduğu bu büyük potansiyelin farkında olarak, geldiğimiz günden bu yana her alanda çalışmalarımızı, projelerimizi ve yatırımlarımızı sürdürmekteyiz.

Bu kapsamda başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’nin önderliği ve Bakanlıklarımızın önemli destekleriyle; Orta Karadeniz Kalkınma Ajansımız, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaremiz, İl Özel İdaremiz ve İl Müdürlüklerimizle gerçekleştirdiğimiz eşgüdümlü çalışmalarla, birçok projeyi ve yatırımı hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Özellikle Orta Karadeniz Kalkınma Ajansımız, bölgemiz ve ilimiz için birçok projenin hayata geçirilmesi hususunda, kurulduğu günden bu yana en önemli ortaklarımızdan birisi olmuştur. Bugün de OKA tarafından yürütülen destek programı çerçevesinde, ilimiz turizmine, üretimine, istihdamına, çehresine; kısaca ilimizin kalkınmasına katkı sunacak 5 adet projemizin imza töreninde bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Bugün imzalayacağımız projelerden bahsetmeden önce önemli bir noktaya temas etmek istiyorum. Uygulayacağımız bütün bu projelerin ortak noktası; ülkemizin en önemli gücü olan genç nüfusunun işgücüne kazandırılması, gençlerin becerilerine uygun işlerde istihdam edilmesi ve gençlerin üretim süreçlerine aktif katılımını sağlamaktır. Burada imzalayacağımız projeler, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN Beyefendi’nin öncülüğünde hayata geçirilen 2021-2023 Ulusal Genç İstihdam Stratejisi ve Eylem Planı’na da önemli birer katkı sunacaktır.

OKA 2022 yılı Fizibilite Desteği alan projelerimiz, Valiliğimiz öncülüğünde, YHKB ve AB Proje Ofisimiz tarafından hazırlanan Amasya Kral Mezarları Rölöve - Resitüsyon - Restorasyon Projelerinin Hazırlanması ile Yeşilırmak Nehri Su Kirlilik Envanteri Projesidir. Bu iki projemizin toplam bütçesi 840.500 TL, Ajans desteği ise toplam 313.050 TL’dir.

OKA 2022 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında destek almaya hak kazanan projelerimiz,

Taşova Kaymakamlığımız tarafından hazırlanan Taşova Altın Bamyasının Katma Değerinin Arttırılması Projesi,

Gümüşhacıköy İp Sicim Urgan Küçük Sanat Kooperatifi tarafından hazırlanan Unutulmaya Yüz Tutmuş Kenevir Yetiştiriciliğinin ve Sanayisinin Canlandırılması Projesi,

Amasya Üniversitesi Merzifon Meslek Yüksekokulu tarafından hazırlanan Kariyer Yolculuğundaki Gençlere Nitelikli Eğitim Desteği Projesidir.

Bu üç projemizin de toplam bütçesi 8.303.785 TL, Ajans desteği ise toplam 7.293.439 TL’dir.

Harşena Dağında bulunan 5 Adet Kral Kaya Mezarının Rölöve-Resitüsyon-Restorasyon Projesinin hazırlanıp uygulamaya konulmasıyla, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kabul edilen Harşena Dağının, kalıcı kültürel miras olarak kabul edilmesine katkı sağlamayı hedeflemekteyiz. Bizler Amasya’mızı ve onun sahip olduğu değerleri, ulusal ve uluslararası alanlarda ne kadar çok tescilleyebilirsek, Amasya halkının da sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmalarına o denli katkı sunmuş oluruz. Amasya dünya arenasında kendinden ne kadar çok söz ettirirse, yerli ve yabancı turist sayımız da o denli artacak ve bu da şehrimize, ilimize büyük bir ekonomik girdi oluşturacaktır.

Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat illerinde uygulanacak olan Yeşilırmak Nehri Su Kirlilik Envanteri Projemizle, Yeşilırmak ve kollarında oluşan kirliliği ve nedenlerini önlemek için gerekli tedbirleri almak ve Yeşilırmak Havzasında bulunan yerleşim birimlerinin sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmalarına yönelik çalışmaları yapmayı planlamaktayız. Böylece Yeşilırmak ve kollarında oluşan kirliliği bertaraf etmeyi, çevre kirliliğini önlemeyi ve sürdürülebilir kalkınmayı desteklemeyi hedeflemekteyiz. Geçtiğimiz haftalarda start verdiğimiz ve şu anda çalışmaları devam eden Yeşilırmak Nehri Temizleme, Islah ve Rekreasyon Projesi de, bu projeyi destekler nitelikte olan çalışmalarımızdan birisidir.

Taşova Kaymakamlığımızın hazırlamış olduğu Taşova Altın Bamyasının Katma Değerinin Arttırılması Projesi kapsamında, geçtiğimiz aylarda Coğrafi İşaret Tescilini aldığımız Çiçek Bamyamız için Kurutma, İşleme ve Paketleme Tesisi kurulmasını planlamaktayız. Bu tesisin kurulmasıyla ilçemizde yoğun olarak üretimi yapılan çiçek bamyasının hasat sonrası kayıpları engellenerek, ürünün vitamin değeri yok olmadan satışa sunulmasını sağlamış olacağız. Ayrıca bu tesisimiz bamya çiçeği çayı, bamya tohumu ve bamya yağı olmak üzere işlenmiş yan ürünler de üreteceğinden, iç ve dış pazara sunduğumuz ürün yelpazemizi de genişletmiş olacağız. Tabi böyle bir tesisimiz kurulunca hem direkt olarak birçok vatandaşımıza istihdam oluşacak, hem de çiftçilerimizin bamya üretimi konusunda motivasyonu ve güven duygusu da artacaktır. Bamya üretimine yönelen çiftçi sayımız arttıkça, dolaylı olarak ilçemizdeki tarımsal istihdamı da artırmış olacağız.

Gümüşhacıköy İp Sicim Urgan Küçük Sanat Kooperatifi tarafından hazırlanan Unutulmaya Yüz Tutmuş Kenevir Yetiştiriciliğinin ve Sanayisinin Canlandırılması Projesi ile, Gümüşhacıköy ilçemizde 1984 yılında kurulan ve yaklaşık 40 yıldır atıl durumda bulunan Kendir Fabrikasını hayata geçirerek, katma değerli ürün oluşturma ve istihdam sağlama hedeflenmektedir. Artık çağımızda ucuz üründen ziyade kaliteli ve sağlıklı ürüne yönelim söz konusudur. Bu yüzden insanlar keten ve kenevir gibi doğal ve sağlıklı ürünlere yönelmeye başlamıştır. Tekstil, tıp, kozmetik, savunma sanayi ve gıda gibi alanlarda kullanılan kenevir, önemli bir hammadde konumuna gelmiştir. Bu kapsamda Gümüşhacıköy, Hamamözü ve Suluova ilçelerimizdeki çiftçilerimize 19 Mayıs Üniversitesi Kenevir Enstitüsünden gelecek olan eğitmenler tarafından eğitim verilmesi planlanmaktadır. Gümüşhacıköy ilçemiz ve yöremiz de kenevir üretimi konusunda köklü bir geçmişe sahiptir. Kendir fabrikamızın tekrar hayata geçirilmesiyle geçmişten gelen geleneksel kenevir yetiştiriciliği, modern bir şekilde devam etme imkânına kavuşacaktır.

Amasya Üniversitesi Merzifon Meslek Yüksekokulu tarafından oluşturulan Kariyer Yolculuğundaki Gençlere Nitelikli Eğitim Desteği Projesi, 18-28 yaş arası işsiz gençlerimizi, kaynak teknolojileri ve kalıpçılık teknolojileri gibi bölgemizde ve ülkemiz genelinde yoğun şekilde aranan branşlarda mesleki kurslarla yetiştirip, gençlerimizin meslek edinmelerini amaçlayan sosyal bir projedir. Proje kapsamında alınacak ekipmanlar, sürdürülebilir olan bu kurslarda sürekli olarak kullanılacağından, ilerleyen dönemde belki yüzlerce belki de binlerce gencimiz, iş sahibi olma yolunda önemli bir destek göreceklerdir.

Başta gençlerimiz olmak üzere, toplumumuzun tüm kesiminden bireylerimizin iş imkanına kavuşacağı, Amasya’ya her açıdan büyük destekler sağlayacak tüm bu projelerin ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Tüm bu projelerde ve yapmış olduğumuz tüm hizmetlerde desteğini bizlerden esirgemeyen ve bizlere vizyon çizen başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi’ye, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank ile ilgili Bakanlıklarımıza şükranlarımı sunuyorum. Birçok projede ortak yürüdüğümüz OKA’ya ve bu projelerin hayata geçirilmesinde emeği olan tüm kurumlarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

Vali Masatlı’nın konuşmalarının ardından, toplam 9.144.285 TL bütçeli 5 projenin sözleşme imzaları atıldı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Amasya’nın turizminin potansiyelini artıracak”Önceki Haber

“Amasya’nın turizminin potansiyelini art...

Amasya’daki trafiğe kayıtlı araç sayısı belli olduSonraki Haber

Amasya’daki trafiğe kayıtlı araç sayısı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar