Kurban Edilecek Hayvanın Özellikleri Nelerdir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
Kurban Edilecek Hayvanın Özellikleri Nelerdir
Abone ol
Kurban Bayramına bir ay kala, kurban edilecek hayvanlar hangi nitelikleri taşımalıdır sorusu merak edilmeye başlandı.

Kurban Bayramına bir ay kala, kurban edilecek hayvanlar hangi nitelikleri taşımalıdır sorusu merak edilmeye başlandı.

Bu yıl Müslüman aleminde 27 Haziran arife günü ile başlayan Kurban Bayramı 28 Haziran’da başlayacak ve 1 Temmuz günü son bulacak.

28 Haziranda olacak olan Kurban bayramı için aylar öncesinden kurbanlık alma telaşına düşen vatandaş bazen kurban kesilecek havanın özellikleri bilmeden kurbanlık almış oluyor.

Bu sebepten kaynaklı olarak Amasya İl Müftüsü Durmuş Ayvaz kurban kesilecek havanın özellikleri hakkında merak edenlere bilgi verdi.

Amasya İl Müftüsü Durmuş Ayvaz “Bu sene Kurban Bayramı 28 Haziranda başlayıp, 1 Temmuz da son bulacak. Kurban kesmek isteyen vatandaşlar aylar öncesinden kurban alımı yapmaya başladı. Ancak kurbanlık alırken bazı dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Kurban edilecek hayvanın, sağlıklı, organları tam ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık bakımından önem arz eder. Bu nedenle, kötürüm derecesinde hasta, zayıf ve düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memelerinin yarısı kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük hayvanlardan kurban olmaz. Ancak, hayvanın doğuştan boynuzsuz olması, şaşı, topal, hafif hasta, bir kulağı delik veya yırtılmış olması, memelerinin yarıdan daha azının olmaması, kurban edilmesine engel değildir.

Bunun yanında kesileceği yere gidemeyecek derecede topal olan hayvanlar da kurban edilemez. Buna göre hayvanın değerini düşürücü nitelikteki kusurlar kurbana engeldir.

Genel olarak yukarıda sayılan kusurlardan birinin bulunması, bir hayvanın kurban olmasına engel teşkil ettiği gibi, uyuz olan hayvanlar ile yem yemesini engelleyecek derecede dişlerinin bir kısmı dökülmüş olan hayvanların da kurban edilmesi caiz değildir.”şeklinde bilgi verdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gençlik Haftası’ndaBoraboy Gölü’nü ZiyaretÖnceki Haber

Gençlik Haftası’ndaBoraboy Gölü’nü Ziyar...

Müftü Kesti Göreve BaşladıSonraki Haber

Müftü Kesti Göreve Başladı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar