“Türkiye ekonomisini geleceğe taşımakta kararlıyız”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Türkiye ekonomisini geleceğe taşımakta kararlıyız”
Amasya Valisi Mustafa Masatlı “Sayıları Her Geçen Gün Artan Kadın Kooperatiflerimizden aldığımız Güçle, Türkiye Ekonomisini Geleceğe Taşımakta Kararlıyız.”

Amasya Valisi Mustafa Masatlı “Sayıları Her Geçen Gün Artan Kadın Kooperatiflerimizden Aldığımız Güçle, Türkiye Ekonomisini Geleceğe Taşımakta Kararlıyız.”

Vali Mustafa Masatlı ile eşi Esra Masatlı, Suluova Üreten Eller Kadın Girişimcileri Kooperatifi’ni ziyaret ettiler. Ziyarette kadın girişimcilerimizin üst düzey emek ve gayretleriyle üretilen mamullerin yapım aşamalarını yerinde inceleyen Vali Masatlı ile Eşleri, bu süreçte ülkemiz ekonomisine ve istihdamına çok önemli katkı sağlayan kadın girişimcilerimizle sohbet ettiler.

Vali sohbetleri esnasında şu ifadelere yer verdi: “Geleneğimizde ve inancımızda kadınlarımız daima karşılık beklemeden sevginin, hoşgörünün ve emeğin sembolü olmuşlar, bu yönleriyle toplumları ve insanlığı şekillendirmişlerdir. Kadınlarımız bugün ise hemen hemen her sektörde ülkemiz ekonomisini ayakta tutan unsurlardan olmuşlardır.

Kadın girişimciliğinin günümüzdeki tezahürü ise kadın kooperatifleridir. Özellikle son 18 yılda Sayın Cumhurbaşkanımız öncülüğündeki hükümetimizin destek ve teşvikleriyle sayıları hızla artan kadın kooperatifleri, hem ekonomimize katma değer sağlamakta hem de yöresel ürün ve lezzetlerin ulusal ve uluslararası düzeyde bilinirliğini de arttırmaktadır.

Amasya’mızın saygıdeğer kadınlarının öncülüğünde üretim ve istihdamımıza katkı sağlayan kooperatiflerimiz, kadınlarımızın yeni meslekler edinmeleri ve ev ekonomilerine katkı sağlamaları açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda Devletimizin öncülüğünde yapılan çalışmalarla kadın kooperatifi sayımızı 11’e yükseltmiş bulunmaktayız.

Valilik olarak daima desteklediğimiz, ihtiyaç ve sorunlarının çözüme kavuşturulması noktasında her zaman yanlarında olduğumuz bu kooperatiflerimizden ikisi, 2020 yılında hazırladıkları projelerle toplamda yaklaşık 250 Bin TL’lik bir hibe desteği almışlardır.

2021 yılında kadınlarımızın istihdamı açısından büyük önem taşıyan 1.7 Milyon TL bütçeli ‘Tek Ebeveynli Ailelerde Çocuk ve Kadının Güçlendirilmesi ve Kadın İstihdamının Artırılması Projesi’ne bağlı Kurs Merkezimiz ve Anaokulumuz faaliyetlerine başlamıştır. Çocuklarının bakımını tek başına üstlenen kadınlarımız için uygulamaya konulan bu projemizle, eşi olmayan ve çocuğuna bakacak kimse olmadığı için çalışma imkanı bulamayan kadınlarımız, çocuklarını öğretmenlerin görev yapacağı anaokuluna bırakarak, kurs merkezinde çeşitli mesleki eğitimlerden yararlanacaklar, eğitimlerinin ardından ise OSB bünyesindeki firmalarımızda istihdam edileceklerdir.

Kadınlarımızın iş hayatına katılımını desteklemeye yönelik Valiliğimiz öncülüğünde hazırlanan projeler kapsamında ayrıca, 2022 yılında DOKAP katkısı 1.73 Milyon TL olan ‘Sürdürülebilir Kalkınma İçin Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi’ne başlanmıştır.

Kadınların üretim kooperatifleri yoluyla ekonomiye entegre olmaları için ilgili birimlerimiz çalışmalarına devam etmektedir. Bu kapsamda tüm ilçelerimizde Kadın Kooperatifleri kurularak, belirledikleri alanlarda üretime başlayabilmeleri için kendilerine her türlü desteği sağlamaktayız.

Bununla birlikte kooperatifçilik bilincinin oluşması noktasında düzenlediğimiz Kooperatifçilik Bilgilendirme Toplantıları da Ticaret Bakanlığımızın uzman bürokratlarının desteğiyle ihtiyaç duyuldukça yapılmaya devam edilecektir.

Bu vesileyle ihtiyaç duyduğumuz her an bizlere sağladığınız destekten ötürü, başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ilgili bürokratlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. İlimizdeki kadın girişimcilerimizin ve istihdam edilen kadınlarımızın sayısının her geçen gün artması adına gereken tüm çalışmaları yapmaya devam edeceğiz.”

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Dünyanın en kutsal mesleklerinden biri kuşkusuz öğretmenliktir”Önceki Haber

“Dünyanın en kutsal mesleklerinden biri...

Başkan Sarı’dan gazetelere ziyaretSonraki Haber

Başkan Sarı’dan gazetelere ziyaret

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar