Güvenli gıda için 5 altın kural

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Güvenli gıda için 5 altın kural
Amasya Gıda Kontrol Laboratuarı Müdürü İsa Kaya, Güvenli gıda için 5 altın kuralı sıraladı. Konuyla ilgili gazetemize bir açıklama yapan Kaya, gıdaları tüketime hazırlama aşamasında ellerimizi ve kullanacağımız ekipmanların temizliği oldukça önemlidir dedi.

Amasya Gıda Kontrol Laboratuarı Müdürü İsa Kaya,  Güvenli gıda için 5 altın kuralı sıraladı.

Konuyla ilgili gazetemize bir açıklama yapan Kaya, gıdaları tüketime hazırlama aşamasında ellerimizi ve kullanacağımız ekipmanların temizliği oldukça önemlidir dedi.  

Hastalığa sebep olan ve olmayan pek çok mikroorganizma genellikle toprak, su, hayvanlar ve insanlarda bulunur diyen Kaya, “Bu mikroorganizmalar gıdalara eller, kurulama bezleri ve kapları, özellikle kesme tahtaları ile taşınabilir ve gıda kaynaklı hastalıklara sebep olurlar.

Çiğ ve pişmiş gıdayı ayırın

Çiğ et, kanatlılar ve deniz ürünleri gibi gıdalar hazırlama ve saklama sırasında diğer gıdalara taşınabilecek tehlikeli mikroorganizmalar taşır. Çiğ ve pişmiş gıdaları birbirinden ayrı tutmak gerekir.

Tamamen pişirin

Uygun pişirme neredeyse tüm mikroorganizmaları yok eder. Yapılan bilimsel çalışmalar ile gıdaların 70 0C pişirilmesinin tüketim için güvenli olduğunu ortaya koymuştur.

Gıdaları güvenli ısıda tutun

Gıdalar oda ısısında saklandığında mikroorganizmalar çok hızlı çoğalırlar. Gıdaların 50C altında ve 600C üzerinde tutmak mikroorganizma gelişimini yavaşlatır veya durdurur.

Pişmiş gıdaları oda ısısında 2 saatten fazla bırakılmamalıdır. Buzdolabında 50C altında muhafaza edilmesi gerekir. Buzdolabında dahi olsa gıdaları çok uzun süre saklamamaya özen gösterilmesi gerekir.

Donmuş gıdaların oda ısısında çözülmesini beklenmemelidir. Süre uzadıkça mikroorganizmalar gelişmesi ve çoğalması için uygun ortam koşulları oluşur.

Güvenli su ve hammadde kullanımı

Temiz su kullanmaya, taze gıdaları tercih etmeye özen gösterilmelidir, meyve ve sebzeler tüketilmeden önce mutlaka yıkanmalıdır. Ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol edilmelidir.” Diye konuştu.

Umut Yeşilyurt

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Döner sermaye ek ödemelerine sınırlama getiren düzenlemeyi yargıya taşıdık”Önceki Haber

“Döner sermaye ek ödemelerine sınırlama...

Harşena Kalesindeki arkeolojik kazı çalışmaları başladıSonraki Haber

Harşena Kalesindeki arkeolojik kazı çalı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar