Gülsüm Güner

Gülsüm Güner

Mail: gulsumdalakci@hotmail.com

PEMBE KİMLİK

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETİNE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ neden var?

Kadın Sürekli fiziksel, psikolojik, cinsel şiddete maruz kaldığı için var. Narsist ben merkezli erkek çocukları yetiştirildiği için var. Sofra da önce erkekler yemek yediği için var. Ev temizliği, çocuk bakımı sadece kadından istendiği için var. Namus, ahlak sadece kadın da arandığı için var.  Kadının aslında insan olduğunu unuttuğunuzdan var.

Ne güzel söylemiş ulu önder Mustafa Kemal Atatürk;’ Bir milletin medeniyetini ölçmek istiyor musunuz; kadınlara nasıl muamele edildiğine bakınız. Cumhuriyet ile aslında kadına verilen medeni kanun, eğitim eşitliği, siyasi haklar, miras eşitliği, tek eşlilik ve resmi nikâh kadının toplumdaki değerini renksiz kimlik hala getirmiş olsa da, maalesef toplumdaki erkek egemen üstünlüğü yazılı kanunların bile önüne geçmiştir.

​İçim acıyor her kadın cinayeti haberi gördüğümde. Ülkemde faili için de maktulü için de eğitim, kültür, konum dinlemeyen; günden güne artan cinayetler bunlar.

Çoğunlukla, üzerinde sadece kendilerinin söz hakkı sahibi olduğu bedenleri yüzünden öldürülen onlarca, yüzlerce, binlerce kadın. Kocası, babası, abisi, küçük erkek kardeşi, amcası, amcasının oğlu, dayısı, sevgilisi, hatta zaman zaman oğlu tarafından namus temizleme bahanesiyle canına kıyılan kadınlar.

Sonrasında, yönetemediğini ‘yok et’ mantığındaki erkeklerin, erkekliklerini ispat aracı kadınlar. Kadının sırtından sopayı, etmeyeceksin, konuşamayan kadınlar. Gördükleri tüm fiziksel ve ruhsal şiddete bazen çocukları için, bazen kimsesizlikten katlanan kadınlar. Kimseden yardım göremeyen, bile bile ecellerine terk edilen kadınlar.

Cinayetiniz bile cinsiyetçi. İnsan cinayeti değil, KADIN cinayeti.

Bu ülkede kadın olmak zor. Namusunuz da batsın, sahiplendiğinizi sanmanız da. Rahat bırakın artık kadınları!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar