“Bugün 24 Kasım öğretmenler günü”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Bugün 24 Kasım öğretmenler günü”
Gelecek Partisi Amasya İl Başkanı Ali Kurt, 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Gelecek Partisi Amasya İl Başkanı Ali Kurt, 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Ali Kurt mesajında, “Her  24 Kasım da değerli eli öpülesi öğretmenlerimizi saygı ve muhabbetle anıyoruz.

İşte bugün yine onlardan birisi, öğretmen olmanın yanında, bir eş, bir anne  bir baba, bir evlat olan yani her biri en yakınlarımız olan saygıdeğer öğretmenlerimizin günü.

Öğretmenlerimizin günlerini anarken onların sorunlarını da dile getirmek bizlerin borcudur. Onların dağ gibi problemlerini çözmek yine bizlerin asli görevidir. Dünyanın gelişmişlik seviyesindeki en önemli ölçü o ülkenin eğitim durumudur. Okuma yazma oranı, üniversite mezun oranı ve kişi başına düşen eğitim yılı sayısı gibi. Biz acaba bu kriterler de dünya sıralamasında kaçıncı sıradayız sorusu önemli biri sorudur. Word ekonomik formun yapmış olduğu ülkelerin eğitim seviyelerinin araştırma raporunda Türkiye 99 sırada yer aldı. Bu seviyeyi gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmamız lazım. Türkiye en kısa zamanda eğitim seviyesini yükseltmek zorundadır. Bunun için en başta öğretmenlerimizin en iyi okullarda donanımlı yetiştirmek zorundayız.  Öğretmenlerimizin kalitesini yükseltmenden eğitimin de kalitesini yükseltemeyiz. Bu sebeple öğretmenlerimizin sorunlarını çözmemiz gerekmektedir.

Öğretmenlerimizin kariyerleri sınavla değil görevde ki çalışma yılına göre belirlenmelidir. İlk atanan öğretmenle, emekliliği yaklaşmış öğretmen maaşı arasındaki oran çok düşüktür.  Bu oran Avrupa ülkelerinde çok daha yüksektir.  Unutulmamalıdır ki yeni başlayan bir öğretmenle çocukları liseye, üniversiteye giden öğretmen arasında geçim masrafları çok farklıdır. Öğretmenin yıllar geçtikçe geçim masrafları artmakta ancak maaş artışı ayni seviye de olmamaktadır. Çocuk sahibi, okuyan çocuğu  olan  öğretmenlerimizin durumunu gözeten maaş sistemi olmalıdır. İlk başlayan öğretmenle emekliliği gelmiş öğretmen arasındaki maaş farkı çok azdır. Bu durum sosyal bir sorundur aileler için.

Sözleşmeli öğretmen uygulamasına son verilmelidir. Bu uygulama eğitimin kalitesini düşürmektedir. Öğretmen sınıfta her yönden öz güvende olmalıdır. Her an atılabilme korkusu yaşayan öğretmen sınıfta moralli bir şekilde hareket edemez.

Sonuç olarak kaliteli eğitim önce kaliteli öğretmenden geçer sözünü ilke edinerek  öğretmenlerimize her yönden statü kazandırmalıyız. Öğretmenlerimizin geçim derdi olmadan yüksek moral ile öğrencilerini yetiştirilmesi için ücretli derse girmeye kendisi zorunlu hissetmemesi gerekir. Bu sebeple maaşlarının da klasik memur maaşı ile belirlenmemesi öğretmenlik mesleğinin önemine göre belirlenmesi gerekir. Yine aynı şekilde ders ücretlerinin artırılması günün koşullarına göre belirlenmesi elzemdir.

Bu duygularla bütün öğretmenlerin öğretmenler gününü kutluyorum. Ebediyete intikal etmiş başta Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bütün öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ekrem Toto’da Diş Hekimlerine ZiyaretÖnceki Haber

Ekrem Toto’da Diş Hekimlerine Ziyaret

“Öğretmenlerimiz birey olmamızı sağlayan en önemli şahsiyetlerdir”Sonraki Haber

“Öğretmenlerimiz birey olmamızı sağlayan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar