“Süreler Talebimiz Doğrultusunda Güncellenmelidir”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
“Süreler Talebimiz Doğrultusunda Güncellenmelidir”
Abone ol
Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, “ Uzman ve Başöğretmenlik başvurularında dikkate alınan süreler talebimiz doğrultusunda güncellenmelidir.” dedi.

Türk Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, “ Uzman ve Başöğretmenlik başvurularında dikkate alınan süreler talebimiz doğrultusunda güncellenmelidir.”dedi.

Başkan Terzi konuya ilişkin açıklamasında: “Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin kariyer basamaklarında ilerlemelerine yönelik "2023 Yılı Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında İlerlemeye İlişkin Duyuru"yu yayınladı.

Duyuruda 2023 yılı takvimi ve başvuru şartları yayınlanarak, uzman ve başöğretmen olmak isteyenlerin taşıması gereken şartlar ve yapması gereken çalışmalar ile hizmet sürelerinin hesabında dikkate alınacak süreler yer aldı.

Bu süreler belirtilirken, İlgi Yönetmelikte yer verilen kriterler dikkate alındı. İlgi Yönetmelikte ise uzman ve başöğretmenlik başvurularındaki on yıllık sürenin tespitinde dikkate alınacak süreler 14. madde de belirtildi. Ancak bu maddede yer verilen süreler ne yazık ki eksik düzenlendi.

Dolayısıyla Türk Eğitim-Sen olarak on yıllık sürenin hesabında;

1- Ücretli / vekil öğretmenlikte çalışılan sürelerin,

2- Özel öğretim kurumlarında uzman öğretici olarak çalışılan sürelerin,

3- Üniversitelerde araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve öğretim üyesi olarak çalışılan sürelerin de yönetmeliğe eklenmesini talep ediyoruz.

Bu görevleri yerine getirenler, öğretmenlik görevini icra etmiştir. Dolayısıyla uzman öğretmenlik başvurularında bu sürelerin de hesaplanması gerekmektedir. Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na yazı gönderen sendikamız, 2023 yılı başvurularında bu sürelerin dikkate alınmasını ve oluşacak mağduriyetlerin engellenmesini istedi.

Ücretli/vekil öğretmenler, kadrolu yahut sözleşmeli öğretmenin ifa etmiş olduğu görevi aynı sorumluluk çerçevesinde Bakanlığa bağlı olarak, Bakanlığın denetim ve gözetimi altında yapılmaktadır. Aynı şekilde özel öğretim kurumlarında uzman öğretici olarak görev yapmış olanlarda yine Bakanlığın denetimi altında ders anlatmak suretiyle bu görevlerini yerine getirmişlerdir. 2022 Yılı Kasım ayında Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle uzman öğreticiliğin tanımı yapılarak hizmet puanının hesabında dikkate alınacak süreler arasına uzman öğreticilikte çalışılan sürelerde eklenmiştir. Dolayısıyla, Bakanlığın uzman öğreticilerin öğretmen olarak görev yaptığını kabul etmiştir. Üniversitelerde görev yapan akademik personeller ise görev yaptığı üniversite ve Yükseköğretim Kurulu'nun denetimine tabi olarak bu görevlerini ifa etmişlerdir.

 Dolayısıyla her üç görevi de yerine getirenler öğretmenlik görevlerini icra etmişlerdir. Öğretmen olarak çalışılan bu sürelerin on yıllık sürenin hesabında dikkate alınması gerekmektedir.

Bu bağlamda; İlgi yönetmelikte uzman öğretmenlikte aranılan on yıllık sürenin hesabında dikkate alınan süreler arasına mezkur yönetmelikte ivedi olarak değişikliğe gidilmesi ve 2023 yılı başvurularında bu sürelerinde dikkate alınması hususunda gereğinin yapılmasını arz ettik.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Gelir Desteği Ödemeleri Yüzde 50 Oranında Artırılıyor”Önceki Haber

“Gelir Desteği Ödemeleri Yüzde 50 Oranın...

“Yükümlülükler Yasal Süresi İçinde Yerine Getirilmiş Sayılacak”Sonraki Haber

“Yükümlülükler Yasal Süresi İçinde Yerin...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar