Yarısı Hibe: Çiftçilere Dağıtıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
Yarısı Hibe: Çiftçilere Dağıtıldı
Abone ol
Amasya’da Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında yüzde 50  hibe destekli ‘Macar Fiği ve Yem Bezelyesi Tohumu’ çiftçilere dağıtıldı.

Amasya’da Yem Bitkileri Üretiminin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında yüzde 50  hibe destekli ‘Macar Fiği ve Yem Bezelyesi Tohumu’ çiftçilere dağıtıldı.

Tohum dağıtım törenine Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik, İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin, protokol üyeleri, il genel meclis üyeleri ve çitçiler katıldı.

Kentte kaba yem ihtiyacını karşılamak ve yem bitkisi üretimini artırmayı amaçladıklarını belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin törende yapmış olduğu konuşmasında; “Tarihi önemi ve coğrafi konumu itibarı ile tarım ve hayvancılık sektöründe önemli bir yere sahip olan ilimizde 197.104 büyükbaş ve 261.587 küçükbaş hayvan varlığımızın kaba yem ihtiyacını karşılamak ve yem bitkisi üretimini arttırmak, ilimiz hayvancılığının verimliliği açısından önem arz etmektedir.

Tek yıllık yem bitkisi olan Macar fiği, kıraç bölgelerimizde vazgeçilmez bir münavebe bitkisidir. Yine tek yıllık baklagil yem bitkisi olan yem bezelyesi de uygun dönemde biçildiğinde yüksek ot verimi ve kalitesine sahip bir yem bitkisi türüdür.

Macar fiğinin tohumları sert kabuklu olmadığı için çimlenme zorluğu olmamakta ve meyveleri çabuk çatlamadığından dolayı hasatta tohum kaybı az olmaktadır. Oldukça erken çiçek açtığı için erken biçime gelmektedir.

Yem bezelyesinin otunda ise yüzde 20 civarında ham protein olması, yeşil ot, kuru ot ve silaj olarak değerlendirilebilmesi, soğuğa dayanıklı olması, lezzetli ve kaliteli bir ota sahip olması, tohum veriminin yüksek olması, tohumlarının hayvan beslenmesinde kesif yem olarak kullanılabilmesi, yeşil gübrelemede kullanılabilmesi, iyi bir ekim nöbeti bitkisi olması gibi birçok önemli özelliği mevcuttur.

Ayrıca birinci ürün mısır ekimi yapılan tarlaların boş kaldığı dönemlerde kısa vejetasyon süresine sahip yem bezelyesinin ot veya yeşil gübre amaçlı yetiştirilmesiyle tarla toprakları azot ve organik madde içeriği bakımından da zenginleşmektedir.

İlimizde2022 yılında yaklaşık 3 bin dekar alanda 6 bin ton yem bezelyesi üretimi gerçekleşmiştir. Ayrıca 11 bin dekar alanda 17 bin ton yeşil ot; 2.540 dekar alanda 412 ton dane macar fiği üretimi gerçekleştirilmiştir.

Bakanlığımızın üreticilerimizin üretimine katkı sağlamak amacıyla Amasya'mıza Bitkisel üretimde 244 milyon TL, Hayvancılıkta 62 milyon TL toplamda 306 Milyon TL destek sağlandığını da gururla ifade etmek isterim.

Aynı zamanda ilimiz Şekerpancarı tohumu, Kenevir tohumu ve Hünnap üretiminde Türkiye’de lider konumda olup, Kuru soğan üretiminde 2., Amasya elması ve Kiraz üretiminde 3., Bamya ve Haşhaş üretiminde 4., Yonca tohumu ve dane Fiğ üretiminde 6., sofralık Hıyar ve Salep üretiminde 7., Ayçiçeği ve Ayva üretiminde 8. ve kıvırcık marul üretiminde 9. sırada yer almaktayız.  

Bu yılda kaba yem ihtiyacını karşılamak ve yem bitkisi üretimini artırmak amacıyla İl Özel İdaresinin yüzde 50 hibe destekleri ile toplam tutarı 900 Bin TL olan projemiz ile 2 Bin dekar alanda yetiştirilmek üzere 30 Bin kg Macar Fiği tohumu, toplam tutarı 720 Bin TL olan projemiz ile 1.500 dekar alanda yetiştirilmek üzere 30 bin kg Yem Bezelyesi tohumu desteği sağlayacağız.

Bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize bütün tarımsal faaliyetlerde bizi yalnız bırakmadıkları için şükranlarımı arz ediyor, bütün çiftçilerimizin ürünleri bol kazançları bereketli olsun.”dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yaz Futbol Okulu Kayıtları BaşladıÖnceki Haber

Yaz Futbol Okulu Kayıtları Başladı

Müdür Yardımcısından Göktekin’e ZiyaretSonraki Haber

Müdür Yardımcısından Göktekin’e Ziyaret

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar