"Ayçiçeği fiyatı üreticinin emeğini karşılamalıdır"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
"Ayçiçeği fiyatı üreticinin emeğini karşılamalıdır"
Suluova Ziraat Odası Başkanı Adnan Öksüz, hasadı başlayan ancak alış fiyatı hâlâ belirlenmeyen ayçiçeğinde, açıklanacak fiyatın; üreticilerin artan ve artmaya devam eden maliyetlerini karşılaması gerektiğine dikkat çekti.

Suluova Ziraat Odası Başkanı Adnan Öksüz, hasadı başlayan ancak alış fiyatı hâlâ belirlenmeyen ayçiçeğinde, açıklanacak fiyatın; üreticilerin artan ve artmaya devam eden maliyetlerini karşılaması gerektiğine dikkat çekti.

Ekonomik dalgalanmalar ve yüksek enflasyon oranlarıyla geçen son bir yılda fiyat artışlarından en çok etkilenen ürünlerin biri ayçiçek yağı oldu. Türkiye'nin yağ ihtiyacının bir bölümünün Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerden karşılaması ve bu ülkeler arasında başlayan savaş, artan maliyetler, ayçiçek yağı fiyatında hızlı yükselişlere sebep oldu.

Dünyanın kapısını çalmaya hazırlanan gıda krizleri öncesi, "Ekilmedik bir karış arazi kalmasın" sloganıyla başlatılan üretim fedakarlığı ile bu sezon oldukça fazla ekilen ay çiçeğinde hasat sezonu başladı. Hasat sezonu başlamasına rağmen alış fiyatlarının henüz belli olmadığı ayçiçeğinde üreticinin, gözleri açıklanacak fiyatlarda. Suluova Ziraat Odası Başkanı Adnan Öksüz, ayçiçeği alım fiyatının üreticinin emeklerini karşılayacak ve çiftçileri üretmeye teşvik edecek bir seviyede olması gerektiğini dile getirdi.

Bu sene açıklanacak alış fiyatın bir sonraki sezonda ayçiçeği üretimini etkileyeceğinin göz ardı edilmemesi gerektiğine değinen Öksüz, yüzde 37'sini dışarıdan ithal ettiğimiz ayçiçeği konusunda; "İthalata harcanan milyarlarca liranın çok daha az bir bölümü, akılcı politikalara dayanan, dişe dokunur desteklerle ayçiçeği üreticilerimize aktarılırsa kısa vadede kendimize yeter hâle geleceğiz." diyerek ithalat yerine üreticilerin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Suluova Ziraat Odası Adnan Öksüz, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında; "Hasadın başlamasıyla birlikte Birlikler tarafından fiyatlar açıklanmaya başlandı. Ancak, Birlikler tarafından açıklanan fiyat, üreticilerimizin beklentilerini karşılamadı. Ayçiçeği üretiminde istikrarın sağlanması ve maliyetleri artan üreticilerimizin yeterli gelir elde edebilmesi için açıklanan fiyatların yeniden gözden geçirilerek artırılması gerekiyor. Ayrıca diğer alım yapan Birliklerin de bir an önce fiyat açıklaması bekleniyor.

"Gübrenin fiyatı 4 kat, mazotun fiyatı 3 kat artış gösterdi"

Sezon boyunca 2 kattan daha fazla artan diğer girdilerin yanında gübre fiyatları ortalama 4, mazot fiyatları ortalama 3 kat artış gösterdi. Yeni başladığımız hasatta, üreticimizin mağdur olmaması için ayçiçeğinde yıl sonuna kadar yüzde sıfır olarak uygulanan gümrük vergisinin hasat döneminde artırılması gerekiyor. Bugünlerde ithal ettiğimiz ayçiçeği tohumunun tonu yaklaşık 650 dolar (11,70 TL/kg)’dır. Bu fiyat yurt içindeki fiyatları düşürecek ve çiftçilerimiz mağdur olacaktır.

Bu yıl açıklanacak alım fiyatıyla ayçiçeği üreticisinin emeğinin karşılığını alması gerekiyor. İthalatçı ülkelerdeki kriz ve savaş nedeniyle ithalat tehlikeye girmiş, fiyatlar yükselmiş, bu gelişmeler üzerine üreticiler ayçiçeği ekimi için teşvik edilmiş ve üretilen ürünün tamamının üreticiyi mağdur etmeyecek bir şekilde değerlendirileceği yetkililer tarafından ifade edilmişti. Bu nedenle ayçiçeği üreticisi uygun bulduğu alanlara ayçiçeği ekti. Üretimini artıran üreticilerimiz alın terinin karşılığını alarak ödüllendirilmelidir. Ayçiçeğini ve ayçiçek yağını bulamadığımız ve fiyatını kontrol altına alamadığımız dönemleri unutmayalım.

"Ayçiçeğinde Yeterlilik Oranı Çok Düşük: Yüzde 62,5"

Ayçiçeği, ülkemiz ekonomisi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Sıvı yağ tüketimimizin yüzde 76’sı ayçiçeğinden elde ediliyor. Küspesinin içerdiği protein ile de değerli bir yem olarak hayvan beslemesinde kullanılan ayçiçeği, yemeklik yağ dışındaki yağlarla sabun ve boya sanayinde değerlendirilirken; sapları da yakacak olarak kullanılıyor. Sapların yakılmasından sonra oluşan kül, potasyum içerdiği için gübre olarak da değerlendiriliyor.

Ayçiçeği üretimimizin ülke ihtiyacını karşılamada yetersiz kalması nedeniyle söz konusu üretim açığı ithalat yoluyla karşılanıyor. Ülkemiz ayçiçeğinde başlıca ithalatçı ülkeler arasında yer alıyor. Tüketimdeki artış nedeniyle ithalata bağımlılık devam ediyor. İthalatımız geçmiş yıllarda çoğunlukla ayçiçeği yağı şeklinde yapılmaktayken son yıllarda ayçiçeği ithalatı daha fazla yapılıyor.

TÜİK bitkisel ürün denge tablosuna göre, 2020-2021 sezonunda Türkiye’nin ayçiçeğinde yeterlilik oranı yüzde 62,5’tir. Yani ihracat da dâhil, ihtiyacımız olan ayçiçeğinin yüzde 37,5’ini ithalatla karşılıyoruz. 2021 yılında ayçiçeği tohumu yağı ve küspesi dış ticaretinde 942 milyon dolar açık verdik.

Ülkemizde ayçiçeği büyük oranda Trakyabirlik tarafından alınmakla birlikte Karadenizbirlik ve Çukobirlik tarafından alınıyor. Bu birliklerin dışında son yıllarda Tarım Kredi Kooperatifleri ve Konya Şeker de alım yapmaya başladı. Birliklerin alımları ayçiçeği ekim alanlarının artmasında da önemli bir etkendir.

Ekiliş alanlarının artmasıyla birlikte, ayçiçeği üretiminin geçen yıla göre yükselmesi beklenirken, girdi fiyatlarının yüksekliği ile üreticilerimizin maliyeti de arttı.

Ayçiçeği üretimimizin TÜİK 1'inci Tahminine göre ise geçen yıla oranla yüzde 5,6 artması bekleniyor.

Öte yandan, 2004-2021 yılları arasında ayçiçeği ekim alanı 550 bin hektardan yüzde 63,8 artışla 901 bin hektara yükselirken, bu artış 2019-2021 döneminde yüzde 19,8 oranında oldu.

Ayçiçeği stratejik bir üründür. Ekim alanlarının artırılması gerekir. Fiyat ve alım garantisi, ayçiçeğinde ekim alanlarının artmasındaki önemli etkenlerdir. Ayçiçeği fiyatları üreticinin yeterli gelir elde edeceği seviyede tutulmalıdır. Ayçiçeği Toprak Mahsulleri Ofisi vasıtasıyla devlet müdahale alımı kapsamına alınmalıdır.

Prim, mazot ve gübre desteklerinin artırılarak devam ettirilmesi, üreticilerimizin ayçiçeği üretiminde kalması için uygulanması gereken en önemli fiyat politika aracıdır. Desteklerin en az girdi enflasyonu oranında artırılması gerekiyor.

İthalata harcanan milyarlarca lira, akılcı politikalara dayanan, dişe dokunur desteklerle ayçiçeği üreticilerimize aktarılırsa kısa vadede kendimize yeter hâle geleceğiz. Üreticilerimizin alın terinin karşılığını aldığı bir sezon olması en büyük temennimizdir." ifadelerine yer verdi. |Serkan Atıcı

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
"4 Bin 300 Aday Bir An Önce Atanmalıdır"Önceki Haber

"4 Bin 300 Aday Bir An Önce Atanmalıdır"

İmam Hatiplilerden Gülşen'e suç duyurusuSonraki Haber

İmam Hatiplilerden Gülşen'e suç duyurusu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar