“Sağlık Bir İnsan Hakkıdır Ve Herkesin Doğru Bakıma, Doğru Zamanda Erişmesi Gerekmektedir”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
“Sağlık Bir İnsan Hakkıdır Ve Herkesin Doğru Bakıma, Doğru Zamanda Erişmesi Gerekmektedir”
Abone ol
Amasya Eczacılar Odası Başkanı Serkan Zobu 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Amasya Eczacılar Odası Başkanı Serkan Zobu 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Zobu mesajında şunları kaydetti: “Bilindiği üzere Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ, WHO: World Health Organization) 7 Nisan 1948 yılında kurularak çalışmalarına başlamıştır. Türkiye de kurucu ülkeler arasındadır. Türkiye, DSÖ kurulur kurulmaz dönemin Sağlık Bakanı Dr. Behçet Uz’un da bizzat çalışmalara destek vermesiyle, 2 Ocak 1948 tarihinde DSÖ’ne üye olmuştur. DSÖ’nün ilk Genel Kurul Toplantısı 24 Haziran 1948’de 53 ülke temsilcisinin katılımıyla Cenevre’de yapılmıştır.

Türk Hükümeti 9 Haziran 1949 tarih ve 5062 sayılı kanunla DSÖ Anayasası’nı onaylayarak DSÖ’ne üyeliğini ulusal mevzuat yönünden yerine getirmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’ nün kuruluş gün ve tarihini kutlamak ve dünya ölçeğinde bir sağlık konusunu gündeme getirip o yıl içerisinde aynı konu üzerinde çalışmalar yapmak için 7 Nisan günü Dünya Sağlık Günü, 7 Nisan ile başlayan hafta da Dünya Sağlık Haftası olarak kutlanmaktadır.

Bu çerçevede insanların sağlıklı yaşamlarına devam etme  konusunda bilinçlendirmek amacı ile etkinlikler düzenlenmekte ve bu etkinliklerde sağlığın hayatımızdaki önemi vurgulanmaktadır.

Sağlık; Ruhen, bedenen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak tanımlanmaktadır.

Sağlık kavramı hayatımızda hiç bir kavramla değiştirilemez veya ölçülemez. Sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı olan bireyin sağlıklı olması gerekir. Bireyler sağlıklı olduğunda toplumlarda sağlıklı olur. Bir ülkede hastaların  tedavi edici kurumların başarısının yanı sıra halk sağlığı ya da koruyucu sağlık kurumlarının başarısı ve çalışmaları çok önemlidir.”

“Sağlık Bir İnsan Hakkıdır Ve Herkesin Doğru Bakıma, Doğru Zamanda Erişmesi Gerekmektedir”

“Dünya Sağlık Günü, bireysel ve toplumsal, temel halk sağlığı sorunlarına odaklanmak için dünya çapında bir kutlanan bir gündür.” diyen Başkan Zobu, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve DSÖ Avrupa Bölgesi Üye Devletleri tarafından belirlenen ve seçilen o yılki tema hakkındaki faaliyetleri ve analizleri vurgulayarak katkıda bulunur. Bunun için her yıl Dünya Sağlık Örgütü liderliğinde 7 Nisan Dünya Sağlık Günü gözlenmektedir. Uluslararası Sağlık Günü sadece küresel sağlık hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda önümüzdeki yıllarda dünyada sağlık alanındaki gelişmelerin ve gündeminin belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamaya göre, 7 Nisan 2023 Dünya Sağlık Günü teması, “Herkes için Sağlık” olarak ilan edilmiştir.”

“Sağlık bir insan hakkıdır ve herkesin doğru bakıma, doğru zamanda erişmesi gerekmektedir.” diyen Zobu açıklamasının devamında: “ Kirli ve her geçen gün yaşanılmayacak hale getirdiğimiz bir dünyamızın, kanser, astım, kalp hastalığı gibi artan hastalıkların ortasında, 2023 Dünya Sağlık Günü’nde dikkatimizi insanları ve dünyamızı sağlıklı tutmak ve refah odaklı toplumlar yaratmak için gereken acil eylemlere çekmeliyiz. Ve tüm insanlığa sağlığı eşit bir şekilde dağıtabilmeliyiz.

Her birey tüm dünyanın neresinde olursa olsun kaliteli sağlıklı bir yaşam hakkına sahiptir. Bu nedenle sağlığın ulaşılabilir olması hepimizin sorumluluğundadır.

Hastalıkta, Sağlıkta her yerde her koşulda Eczacınız yanınızdadır.

Eczacınız ilaca erişiminizi sağlamakla kalmaz,

-Hiçbir randevu almadan kolaylıkla erişebildiğiniz eczanesinde siz güler yüzle bekler.

-Sahte ilaçlara karşı bir güvenlik bariyeridir.

-İlaç tedavinize ilişkin soru ve sorunlarınızda sizi dinler, bilgilendirir ve yönlendirir.

-Reçetenizdeki ilaçların doz kontrolünü yapar.

-İlacınızın olası yan etkileri ve ne yapmanız gerektiği konusunda sizi bilgilendirir.

-Bitkisel diye zararsız olduğu ifade edilen gıda takviyeleri hakkında size en doğru bilgileri sağlar.

-İlaçlarınızı alırken kullanmanız gereken tıbbi cihazlar hakkında size danışmanlık sunar.

Sağlığını her şeyin üzerinde tutan bir meslek alanının temsilcileri olarak İnsana değer veren bir toplum olmanın en temel kuralı, sorumluluklarının farkına varan bir düşünce ile Amasya ve Türkiye Sağlık ortamına katkı sunmaya bu şehrin eczacıları olarak devam edeceğiz.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Dünya Sağlık Gününü kutlu olsun”Önceki Haber

“Dünya Sağlık Gününü kutlu olsun”

“Sağlık kavramı hayatımızda hiç bir kavramla değiştirilemez”Sonraki Haber

“Sağlık kavramı hayatımızda hiç bir kavr...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar