Ayçiçeği üretimi yaklaşık 2 kat arttı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ayçiçeği üretimi yaklaşık 2 kat arttı
Amasya’da geçen yıl 47 bin ton olan Ayçiçeği üretimi bu yıl 77 bin ton oldu.

Amasya’da geçen yıl 47 bin ton olan Ayçiçeği üretimi bu yıl 77 bin ton oldu.

Amasya Merkez’e bağlı Ortaköy’de gerçekleştiren ‘Ayçiçeği Hasadı’na katılan Amasya Valisi Mustafa Masatlı, bu yıl 222 bin 327 dekar alanda 77 bin 814 ton yağlık ayçiçeği üretimi yapıldığını belirten Vali Masatlı, Devletimizin 6 milyon 400 bin TL bütçeli 3 bin 200 ünite tohum desteği sağladığını vurguladı.

Gazetecilere açıklamada bulunan Vali Masatlı, “2021 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın nadas alanları daraltılsın talimatlarından hareketle ilimizde nadas alanlarının daraltılması ve su tüketiminin azaltılması biliyorsunuz geçen yıl biz Türkiye’nin en kurak 3- 4 ilinden biriydik. Su tüketiminin azaltılması bakımından il özel idaremiz kaynaklı yüze 75 hibeli olarak 2. 4 Milyon TL vatandaşlarımıza Ayçiçeği tohumu alıp ve dağıttık. Yaklaşık bin 900 çiftçimiz bundan yararlandı ve 55 bin dekarda bu ekilişi yapmıştık. Tabi bunun sonuçları bizi çok mutlu edince 2022 yılında da 6 milyon 400 bin bedelli yaklaşık 3 bin 200 çiftçimize 80 bin dekar alanda biz destekli yani il özel idaresi destekli tohum dağıttık. Dağıttığımız tohum sonucunda bugün hasat yapıyoruz.

Tabi il geneline baktığımızda il genelinde yaklaşık 225 bin dekar alanda biz Ayçiçeği ekimi yaptırdık. Bu Ayçiçeği ekiminden de beklediğimiz tonaj 79 bin tondur. Tabi bu yıl diğer yıllardan farklı olarak çiftçilerimiz hemen hemen her üründe eve her sahada ciddi bir verim artışı ile karşılaştı. Çünkü 2021 yılının son döneminde ve 2022 yılının başlarında ilimiz başta kar yağışı olmak üzere, yağmur yağışı olmak üzere ciddi yağışlar aldı. Bu yağışlar doğal olarak bizim göllerimize, barajlarımıza ve yer altı sularımıza yansıdı diğer taraftan da özellikle suya ihtiyacı olan ürünlere de çok ciddi katkı sağladı ve bugünde bizde gözlemledik ciddi bir ürün artışı var, üründe verimlilik artışı var. Tabi bu bizi memnun ediyor, mutlu ediyor. Bugünde burada hasada dâhil olduk. Bununla beraber özellikle tüm dünyada ve ülkemizde de Ayçiçeği yağı ile ilgili, sıvı yağ ile ilgili sorunlar yaşadık. Biz geçen yıl ve bu yıl yapmış olduğumu ekilişler ile bu Ayçiçeği ile ilgili soruna kısmen de olsa merhem olduğumuzu düşünüyoruz. Başta çiftçilerimiz olmak üzere, kurumlarımız olmak üzere, tarım ve orman bakanlığımız olmak üzere ve bize talimat veren vizyon çizen sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz.” Diye konuştu.

Daha sonra Ayçiçeği hasadı yapıldı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AMASYASPOR DEPLASMANDAN PUANSIZ DÖNDÜÖnceki Haber

AMASYASPOR DEPLASMANDAN PUANSIZ DÖNDÜ

“Hedefimiz erken ölümlerin yüzde 25 azaltılmasıdır”Sonraki Haber

“Hedefimiz erken ölümlerin yüzde 25 azal...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar