“Sadece salata yiyerek kilo vermek mümkün değil”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Sadece salata yiyerek kilo vermek mümkün değil”
Amasya’da Beslenme ve Diyet Danışmanlık Uzmanlığı yapan Zeynep Başak Köse, “Kendi başınıza bir diyet yapıyorsanız yüzde yüz eksik besleniyorsunuz.”dedi.

Amasya’da Beslenme ve Diyet Danışmanlık Uzmanlığı yapan Zeynep Başak Köse, “Kendi başınıza bir diyet yapıyorsanız yüzde yüz eksik besleniyorsunuz.”dedi.

Bilinçsiz diyetlerle kilo vermeye çalışırken hayati önem taşıyan böbrek, karaciğer ve kalp gibi organlara geri dönüşü olmayan hasarlar vermenin kaçınılmaz bir son olduğuna dikkat çeken Diyetisyen Köse konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti: “Herkes bilir ki " her şeyin fazlası zarar" Peki ya eksiği ? Çok basit bir kural değil mi? kilo almamak için günlük ihtiyacımızdan fazla besin almamamız gerekiyor. Kesinlikle doğru fakat günlük almamız gereken ortalama 50 çeşit besin öğesi vardır. Bunu yeterli düzeyde almamız gerektiğini anlayabilir miyiz ki? Bir uzmanla çalışıyorsan evet. Kendi başınıza bir diyet yapıyorsanız yüzde yüz eksik besleniyorsunuz diyebilirim. Fazla beslendiğimizde kilo aldığımız gibi, eksik beslendiğimiz de kilo kaybını sağlayamazsınız. Yeteri kadar beslenmelisiniz.

Şimdi 3’lü güç dediğim. 3 makro besin öğelerinin eksikliğinde neler olur

Protein: Proteinler vücudun ana yapı taşıdır. Ciddi bir eksikliğinde metabolik sorunlar, yavaşlamalar hatta bozukluklar ortaya çıkabilir, böbrek fonksiyonlarında bozukluklar, bağışıklık sorunları olabileceği gibi ciddi olmayan eksikliklerde Saçlar dökülmeleri, tırnak kırılmaları, kemik ağrıları ve yara iyileşmelerinde gecikmeler de meydana gelebilmektedir.

Karbonhidrat: vücudumuzun başlıca enerji kaynağıdır ve beynimizin enerji kaynağı olarak tek kullandığı şey Glikozdur. Ayriyeten karbonhidratsız bir beslenme kas kaybına da neden olur.

Yağ: Vitamini emilimlerinde eksiklikler ortaya çıkacaktır. Çünkü A D E ve K vitaminleri yağda çözünen vitaminlerdir bununla birlikte bu çıkan sınırsız sağlık sorunlarını bir kenara bırakıp, kilo vermenizi engeller dersem daha çok dikkat çekecektir.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Öğrenciler Sultan 2. Beyazit Camii'nde buluştuÖnceki Haber

Öğrenciler Sultan 2. Beyazit Camii'nde b...

VİDEOLU: Şeker pancarının sofralara tatlı yolculuğuSonraki Haber

VİDEOLU: Şeker pancarının sofralara tatl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar