“OBM ile bağımsız ve sağlıklı bir gençlik için çalışıyoruz”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“OBM ile bağımsız ve sağlıklı bir gençlik için çalışıyoruz”
Yeşilay Amasya Şube Başkanı Selim Türkmen “Öğrencilerde sigara, alkol, bağımlılık yapıcı madde ve riskli internet kullanımına yönelik geliştirdiğimiz Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı ile her yerde bağımsız ve sağlıklı bir gençlik için çalışıyoruz ”dedi.

Yeşilay Amasya Şube Başkanı Selim Türkmen “Öğrencilerde sigara, alkol, bağımlılık yapıcı madde ve riskli internet kullanımına yönelik geliştirdiğimiz Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı ile her yerde bağımsız ve sağlıklı bir gençlik için çalışıyoruz ”dedi.

Eğitim, her bireyin en temel haklarından biri olduğunu öğrencilerin bağımlılıklardan uzak, sağlıklı yaşam hedefiyle yetişmesinin ise en büyük hedeflerini olduğunu ifade eden Türkmen Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

Okulda bağımlılığa müdahale programı (OBM) nedir

OBM, öğrencilerde sigara, alkol, bağımlılık yapıcı madde ve riskli internet kullanımına yönelik ikincil önleme perspektifiyle geliştirilmiş Türkiye’nin ilk ve tek okul temelli müdahale programıdır.

Bağımlılığa Etkin Müdahale

Bağımlılık; zararlı bağımlılık yapıcı maddeyi deneme ile başlayan, sık ve riskli kullanma ile devam eden, alışma süreciyle farklı bir boyuta evrilen süreçtir. Bu sürecin bağımlılığa dönüşmeden yavaşlatılması, durdurulması ve geriye döndürülmesi yönünde yapılan müdahalelere “ikincil önleme” denir.

Yeşilay’ın geliştirdiği OBM, bilinçlendirme ve farkındalık oluşturmayı amaçlayan, birincil önleme kapsamında geliştirilmiş okul temelli Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) Eğitim Programı’nın tamamlayıcısıdır.

OBM, TBM’nin bilgilendiren ve farkındalık oluşturan eğitici yönünü tamamlamakta ve bağımlılığa dönüşmeden öğrencilerin zararlı davranış ve alışkanlıklarına müdahale etmektedir.

Neden OBM

OBM kapsamında rehber öğretmenler, bağımlılığa müdahale alanında teknik ve mesleki yetkinliklerini arttırıcı eğitimlere katılarak “OBM Uygulayıcısı” olmakta ve risk grubundaki öğrencilere önleyici müdahalede bulunmaktadırlar.

OBM sayesinde risk altındaki öğrencilerin sigara, alkol, bağımlılık yapıcı madde ve riskli internet kullanımı gibi tedavisi güç ve maliyetli bir hastalığın oluşumu bağımlılığa dönüşmeden durdurulmaktadır.

OBM ile birlikte, risk grubuna giren öğrenciler eğitim sistemi dışına itilmeden kazanılmakta ve öğrencilerin bağımlılıkla birlikte gelişen psikososyal sorunlarına çözümler bulunmaktadır.

Programın Amaçları

Rehber öğretmenlere önleyici müdahale becerileri kazandırmak,

Bağımlılıkla mücadelede ikincil önleme çalışmalarını sistematik şekilde yapılandırmak,

Müdahale programını ülke genelinde etkin ve yaygın hale getirmek.

Programın Hedefleri

Genç nesilleri bağımlılık riskinden koruyarak; sigara, alkol, bağımlılık yapıcı madde ve riskli internet kullanımına okul temelli önleyici müdahalede bulunmak,

Rehber öğretmenlerin mesleki yetkinliklerini ve önleme alanında yetişmiş insan kaynağını sayı ve nitelik açısından geliştirmek,

Bağımlılık alanında çalışan uzmanlar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlamak,

TBM Programı kapsamında yapılan birincil önleme çalışmalarını güçlendirmek ve önleme programlarını sürdürülebilir hale getirmek,

Bağımlılıkla mücadele alanında strateji ve politikaların belirlenmesinde karar alıcılara yardımcı olacak analizler yapmak.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
VİDEOLU: Müdür Türkmen eğitimi değerlendirdiÖnceki Haber

VİDEOLU: Müdür Türkmen eğitimi değerlend...

Öğrenciler moral bulduSonraki Haber

Öğrenciler moral buldu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar