Belediye Amasya’yı elma ağaçlarıyla donatıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
Belediye Amasya’yı elma ağaçlarıyla donatıyor
Abone ol
Amasya Belediyesi, şehri meyve ağaçlarıyla donatmak üzere çalışma başlattı. Bu kapsamda Şehrimizin simgesi olan misket elmanın yaygınlaştırılması amacı ile kent genelinde 110 adet bodur misket elma fidanı dikimi gerçekleştirildi.

Amasya Belediyesi, şehri meyve ağaçlarıyla donatmak üzere çalışma başlattı. Bu kapsamda Şehrimizin simgesi olan misket elmanın yaygınlaştırılması amacı ile kent genelinde 110 adet bodur misket elma fidanı dikimi gerçekleştirildi.

Misket elmasının yaygınlaştırılması amaçlanırken kent merkezinde bulunan parklara kısa süre içinde meyve verecek bodur misket elması fidanları dikiyor. 

Özellikle genç nesillerin meyve ağaçlarını tanımalarını sağlamak, unutulmuş tarım kültürünü yeniden canlandırmak amacıyla yürütülen çalışmalar neticesinde parklarda misket elması ağaçları büyüyecek. Bütün mahallede bulunan parklar olmak üzere toplamda 110 adet bodur misket elması fidanı dikimi yapılıyor.  

Büyük olarak dikilen bodur misket elması fidanları, 1 yılda ilk meyvelerini verecek.

Elma ağaçlarının dikimine Ataşehir’de bulunan Ahmet Çekin Yaşam Parkında başlandı. Belediyenin fidanlığından getirilen 110 adet bodur misket elması fidanı ekipler tarafından parkta belirlenen yerlere dikilerek dipleri de özel toprak karışımıyla kapladı. Çevre halkı, parkta diğer ağaçların arasında artık Amasya’ya has kokulu misket elma, ağaçlarının da büyümesini görecek.

Amacımız Şehrimizin Simgesi Olan Misket Elmasının Yaygınlaştırılması

Belediye olarak Amasya’yı elma ağlarıyla donatacaklarını söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Sarı;“Amasya denilince akla ilk gelen Amasya Elması yani misket elmasıdır.

Coğrafi işaretli ürünümüz olan misket elma hoş kokusu, ince kabuğu, bir tarafı kırmızı ve diğer tarafı yeşil olmasıyla tüm dünyaya nam salan bir meyvemiz.  Bizlerde belediye olarak Amasya’mıza has olan misket elmasını şehrimizin dört bir yanında meyve ağaçları ile donatmak için çalışma başlattık. Bu kapsamda da ise şehrimizde bulunan parklarımıza 110 adet bodur misket elması fidanı dikimi sağladık. Amacımız genç nesillerimiz şehrimize has olan misket elmamızı tanısın bilsin ve meyve verdiği zamanda dalından kopartıp yesin istedik. Ekiplerimiz tarafından dikilen bodur misket elması en kısa sürede meyvesini verecek ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız mahalle sakinlerimiz dalından Amasya misket elmamızı kopartıp yiyecek. Misket elmasının yaygınlaştırılmasını amaçladığımız şehrimizde bulunan bütün parklara kısa süre içinde elma ağaçları ile donatacağız’ dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Araştırmacılar ve ayniyat saymanları ile ilgili 3600 ek gösterge tereddütleri sonlandırılsın”Önceki Haber

“Araştırmacılar ve ayniyat saymanları il...

VİDEOLU: Bin 700 rakımlı yaylalar beyaza büründüSonraki Haber

VİDEOLU: Bin 700 rakımlı yaylalar beyaza...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar