Yedikır'ın Sazanları Sivas'ta Yüzecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yedikır'ın Sazanları Sivas'ta Yüzecek
Amasya'nın Suluova İlçesinde bulunan Yedikır Su Ürünleri Üretim İstasyonu'nda yetiştirilen 864 Bin adet sazan balığı yavrusu, Sivas'taki 30 göl ve gölete bırakıldı.

Amasya'nın Suluova İlçesinde bulunan Yedikır Su Ürünleri Üretim İstasyonu'nda yetiştirilen 864 Bin adet sazan balığı yavrusu, Sivas'taki 30 göl ve gölete bırakıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" kapsamında, Amasya Yedikır Su Ürünleri Üretim İstasyonu'nda yetiştirilen ve belirli bir boya ulaşan 864 bin yavru sazan balığı, Sivas ve ilçelerinde bulunan 30 adet göl ve gölete bırakıldı.

Nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi ve farklı sebeplerle zarar gören su ürünlerinin stoklarına takviye yapmak amacıyla faaliyet gösteren Yedikır Su Ürünleri Üretim İstasyonu'nda yetiştirilen balıklar Türkiye'nin dört bir yanındaki göl, gölet ve barajlara bırakılıyor. Bugüne kadar milyonlarca balık Türkiye'nin çeşitli şehirlerindeki göl ve göletlerdeki balık popülasyonunu zenginleştirmek üzere suya bırakıldı.

Amasya Yedikır Su Ürünleri Üretim İstasyonu'nda yetiştirilen balıklar son olarak Sivas'ın Merkez, Altınyayla, Hafik, Gölova, İmranlı, Kangal,  Suşehri, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli ve Zara ilçelerindeki göl ve göletlerde suya bırakıldı. Amasya Yedikır'dan özel yöntemlerle Sivas'a nakledilen 864 bin yavru sazan, hayatlarına Sivas'ta devam edecek ve Sivas göl ve göletlerinin balık popülasyonunu zenginleştirecek.

Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında; "Bakanlığımız tarafından; su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi, farklı nedenlerle zarar gören su ürünleri stoklarının takviyesi, bilimsel temele ve metotlara dayalı balıklandırma amacıyla “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” uygulanmaktadır.

2022 yılı Balıklandırma programı çerçevesinde; İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce; İlimiz sınırları dâhilinde bulunan balıklandırılmasına ihtiyaç duyulan göl ve göletlerde balıklandırma çalışması yapılmıştır.

Amasya Yedikır Su Ürünleri Üretim İstasyonundan temin edilerek ilimize getirilen toplam 864.000 adet yavru sazan balığı Altınyayla, Hafik, Gölova İmranlı, Kangal, Merkez, Suşehri, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli ve Zara ilçelerinde bulunan 30 adet göl ve gölete bırakılmıştır.

Balık stoklarının artırılması suretiyle, su ürünleri tüketiminin artırılması, tüketime bağlı istihdam oluşturması amacıyla iç su kaynaklarında çoğunlukla doğal bir tür olan sportif ve ticari avcılıkta tercih edilen pullu sazan kullanılmaktadır. Yapılan çalışma ile göl ve göletlerin balık popülasyonlarının desteklenmesini, göl ekosisteminin canlı tutulmasını ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir.

Balıklandırma faaliyetinin yöre halkı tarafından da ilgi ve memnuniyetle karşılandığı görülmektedir.

Su ürünleri stoklarını arttırmak amacıyla Bakanlığımız tarafından yürütülen balıklandırma programı kapsamında İl Müdürlüğümüz her yıl ihtiyaç duyulan göl ve göletlerde balıklandırma çalışmalarına devam edecektir. Beklenen faydanın üst düzeyde alınabilmesi için; balıkların korunması ve sürdürülebilir avcılığına bağlı olduğundan bırakılan bu yavruların en az bir kez yavru vermesine imkân tanınmasını siz balıkçılarımız ve halkımızdan bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Yaşam boyu ilk yardım öğren”Önceki Haber

“Yaşam boyu ilk yardım öğren”

Sözleşmeli Personel alınacakSonraki Haber

Sözleşmeli Personel alınacak

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar