VİDEOLU: Müdür Türkmen eğitimi değerlendirdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
VİDEOLU: Müdür Türkmen eğitimi değerlendirdi
Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen sona eren 1. Dönem eğitim-öğretim yılını ve Amasya’da eğitimi değerlendirdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda eğitim gündemine ilişkin değerlendirmede bulunan Türkmen soruları cevapladı.

Amasya İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen sona eren 1. Dönem eğitim-öğretim yılını ve Amasya’da eğitimi değerlendirdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda eğitim gündemine ilişkin değerlendirmede bulunan Türkmen soruları cevapladı.

Okullarımız

Müdür Türkmen Amasya ‘da eğitime ilişkin şu bilgilere yer verdi; “Amasya il genelinde toplamda 63 bin 375 öğrencimiz öğretim görmektedir. 2022 yılında derslik sayımız 4 bin 306’ya yükseldi. 10 yıl öncesinde 3 bin 287'yken 2022-2023 öğretmen sayımız 5 bin 183’e yükseldi. Son on yılda öğretmen sayısı yüzde 73 artış gösterdi. Okul Öncesi eğitim yaygınlaştırılarak 5 yaştaki okullaşma oranımız yüzde 99‘a yükseldi.

2023 Yılında 508 Milyon 222 Bin Yatırım

2022 yılında 18 Milyon 555 bin 212 tl lik yatırım Amasya’mıza eğitim adına kazandırıldı. Bu oran bir önceki yılda 3 Milyon 318 Bin 583 tl idi.%600 oranında bir gelişim olduğunu görmekteyiz.

Bakanlığımızdan eğitim adına yapılacak projeler dahilinde Yeni taleplerimizin bütçesi 508 Milyon 222 Bin TL’dir. Taleplerimiz içerisinde 6 ilkokul,1 anaokulu,1 ortaokul ve 1 METEM binası,3 yeni spor salonu, 1 Fen Lisesi Pansiyonu bulunmaktadır.

4 tanesi yık yap şeklinde oluşturulmaktadır. Bu bütçenin yüzde 39’luk kısmı Amasya İl Merkezine ayrılmıştır.

Sürekli İyileştirme Kaliteli Eğitim

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kademesindeki okul sayısını

277'den 363’e yükselttik. Farklı veri tabanlarındaki verilerin (e-okul,mebbis,ÖSYM) Milli Eğitim Müdürlüğümüzce tasarlanan ATS Web Uygulamasıyla izlenebildiği ve yerel ulusal basınla anlık şeffaf paylaşım imkanının sağlandığı bir sistemi Aralık 2022’de hayata geçirdik.

Amasya Takip Sistemi

Yapmış olduğumuz Amasya Takip Sistemi Web Uygulaması yerel ve ulusal basında büyük yankı uyandırırken Bakanlığımızın da taktirlerini kazanmıştır. Veriye dayalı sürekli İyileştirme olarak ifade edebileceğimiz sistem ile ilimizdeki eğitim verilerinin takip edilebildiği, kalitenin artırıldığı bir sistem artık Amasya İl Milli Eğitim bünyesinde yerini almıştır. Mevcut durumu görebilme veri analiziyle sağlıklı şekilde geleceğe yön verme adına sistemi kullanmak bizi herkesten bir adım öne taşıyor.

Bu sistemle kurum hafızamız da oluşturulmuş oluyor.

Yapmış olduğumuz Amasya Takip Sistemi Webuygulaması yerel ve ulusal basında büyük yankı uyandırırken Bakanlığımızın da taktirlerini kazanmıştır. Veriye dayalı sürekli İyileştirme olarak ifade edebileceğimiz sistem ile ilimizdeki eğitim verilerinin takip edilebildiği kalitenin artırıldığı bir sistem artık Amasya İl Milli Eğitim bünyesinde yerini almıştır. Mevcut durumu görebilme veri analiziyle sağlıklı şekilde geleceğe yön verme adına sistemi kullanmak bizi herkesten bir adım öne taşıyor. Bu sistemle kurum hafızamız da oluşturulmuş oluyor.

Sürekli İyileştirme, Mesleğim Hayatım,  Meslek Liselerimizin yapmış oldukları örnek ve öncü çalışmalar Bakanlığımız, Medya ve Türkiye'de büyük yankı uyandırdı.

Ölçme Değerlendirme

İlk dönemde 7,8,11,12. Sınıflarına 2 kazanım değerlendirme sınavı yapıldı. Bu kazanım değerlendirme sınavlarıyla her bir veriye, her kırılma noktasına, net sayılarına ulaşmakta bununla ilgili tedbirleri de almaktayız. İkinci dönemde de kazanım değerlendirme sınavlarımız Ölçme Değerlendirme Birimimiz tarafından hazırlanarak öğrencilerimizle buluşacaktır.

Mesleki Eğitimde Eğitim-Üretim-İstihdam

2021 yılında 3 Milyon 669Bin 232 olan Mesleki Eğitim Toplam Döner Sermaye Ciromuz.

2022 yılında yüzde 307‘luk artış ile 11 Milyon 265Bin 981 rakamına ulaşmıştır.

Şehit Gültekin Tırpan MTAL 2021 cirosu 1 Milyon 149 bin iken 2022 yılında 3 Milyon 171 bine ulaşmıştır. 2022 yılında Meslek Liselerimiz üretim yelpazelerini genişleterek ülke dışına ürünler göndermektedir. Mesleki Eğitim konusunda öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve okul idarecilerimizi Antalya, Bursa, Eskişehir, Yalova ve İstanbul gibi illerimizdeki çalışmaları yerinde ziyaret etmek üzere eğitim seyahatleri düzenliyor, iş birliği ve paylaşım imkanlarını artırıyoruz. Bakanlığımız Amasya’da gösterilen sürekli iyileştirmeyi görüyor ve yatırımlarını Amasya’mıza aktarmaya ve önceliğine almaya devam ediyor. Bu kapsamda Gökhöyük Tarım Meslek Lisemiz bünyesinde Yatırımlar yapmayı planlıyor. Pandemi döneminde maske üretimi için kullanılan Endüstri Meslek Lisemizdeki tekstil imalat makinelerimiz, yine Meslek Lisemizce dönüştürülerek İlduş Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde tek kullanımlık terlik üretir hale getirildi. Türkiye’de ekmek üretiminde ilkler arasında yer alan Amasya İMKB Turizm Otelcilik Meslek Lisemiz, 6 Şubatta başlayacak olan ücretsiz yemek projesinde okullarımızın ihtiyacı olan ekmeği kendi imkanlarıyla üretecektir.

Meslek Lisesinin Gücü Türkiye’nin Gücü

Eğitim-üretim-istihdam faaliyetlerimiz Meslek Liselerimizle güçlenerek devam ediyor.

Ücretsiz Yemek Hizmeti

Türkiye genelinde 1.8 Milyon öğrenciye sağlamış olduğu ücretsiz yemek hizmetini 2023’te 5 Milyon öğrenciye çıkarmayı hedeflemektedir. Amasya’mızda ücretsiz yemekten yararlanan öğrenci sayımız 7 bin 990’ken Bakanlığımızın yeni projesiyle şimdilik 11 bin 931 sayısına ulaştı. Bu sayı her geçen gün artarak devam edecek.

Gerçekliğin algısını kurgula, tasarla ve yönet

Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait"Ayna Dünyalar Amasya (ADA Film Atölyesi) Projesi" ile ilimizde ilk kez eğitim alanında Yeşil Oda (green studio) kurulumu gerçekleştirilerek eğitim-öğretime kazandırıldı.Torumtay Mesleki Teknik Anadolu Lisemizde Radyo Televizyonculuk ve Sinema bölümleri

açılarak öğrencilerimize farklı alanlarda eğitim görme imkanı kazandırılmış oldu.2023 yılı ocak ayında öğrencilerimiz Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezinden uzman yetkililerin verdikleri yeşil stüdyo eğitimlerini tamamladılar.

Kütüphanesiz okulumuz kalmadı

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kademelerinde 277 olan okul sayımız 363 ‘e yükseldi. Yatırımlar sayesinde Amasya ilinde son 10 yılda 42 spor salonu,296 Laboratuar ve 181 Kütüphane eğitim öğretime kazandırıldı. 2014 yılında başlatılan Z Kütüphane ile ilimizde modern donanımlı 44 Z Kütüphane kuruldu. Amasya’da kütüphanesiz okulumuz kalmadı. Bu dönemde yapılan kütüphane üretim ve donatım çalışmaları Meslek Liselerimiz üzerinden yürütüldü. Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kademelerinde 277 olan okul sayımız 363 ‘e yükseldi. Yatırımlar sayesinde Amasya ilinde son 10 yılda 42 spor salonu,296 Laboratuar ve 181 Kütüphane eğitim-öğretime kazandırıldı. 2014 yılında başlatılan Z Kütüphane ile ilimizde modern donanımlı 44 Z Kütüphane kuruldu. Amasya’da kütüphanesiz okulumuz kalmadı. Bu dönemde yapılan kütüphane üretim ve donatım çalışmaları Meslek Liselerimiz üzerinden yürütüldü. 181 kütüphane 44 Modern Z Kütüphane öğrencilerimizin hizmetinde.

Ücretsiz ders kitabı ve kaynak kitap

2003 yılında başlatılan ücretsiz kitap projesiyle velilerin kitap alma çilesi son buldu. Son 10 yılda öğrencilerimize 52 Milyon TL maliyetle 15.6 Milyon ders kitabı ücretsiz dağıtıldı. Ayrıca bu sene kaynak kitaplar da öğrenci sıralarında eğitim öğretimin başlangıcında hazır bulundu.

Teknolojiyi Yaygınlaştırdık Çağın Ötesine Geçtik

Son on yılda okullarımıza 6 bin 85 adet Bilgisayar gönderildi. 266 sınıfın ADSL bağlantısı gerçekleştirildi. Toplamda 235 Bilişim Teknoloji Sınıfı kuruldu. Fatih Projesi kapsamında Amasya’daki okullarımıza 2.939 etkileşimli tahta,98 çok fonksiyonlu yazıcı,26 doküman kamera,10 bin 5 tablet bilgisayar,7 bin 351 data ucu gönderildi.

Öğrencilerimizin yetenekleri ve mizaçları doğrultusunda hazırlanan 31 adet tasarım beceri atölyesi Amasya’da eğitim için yerini almış oldu.

Fatih Projesi Kapsamında Amasya'daki Okullarımıza 2 bin 939 Etkileşimli Tahta, 98 Çok Fonksiyonlu Yazıcı, 26 Doküman Kamera,  10 bin 5 Tablet Bilgisayar, 7 bin 351 Data ucu gönderdik.

Halk Eğitimi Merkezlerimizde eğitim alan kursiyerlerimiz ürünlerini yurt dışına ihraç eder

seviyeye geldiler. İğne oyası ve Kimono'da 6 ülkeye ihracat yapılıyor.

Hayat boyu öğrenme

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüze bağlı olan 7 Halk Eğitimi Merkezinde 487 usta öğreticisi ile 77 Bin 880 kursiyer eğitim almaktadır.

Aile Okulu Projesi

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüze bağlı olan 7 Halk Eğitimi Merkezinde 487 usta öğreticisi ile 77 Bin 880 kursiyer eğitim almaktadır.

Köy Yaşam Merkezleri

Köylerimizde 82 kurs ile bin 243 kursiyere eğitim verilmektedir.

Projeler

2021 yılında 78 Teknofest başvurusu yapılmışken 2022 yılında bu sayı 334’e çıkarılmıştır. Son Bir yılda %500 artış sağlanmıştır. TÜBİTAK 2204-a 2021 yılı başvuru sayısı 102 iken 2022 yılında başvuru sayımız. 240’a yükselmiştir. Yüzde 143 artış sağlanmıştır. Proje kapsamında iş birliği protokolü ile Çalık Grubu ile ortak çalıştay düzenlendi. 2022-2023 eTwinning'de ilçelerimizin tamamı Kalite Etiketi almıştır. İlçelerde düzenli olarak eğitimler verilerek proje yapmaları desteklenmektedir. Merkezde 31 ortaokul 19 lisemize eğitimler verildi. Bunun yanı sıra Gümüşhacıköy’de çevrimiçi diğer 5 ilçemizde yüz yüze bilgilendirme toplantısı yapıldı (14 toplantı). 2500 öğretmenimize ulaşılmıştır. AR-GE Birimimizle halihazırda projeler yürütmekteyiz. Bu projeler kapsamında şu anda 48 öğrenci 10 öğretmenimiz yurt dışında hareketliliği yürütmektedir.

Okul Sporları

2021-2022 eğitim-öğretim yılında 600 faaliyete 5800 lisanslı öğrencimizle katılım sağlandı.

2022-2023 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde ise 505 faaliyette 4157 lisanslı öğrencimiz katılım sağladılar. Bu veriler ışığında geçen seneki bir yıllık faaliyet ve sporcu sayısına bu yılın ilk altı ayında ulaşmış olduk. Sürekli iyileştirme ve kaliteli eğitim ile Amasya’da okul kültürünü, hoşgörüyü ve saygı iklimini eğitim-öğretimde hakim kılmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MHP’den mitinge davetÖnceki Haber

MHP’den mitinge davet

“OBM ile bağımsız ve sağlıklı bir gençlik için çalışıyoruz”Sonraki Haber

“OBM ile bağımsız ve sağlıklı bir gençli...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar