Tam 400 çiftçiye yüzde 50 hibeli dağıtıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
Tam 400 çiftçiye yüzde 50 hibeli dağıtıldı
Abone ol
Amasya’da Kuru Tarım Alanlarında Nohut Yetiştiriciliği Projesi" kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığının yüzde 50 hibe desteği ile 400 çiftçiye 44 bin 100 kg nohut tohumu dağıtımı yapıldı.

Amasya’da Kuru Tarım Alanlarında Nohut Yetiştiriciliği Projesi" kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığının yüzde 50 hibe desteği ile 400 çiftçiye 44 bin 100 kg nohut tohumu dağıtımı yapıldı.

Nohut dağıtım törenine Amasya Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin, Siyasi Parti temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Çiftçilere dağıtılan tohumlarla 3 bin 675 dekar alanda üretimin gerçekleşeceğini söyleyen Müdür Göktekin törende yapmış olduğu konuşmasında; “Nohut dünyada en çok üretilen ikinci baklagil türü olup, 2020 yılında 15,1 milyon ton üretim gerçekleşmiştir.

Ülkemizde ise nohut en çok üretilen baklagil türüdür. Mercimekten sonra kuraklığa ve sıcaklığa en çok dayanan bitki olması, nohudu yarı-kurak ve kurak alanların en önemli bitkilerinden birisi yapmıştır.

2020 yılı verilerine göre dünya sıralamasında ülkemiz üretim miktarı bakımından 2. sırada yer almakla birlikte nohut ihracatı ticaret hacminin de yüzde 12’sini oluşturmaktadır.

Nohut ülkemizde kuraklıkla mücadele kapsamında ve gelir getirici yetiştiriciliği yapılan ürünlerden bir tanesidir. Buğday arpa ile münavebeye girebilen, nadas alanlarında kullanılabilen ve toprağa azot takviyesi yapan, bu yönüyle de bizim için çok önemli bir üründür.

2022 yılında ülkemizde 4,6 milyon dekar alanda 580 bin ton üretim gerçekleşirken, ilimizde 18 bin dekar alanda 3 bin 314 ton nohut üretimi gerçekleştirilmiştir.

İlimizde kırsalda bulunan ve çeşitli sebeplerle üretim yapılmayan kuru, atıl tarım arazilerini tarıma kazandırmak ve nohut üretimini yaygınlaştırmak amacı ile2019 - 2022 yılları arasında Tarım ve Orman Bakanlığı ve İl Özel İdaresinin katkısı ile toplam proje tutarı yaklaşık 914 Bin TL olan 109 Bin kg nohut tohumu desteği bin 260 üreticimize sağlanmış olup, 9 Bin dekar alanda üretim gerçekleştirilmiştir.

Bugün ise toplam proje tutarı 1,5milyon TL olan Tarım ve Orman Bakanlığı yüzde 50 hibe desteği ile 400 üreticimize 44 bin 100 kg nohut tohumu desteği sağlanacak olup; 3 bin 675 dekar alanda üretim gerçekleştirecektir.

Bu vesile ile başta Sayın Bakanımıza, hazırladığımız projelerimizin hayata geçirilmesinde verdikleri desteklerden ötürü ve tüm projelerimizde önümüzü açan, destekleyen, teşvik eden Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize şükranlarımı arz eder, tüm üreticilerimize ve ilimize hayırlara vesile olmasını dilerim. Bütün çiftçilerimizin ürünleri bol kazançları bereketli olsun. Hepinize saygılar sunuyorum’ diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Ramazan Ayı Kurtuluşumuza Vesile Olsun”Önceki Haber

“Ramazan Ayı Kurtuluşumuza Vesile Olsun”

"Teşhis Bizde,Çözüm Bizde, Neşter Elimizde!"Sonraki Haber

"Teşhis Bizde,Çözüm Bizde, Neşter Elimiz...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar