Köy Okulları, Köy Kadınlarına Gelir Kapısı Oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
Köy Okulları, Köy Kadınlarına Gelir Kapısı Oldu
Abone ol
Amasya’nın Bağlıca Köyünde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan "Köy Yaşam Merkezleri" projesi kapsamında atıl durumdaki köy okulu yaşam merkezine dönüştürülerek, kadınlara eğitim yuvası ve gelir kapısı oldu.

Amasya’nın Bağlıca Köyünde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan "Köy Yaşam Merkezleri" projesi kapsamında atıl durumdaki köy okulu yaşam merkezine dönüştürülerek, kadınlara eğitim yuvası ve gelir kapısı oldu.

Kullanılmayan köy okulu binaları, Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği ile köy yaşam merkezleri projesiyle ihtiyaçlar doğrultusunda farklı alanda hizmet veren atölyelerle gençlik kampları, anaokulu, kurs merkezleri gibi eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlara dönüştürülmeye devam ediyor.

Açılan kursun kendileri için hem bir kazanç kapısı hem de sosyalleşme kaynağı olduğunu belirten Köy kadınlarından Elif Arslan, “Dikiş-nakış ve giyim kurslarında hem sosyalleşiyoruz hem de bir meslek sahibi oluyoruz. Öğrendiklerimizle boş vakitlerimizi kaliteli bir şekilde değerlendiriyoruz. Hem de ev de yıllardır duran kullanmadığımız kumaşları kendimiz ve çocuklarımız için kıyafet tasarlayıp dikerek değerlendirebiliyoruz. Bu yaşam merkezi bizim için çok iyi oldu.” dedi.

Köylerde kullanılmayan okulları aktif olarak kullanabilmeyi amaçladıklarını belirten Amasya İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, “Bu kapsamda köylere kurs merkezleri açarak vatandaşlarımızın hem sosyalleşmesini hem de üretmesini sağlıyoruz. Proje kapsamında Amasya’da 11 okul köy yaşam merkezi olarak belirlenmişti. Bakanlığımızın ve Müdürlüğümüzün desteği ile Amasya Merkeze bağlı Bağlıca Köyü’nde ki eski okul binasını da köy yaşam merkezi haline getirdik. Daha önce Anasınıfı açılarak kullanılmaya başlanan Amasya Bağlıca İlköğretim Okulu, şimdi de köyde yaşayan kadınların sosyal hayatına katkı sağlamak amacıyla Dikiş Nakış Kursu açtık.” diye konuştu.

Dikiş Nakış Öğretmeni Saliha Türkçü’nün usta öğreticilik yaptığı okulda köy kadınları Saliha öğretmen sayesinde hem dikiş nakış dikmeyi öğreniyor hem de evde ki boş kumaşları değerlendirerek, çocuklarına kıyafetler dikiyor.

Kadınlar tarafından yoğun ilgi gören kurs da 1 usta öğretici eşliğinde 20-40 yaş aralığındaki 7 ev kadını etekten, bluza, pantolondan elbiseye farklı yaş gruplarına hitap eden birçok kıyafetleri dikebiliyor.

Bağlıca İlköğretim Okuluna "Köy Yaşam Merkezleri" projesi kapsamında açılan Anaokulu ise köyde ki çocukların eğitim kapısına ilk açılan ilk adımları oldu. Anaokuluna çocuklarını getiren kadınlar sonrada Dikiş Nakış kursuna giderek hem meslek öğreniyor hem de çocuklarının çıkış saatini beklemiş oluyor. Aynı okulun içinde dikiş kursunda farklı alanlarda dikişler öğrenilirken, çocuklar için de Anaokulun da oyun etkinlikleri yapılıyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Videolul: Kaçak kazı yapan 3 kişi kıskıvrak yakalandıÖnceki Haber

Videolul: Kaçak kazı yapan 3 kişi kıskıv...

Merzifon Iğdır Deplasmanına HazırSonraki Haber

Merzifon Iğdır Deplasmanına Hazır

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar