Ramazanla Arınmak

Allah’ın birbirinden mükemmel yarattığı mahlukat içinde insan en nadide eseridir. Onda bedenle ruhu, madde ile manayı, düşünce ile duyguyu birleştirmiş onu yeryüzüne halife kılmıştır. Kötülük yapma duygusunu ona vermiş ama onu bu duyguyla başetmek için akılla, vicdanla, kitaplarla ve peygamberlerle koruma altına almıştır. Bunlar yeter dememiş hata ve nisyan ile kötülüğe kayan nefsin ve kalbin arınması, ilk günkü safiyetine kavuşması için af ve mağfiretini sağnak sağnak yağdırdığı özel zamanlar ve mekanlar ikram etmiştir. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı da arınmamıza ve manevi yücelişlerimize vesile olan özel zamanlardan biridir.

Ramazanla Arınmak

Çağımızda hayatımızı kolaylaştıran birçok imkan diğer yandan maddi ve manevi dünyamızı kısırlaştırmakta bilinçlerimizi kirletmektedir. Bilinci kirlenen insanın bu kirliliği sözüne, düşüncesine, duygusuna sirayet etmektedir. İşte bu iklimde Ramazan adına yaraşır bir şekilde “kumları yakan güneşin ardından gelen serin bir yağmur gibi” rahmetiyle gelmiştir manevi coğrafyamıza.

Ramazanla Arınmak

Ramazan dirilmek isteyenleri diriltecek, fark etmek isteyenlere farkettirecek ve değişmek isteyenlere yol gösterecek bir bahar mevsimidir. İnsan o mevsimde tam bitti dediği yerde yeniden dirilir ölmeye ramak kalmışken, çaresizliğine çare olanı, kalbinin sahibini bulur.

İbadetler insanı arındırmanın Allah tarafından belirlenmiş yöntemleridir. O hiç yarattığını bilmez mi? (Mülk Suresi 14) Ramazan ayında oruç ibadetinin amaçlarından birisi kirlenmiş bilinçlerimizi, hastalanmış yüreklerimizi, bozulmuş algılarımızı temizlemek, arındırmak, zaaflarımıza karşı bizi güçlü kılmaktır. Bedeni aç bırakıp ruhun yaralarını sarmasına imkan sağlamaktır. Oruçtur insanı yalandan gıybetten kötü alışkanlıktan alıkoyup arındıran. Maddi hırslarından ve nefsinin aşırı arzularından temizleyen

Ramazanla Arınmak

Oruç bir yıl boyunca bedenimizde çalışmaktan yorulan hücreler için de bir  arınma vesilesidir.  “Oruçla bir an huyundan suyundan arınırsın da temiz kişilerin peşine düşer göklere ağarsın.

Orucun yakışıyla mum gibi ışık verirsin; lokmanın karanlığında da toprağa lokma olur gidersin.” cümleleriyle anlatır orucu Mevlana.

Ramazanla Arınmak

Ramazan ayında sadaka-i fıtr ve zekat ibadeti insanın kazancını temizler. Cimriliği tedavi eden bir ilaçtır. Gönülden verilen her bir metâ kalbimizin kuytu köşelerindeki dünya sevgisine vurulan birer darbedir. Malla kirlenen ruh; para sevdâsıyla kararan kalp, altın ve gümüşün ışıltısı ile kamaşan göz ve karışan zihin, insânî gerçeklere ve ilâhî sırlara perdelidir. Ancak zekât ve sadakanın arındırıcı etkisi sâyesinde kalb tasfiye, nefs tezkiye olabilir.

Ramazanda koştuğumuz teravihler Allah’ın affına, mağfiretine, lütfuna keremine vesile, kardeşlerimize, dostluğa koşmaktır. Bencilliğimizden, kıskançlığımızdan, kibrimizden arınıp yeniden bir binanın tuğlaları gibi olmaya niyet etmektir.

Ramazanla Arınmak

Kaçırmamak için gayret ettiğimiz mukabeleler önyargılarımızı arındıracak kendimize yabancılaşma hastalığımızı iyileştirecek, emirlerle buluşmanın zihnimizi dolduran binlerce sorudan, yüzlerce vehimden arındırmanın mektebidir. Kur’anın getirdiği mesajla ölü kalpler dirilir, huzurla buluşur ve insan hayatının anlam sağlamasını yapar. Eksiklerini tamamlayıp kusurlarını affettirmenin unuttuklarını hatırlamanın yolunu arar.

Ramazanla Arınmak

İftar ve sahurdur zamanı boş işlerden arındıran. Zamanı sahibinin emrince yaşamanın yoluna ileten.

Ramazan ile kullarını temizleyen, sonsuz kerem sahibi, affı ve mağfiretiyle kulunu bağışlayan, Settar ismi ile ayıpları örten Rabbimize bu aya ulaştırdığı için hamdü senalar olsun. Ne mutlu Ramazanda arınanlara!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Berrin Çelebi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Objektif Amasya Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Objektif Amasya hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Objektif Amasya editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Objektif Amasya değil haberi geçen ajanstır.