Ahmet Gemici

Ahmet Gemici

Mail: ahmetg@objektifamasya.com

DÜNYA HIZLA SIFIR EMİSYONA GEÇİYOR

Dünya devletleri hızla İklim değişikliği sebebiyle sıfır emisyona geçiyor, adil bir enerji geçişi, çevre koruma, sağlık hizmetleri, yoksulluk, insan hakları, cinsiyet ve ırk eşitliği ve diğerleri dahil olmak üzere çok sayıda küresel sürdürülebilirlik sorunu her geçen gün artıyor.

Ancak hepsinden geçen bir ana tema var: eşitlik. Basitçe ifade etmek gerekirse, eşitlik küresel sürdürülebilirlik çağının birleştirici hedefidir.

Nihayetinde, küresel sürdürülebilirliğin amacı, herkesin müreffeh bir yaşam sürme fırsatına sahip olmasını sağlamaktır. Belki de bu, şirketlerin kendi sürdürülebilirlik önceliklerini ifade etme konusunda giderek daha fazla uyumlu hale geldiği 17 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi tarafından en iyi şekilde temsil edilmektedir.

Türkiye iklim değişikliği konusunda çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor Gençlik ve Spor Bakanı ve Akademisyenler öncülünde Yakın zamanda İstanbul’da düzenlenen iklim zirvesinde ele alınan önemli konular içerisinde "İklim Değişikliği, Gıda Güvenliği ve Gıdaya Erişim" oldu. Küresel iklim değişikliğinin en yıkıcı sonuçlarından kuraklığınekosistemi ve insan yaşamını nasıl tehdit ettiğinin tartışıldığı panelde, gıda güvenliğinin geleceği masaya yatırıldı.

Dünya, küresel bir sürdürülebilirlik yıllarına geçerken, dünyanın en acil en önemli zorluklarını çözmede kim ne nasıl ve ne zaman başarılı olunması gerektiği de değişiyor ve şirketler giderek birleştirici tema olarak hareket ediyo

Dünyanın en büyük kamu şirketlerinin en az beşte birisıfır emisyon hedefleri taahhüt etmiştir ve birçoğu için odak noktası kendi emisyonlarının ötesine geçmektedir.

Büyük şirketler, dünyanın net sıfır emisyon hedeflerine ulaşması için gereken teknolojiyi yenilemek, finanse etmek ve kurmak için birinci sınıf bir konumdadır.Farklı şirketler farklı roller oynarlar, ancak şimdi bu enerjiden yararlanma ve harekete geçme zamanının geldiği inancına vardılar.

 Dünya, ortak amaç ve ortak kaderin cesaret verici bir işaretini sunarak, varoluşsal zorluğu ele almak için birleşiyor.Avrupa Parlamentosu (AP), 2035 yılından itibaren fosil yakıtla çalışan yeni araçların yasaklanması için sunulan plana destek çıktı. Avrupa Parlamentosu'nun Çevre Komitesi tarafından desteklenen plana göre 2035 yılında karbondioksit salınımının tamamen kesilmesi için birlik çapında yeni benzinli ve dizel araçların satışının yasaklanması öneriliyor.

Bu plan, 2050 yılında bütün sektörlerde net sıfır emisyona ulaşmak isteyen Avrupa Komisyonu tarafından geçtiğimiz yıl sunulan iklim değişikliği politikalarına ait büyük paketin hedeflerinden biri.Buna göre önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde, yani en geç 2035 yılı itibarıyla karbondioksit emisyonuyla kirliliğe yol açan araçların AB yollarından çekilmesi hedefleniyor.

 

 

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar