Sulama sezon hazırlıkları devam ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sulama sezon hazırlıkları devam ediyor
DSİ Suluova Yedikır Sulama Birliği, kendilerine ait toplamda 15.200 hektar sulama sahasının 2023 sulama sezonu öncesi bakım, onarım ve tadilat çalışmalarını yürütüyor.

DSİ Suluova Yedikır Sulama Birliği, kendilerine ait toplamda 15.200 hektar sulama sahasının 2023 sulama sezonu öncesi bakım, onarım ve tadilat çalışmalarını yürütüyor.

Tarımın vazgeçilmezinin su olduğunun altını çizen DSİ Suluova Yedikır Sulama Birlik Başkanı Sefa Salim Örnek, 2023 yılı sulama sezonu öncesi sahadaki hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. 

Bölgemiz tarımına daha iyi bir sulama hizmeti verebilmek için gayret ettiklerini belirten Sulama Birlik Başkanı Sefa Salim Örnek, “mevcut su kaynaklarının planlı bir şekilde geliştirilmesi, dağıtılması ve kullanılması doğrultusunda hizmet veren birliğimiz, üretici çiftçilerimizin gelirinin yükseltilmesine, dolayısıyla su kaynaklarından en yüksek faydayı sağlayacak şekilde etkin dağıtım ve kullanımına katkı sağlamaktadır.”  Dedi.

Her geçen gün nüfusu artan insanoğlunun temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli olan tarımsal üretimde suya olan ihtiyacında artarak devam etmekte olduğuna dikkat çeken Sefa Salim Örnek, İl ve ilçemiz sınırlarında yer alan 46 adet yerleşim birimine tarımsal amaçlı suyun DSİ Yedikır Barajı Sulama Birliği tarafından sağlandığını ifade etti. 

Sulama sezonunun her yıl Nisan ayında başlayıp Eylül ayı ortalarında son bulduğunu belirten Sefa Salim Örnek, “DSİ Yedikır Barajı Sulama Birliği’nin sahip olduğu 15.200 hektar sulama sahasının temel su kaynakları Yedikır Barajı ve Ladik Göleti olup Sulama Birliğimiz 42 personelle tarımsal sulamada önemli bir görev üstlenmektedir.” Diye kaydetti.

Sulama sezonu bitiminde aşınan ve yıpranan sulama kanallar ile kanalet hatlarında bakım onarım, temizlik, montaj ve kot düzeltme işlemlerinin elle ve makineli olarak yapılmakta olduğunu aktaran Birlik Başkanı S. Salim Örnek, “Kaynağından gelen suyun çiftçimize sorunsuz bir şekilde ulaştırılabilmesi için toplamda 80 kilometre uzunluğundaki kanallarımızda makineli, 424 kilometre uzunluğundaki kanaletlerimizde ise ekibimiz tarafından elle temizlik yapılmaktadır. 2 Adet JCB, 3 adet lastik tekerlekli ekskavatör, 2 adet hiyap, 1 adet gradal, 1 adet greyder ve traktörler yapılan çalışmalarda durmaksızın kullanılmaktadır.” İfadelerini kullandı.

Sefa Salim Örnek, “Bu çalışmalarla kanal ve kanaletlerde meydana gelen su kaçaklarının önlenerek, sulama suyunun randımanlı kullanılması ve çiftçilerimizi kolaylıkla su ihtiyacını giderebilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda 2023 yılı sulama sezonu öncesi hazırlıklarımız tüm hızıyla devam etmektedir.” Diye konuştu.

Suluovayenihabergazetesi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sebze meyve fiyatları açıklandıÖnceki Haber

Sebze meyve fiyatları açıklandı

Tezgahlar şenlendiSonraki Haber

Tezgahlar şenlendi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar