Yalçın Akbulut

Yalçın Akbulut

Mail: Vakahaber@gmail.com.tr

24 KASIM GÜZEL BİR GÜN OLSUN

Uzun bir aradan sonra 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesi ile böyle anlamlı bir günde sizlerle tekrar bir yazıda buluşmanın heyecanını yaşıyorum

Ülkemizde ise, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk Millet Mektepleri’ni açtığı ve Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliğini kabul ettiği tarih olan 24 Kasım 1928 tarihi, 1981 yılının 24 Kasım’ından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e "Millet Mektepleri Başöğretmenliği" ünvanını 11 Kasım 1928'de yaptığı toplantıda vermiş ve bu ünvan, 24 Kasım'da Millet Mektepleri Talimatnamesi'nin yayımlanması ile resmileşmiştir.

Bir öğretmenin verimli, dingin, mesleği ile ilgili doyum bulan bir öğretmen olabilmesi için mutlaka bazı zorunlulukları hayata geçirmesi gerekir

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK ve Cumhuriyet öğretmenlerinin gününü kutluyorum. Öğretmenler toplumlara önderlik eden kişileri yetiştiren toplumun gerçek önderleri olan ancak genelde arka planda yer alan kişilerdir. İlköğretimden üniversiteye kadar tüm öğretmenlerimizin emekleri sayesinde sadece ülkemizde değil tüm dünyada insanoğlunun uygarlığı devam edebilmektedir. Çünkü öğretmenler bilgi akışını sağlayan araçlardan birisidir.

Mustafa Kemal Atatürk 11 Kasım 1928 de tahta başında ders vermesinden dolayı kendisine Başöğretmenlik ünvanı verilmesi kararlaştırılmıştır.

Öğretmenlerin Kurtuluş Savaşı sırasında nasıl canlarını dişlerine taktıklarını Atatürk bizzat gözlemlemiş, bunun için yurt içinde veya dışında öğretmenliğin ne kadar kutsal bir değer olduğunu da sık sık vurgulamıştır.

Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır dediği zaman ülkenin geleceğini gençlere nasıl emanet ettiğinin bir göstergesi değil midir?

Onun için yurt dışında olsun ülkemizde olsun öğretmenlik mesleğinin çok saygın bir meslek olduğunu bilmemiz gerekir

Türkiye gibi cumhuriyete ve bilimsel ağırlıklı modern bir yaşama geçmesi ancak geçtiğimiz yüzyıl gerçekleşmiş bir ülkenin aynı coğrafya içerisindeki diğer ülkelerden farklı ve huzurlu bir şekilde yaşamasının yegane sebeplerinden birisi de öğretmenlerimizin Atatürk İlke ve İnkılaplarına sahip çıkmasıdır.

Korona günlerini hatırlayalım, bu döneminde bakıyorum 65 yaş üstü yine evlerine hapsedildi.Oysa ki o 65 yaş dediğiniz insanlar bu ülkenin bel kemiği oldular, hep ürettiler, çocukluk yıllarıma dönüyor bakıyorum O dönemde öğretmenlerin büyük çoğunluğu Köy Enstitülerinden mezun  olmuş eli öpülesi öğretmen dediğimiz kişilerden oluşmaktaydı.Kars'ta geçti ilk orta ve lise yıllarım babamın öğretmen olması nedeniyele ilkokulu köyde okusamda çok iyi eğitilmiştik babamdı ilk öğretmenim okullar bitmiş bizde öğretmen olmuştuk ve doğduğumuz şehire öğretmen olarak atanmıştık işte o zaman daha iyi anlamıştım,Cumhuriyetin öğretmenleri:

Bayram Güzeldere, Kemal Şivahanlıoğlu, Hayrettin Avcı, Rıfat Karalar, Osman Artıkaslan, Muhittin Şeyda, Beyler Şeyda, Mehmet Alkan, Kazım Durak, Turan Kılıç gibi öğretmenlerim öğrencilerine Atatürk ATATÜRK İlke ve İnkılaplarına sahip çıkarak bu vatana hizmet etmek en büyük görevlerinin olduğunu kulakları küpe yapmak olduklarıdır.

Bizler o neslin bilgisayar görmeden, cep telefonuyla oynamadan ama çok okuyan nesilleri olarak yetiştik. Onun içindir ki diyorum ki :

0kuma yazmayı bana öğreten ilkokul öğretmenim babam merhum Müslim Akbulut ve ebediyete intikal etmiş Cumhuriyetimizin güzide öğretmenlerini saygı ve minnetle anarken bu günün tüm genç ve idealist genç öğretmenlere başarı getirmesini diliyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar