"Ramazan'ın Gelişi Gıda Fiyatlarını Arttırmamalı"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
"Ramazan'ın Gelişi Gıda Fiyatlarını Arttırmamalı"
Abone ol
Ramazan Ayının gelişi ile gıda fiyatlarında artış yaşandığının altını çizen Suluova Ziraat Odası Başkanı Savaş Üçok, üretici fiyatlarında artış yaşanmazken market fiyatlarında görülen bu artışın fırsatçılık olduğunun altını çizdi. Gıda fiyatlarına fahiş zam yapan satıcıların tercih edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Ramazan Ayının gelişi ile gıda fiyatlarında artış yaşandığının altını çizen Suluova Ziraat Odası Başkanı Savaş Üçok, üretici fiyatlarında artış yaşanmazken market fiyatlarında görülen bu artışın fırsatçılık olduğunun altını çizdi. Gıda fiyatlarına fahiş zam yapan satıcıların tercih edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Ramazan Ayının gelişi ile gıdaya olan psikolojik talep arttı. Talebin yüksek olması bazı satıcıların gıda fiyatlarına zam yapmasına sebep oldu. Üretici fiyatında ciddi bir artış olmazken market fiyatlarında görülen bu artış, gıda fiyatlarının bazı satıcılar tarafından suistimal edildiğini gözler önüne serdi. Suluova Ziraat Odası Başkanı Savaş Üçok, 2007 yılından bu yana Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin Ramazan öncesi fırsatçılığa izin verilmemesi konusunda çalışmalar yaptığını vurgulayarak bu Ramazan ayı boyunca da üretici ve market fiyatlarını takip ederek kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceklerini ifade etti.

Ramazan ayında gıda ihtiyacının eksiksiz temin edilebilmesinin ve sağlıklı gıdaya erişimin daha bir önem kazandığına dikkat çeken Suluova Ziraat Odası Başkanı Savaş Üçok, "Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle gözler gıda fiyatlarına çevrildi. Beklentimiz, bütün kesimlerin sorumlu davranması, artan talebin suistimal edilmemesi, tüketicilerin yeterli ve güvenilir gıdaya uygun fiyatla erişebilmesidir." dedi.

"Üreticiden 3,5 Liraya Alınan Limon, Markette 15 Liradan Satılıyor. Ne Çiftçi Kazanıyor Ne Vatandaş Tüketebiliyor"

Üretici ile market fiyatları arasındaki büyük farkın devam ettiğine vurgu yapan Suluova Ziraat Odası Başkanı Üçok, bazı ürünlerin üretici ile market fiyatları arasında 5 kata yakın fark olduğuna vurgu yaptı.

Suluova Ziraat Odası Başkanı Savaş Üçok, açıklamasında "Üreticiler, artan maliyetler nedeniyle yükselen fiyatlardan yeterli geliri elde edemiyor. Tüketicilerimiz ise pahalıya tüketmek durumunda kalıyor. Başta depremler olmak üzere özellikle sel, kuraklık gibi doğal afet etkileriyle mücadele ettiğimiz bugünlerde, bütün kesimler sağduyulu davranmalı, fırsatçılığa müsaade edilmemelidir.

Yaşadığımız deprem ve doğal afetlere rağmen fedakâr çiftçilerimiz; sofralarda eksik olmasın diye üretimde kalmaya ve Ramazan ayında vatandaşlarımızın huzurlu bir şekilde iftar yapabilmesi için gayretle çalışmaya devam ediyor.

Gıda arzında sıkıntı yaşanmaması için çiftçilerimizi desteklemek, üretime devam etmelerini sağlamak zorundayız. Özellikle deprem bölgesinde büyük bir yıkıma uğrayan çiftçilerimizi motive etmeli, onları tarlada, üretimde tutmalıyız. Üretimin yoğunlaştığı bugünlerde deprem bölgesinde tüm üretim faktörlerini üreticilerimizin hizmetine sunmalıyız. Gıdanın oldukça fazla önem kazandığı bugünlerde üretmeye eskisinden daha çok ihtiyacımız var.

Üreticilerimizin ve halkımızın mağdur olmaması için spekülasyonlara fırsat verilmemeli, tedbirler zamanında alınmalı, pazarlama sorunları çözülmeli, gıda ve fiyat denetimleri artırılmalıdır.

Ramazan Ayı Öncesi Değişimler

Ramazan öncesi 28 Şubat-17 Mart tarihleri arasında geçen 17 günlük süreçte üretici ile market arasındaki en fazla fiyat farkı yüzde 344,7 ile limonda görüldü.

Limondaki fiyat artışını yüzde 258,3 ile elma, yüzde 237,3 ile kuru üzüm, yüzde 217,2 ile marul, yüzde 210,3 ile kırmızı mercimek, yüzde 190,5 ile ıspanak takip etti. 

Markette limon 4,4 kat, elma 3,6 kat, kuru üzüm 3,4 kat, marul 3,2 kat, kırmızı mercimek 3,1 kat fazlaya satıldı. Üreticide 3 lira 50 kuruş olan limon 15 lira 56 kuruşa, 5 lira olan elma 17 lira 92 kuruşa, 25 lira olan kuru üzüm 84 lira 32 kuruşa, 4 lira 82 kuruş olan marul 15 lira 29 kuruşa, 13 lira 84 kuruş olan kırmızı mercimek 42 lira 94 kuruşa, 5 lira 64 kuruş olan ıspanak 16 lira 39 kuruşa satıldı.

"Ramazan Ayı Öncesi Marketlerdeki Ürünlerin Fiyatı Arttı"

Ramazan ayı öncesi market fiyatlarına bakıldığında; 28 Şubat-17 Mart tarihleri arasında geçen 17 günlük süreçte 39 ürünün 28’inde fiyat artışı görülürken, 11’inde ise azalma oldu.

Markette en fazla fiyat artışı yüzde 25,9 ile lahanada görüldü. Lahanadaki fiyat artışını yüzde 15,1 ile yeşil soğan, yüzde 9 ile kuru soğan, yüzde 8,4 ile yeşil mercimek takip etti.

Marketlerde fiyatı en çok düşen ürün yüzde 21,9 ile patlıcan oldu. Patlıcandaki fiyat düşüşünü yüzde 20,4 ile domates, yüzde 19 ile karnabahar, yüzde 14,5 ile salatalık izledi.

"Ramazan Ayı Öncesi Üretici Fiyatlarında Düşüşler Yaşandı."

Üretici fiyatlarında ise 17 günlük süreçte 31 ürünün 12’sinde fiyat düşüşü, 8’inde ise fiyat artışı oldu. 11 üründe ise fiyat değişimi görülmedi.

Üreticide, havuç, elma, kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir ve Antep fıstığı fiyatlarında değişim olmazken, fiyatı en çok düşen ürün yüzde 34,5 ile patlıcan oldu. Patlıcandaki fiyat düşüşünü yüzde 33,3 ile limon, yüzde 32,1 ile domates, yüzde 28 ile karnabahar, yüzde 22,5 ile patates, yüzde 20,9 ile kabak, yüzde 19,2 ile marul, yüzde 9,1 ile kuru soğan izledi.

Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 36,8 ile sivri biberde görüldü. Sivri biberdeki fiyat artışını yüzde 8,6 ile yumurta, yüzde 7,3 ile pırasa, yüzde 6,2 ile dana karkas, yüzde 5,9 ile yeşil soğan takip etti.”

Üretici Fiyat Değişiminin Nedenleri

Limon ve patateste görülen fiyat düşüşleri daha çok talepte yaşanan daralmadan meydan geldi. Patlıcan, karnabahar, marul ve kabaktaki fiyat azalışları ise daha çok arzın artmasından kaynaklandı. Sivribiberde yaşanan fiyat artışı arzdaki daralmadan meydana geldi. Yumurta ve dana karkasta görülen fiyat artışı arz ve talepteki değişimden kaynaklandı.

"Geçen Senenin Ramazan Ayına Göre Fiyatlar Yüzde 185 Arttı"

Bu yıl ve geçen yıl Ramazan ayı öncesindeki fiyatlara göre; markette 36 üründe fiyat artışı, 3 üründe fiyat düşüşü oldu.

Geçen yıl Ramazan ayı öncesine göre markette en fazla fiyat artışı yüzde 185,4 ile kuru soğanda görüldü. Kuru soğandaki fiyat artışını yüzde 160,8 ile havuç, yüzde 153,4 ile pırasa, yüzde 141,4 ile beyaz peynir, yüzde 129,2 ile Antep fıstığı, yüzde 127,9 ile kaşar peyniri izledi. Markette en fazla fiyat düşüşü yüzde 22,8 ile karnabaharda oldu. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 13,4 ile sivri biber, yüzde 5,9 ile patlıcan takip etti.

Bu yıl ve geçen yıl Ramazan ayı öncesine göre üreticide 29 üründe fiyat artışı, 1 üründe fiyat düşüşü görüldü, 1 ürünün fiyatı ise değişmedi. Üreticide karnabaharın fiyatı değişmezken, en fazla fiyat artışı yüzde 249 ile kuru soğanda görüldü. Kuru soğandaki fiyat artışını yüzde 210,5 ile salatalık, yüzde 202,3 ile kuru fasulye, yüzde 191 ile Antep fıstığı, yüzde 150 ile elma, yüzde 137 ile pirinç, yüzde 135,1 ile nohut izledi. Geçen yıl Ramazan ayı öncesine göre üreticide fiyatı düşen ürün ise yüzde 17,9 ile patates oldu." ifadelerine yer verdi.

Çiftçiden ucuza alınan ürünlerin markette 5 kat fazlaya satılmasına tepki gösteren Suluova Ziraat Odası Başkanı Üçok, üretici fiyatları düşerken çiftçinin ürettiği ürünleri fahiş fiyata satan marketlerin tercih edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Vatandaşın; Ramazan ayının gelmesini fırsat bilerek fiyatlara fahiş zam yapan marketleri tercih etmeyerek hem fiyatların düşmesini sağlayacağını hem de tüketicinin fiyatları kontrol etme gücünün olduğunu fark edeceklerini vurguladı.

Suluova Ziraat Odası Başkanı Savaş Üçok, Mübarek Ramazan ayının İslam âlemi ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını, sağlık, huzur, bolluk ve bereket getirmesini dileyerek, yaşadığımız doğal afet etkilerinin bir an önce son bulmasını temenni etti. Serkan Atıcı

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
"Doğanın Dengesi Bozuldu Yağışlar Artık Felakete Yol açıyor"Önceki Haber

"Doğanın Dengesi Bozuldu Yağışlar Artık...

Öğretim Üyesi AlacakSonraki Haber

Öğretim Üyesi Alacak

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar