Kış Ayının Vazgeçilmezi Soba!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kış Ayının Vazgeçilmezi Soba!
Havaların soğumasıyla beraber Soba satışları da başladı.

Havaların soğumasıyla beraber Soba satışları da başladı.

Kasım ayının gelmesiyle beraber kış mevsimi de soğuk yüzünü iyice göstermeye başladı.

Kış ayların da Anadolu'nun zorlu kış şartlarının hakim olduğu yerleşim birimlerinde köy evlerinin vazgeçilmezi olan sobalar Anadolu insanının vazgeçilmez ısınma kaynağı oluyor.

Kuzine sobalar, uzun kış gecelerinde üzerinde demlenen çay, kavrulan kabak çekirdeği ve kestane kebabıyla etrafında toplananların hem içini ısıtır hem de muhabbetlerini.

Sobayı Anadolu insanı sadece ısınmak için kullanmaz. Fırın kısmı ile birçok ihtiyaca cevap veren kuzine sobalarda ekmek ve yemek pişiren, su ısıtan, çamaşır kurutan aileler, bu sayede giderini azaltıyor.

Daha çok köylerde kullanılan sobalar artık şehir hayatında da tercih edilmeye başlandı. Yaşam şartlarının zorlaşmasıyla, Doğalgaz fiyatlarına gelen artışlarla artık kent haklıda ekonomik çözümler arayışında.

 Anadolu’nun her yerinde olduğu gibi Amasya’da da soba kış aylarının vazgeçilmez bir aracı halinde. Hem köylerde hem de kentte kullanılmaya devam eden soba Kasım ayının gelmesiyle yine alıcıların gözdesi halinde.

Bakırcılar çarşısındaki bakır satış elamanı Osman Zengin bu yıl ki soba fiyatları ve satışları hakkında bilgi verdi: ‘Sobalarımız piyasa değerinde satışa sunuyoruz. Kış ayının gelmesi ile sobalara rağbet büyük. Ama buna rağmen biz fiyatlarda artış yapmadık 3-4 ay önce hangi fiyat satış yaptıysak şimdi de o fiyat da satışa sunuyoruz. Şu an satışlarımız çok iyi günlük 3-4 tane satış yapıyoruz.

Soba fiyatlarına gelince Kovalı sobalar 1500 ile 3000 TL arasında, demir dökümler 2300 iie 4000 TL arasında alıcısıyla buluşuyor. En son model şömineli sobalar çıktı.

Halkımız genellikle dört köşe ve yuvarlak sobaları mutfakta yatak odasında kullanılıyor. Demir döküm kuzune sobalar ise genelde misafir odası için kullanılıyor. Bu sene daha çok kuzine sobalarını reabet var. Doğalgaz fiyatlarının yüksek oluşu sebebiyle artık şehir insanı da tedbir amaçlı soba almaya başladı’ diyerek konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KASIM ARA TATİLİNDE MESLEKİ ÇALIŞMA PROGRAMI, ÖBA ÜZERİNDEN YAPILACAKÖnceki Haber

KASIM ARA TATİLİNDE MESLEKİ ÇALIŞMA PROG...

Ketem Toplantısı YapıldıSonraki Haber

Ketem Toplantısı Yapıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar