Gülsüm Güner

Gülsüm Güner

Mail: gulsumdalakci@hotmail.com

SERMAYESİ DÜRÜSTLÜK

Deve kuşuna uç demişler ben deveyim demiş, koş demişler ben kuşum demiş. Günümüzde deve kuşları çoğaldı. Herkes işine geldiği gibi yaşıyor, ya da herkes istediği gibi anlıyor. Neden zordur dürüst olmak, neden zordur doğruyu duymak. Oysaki çocukluğumuzdan beri doğrular öğretilmedi mi bize?

Şimdi doğruyu söylediğin zaman ya anlamak istediklerini anlıyorlar ya da seni patavatsız olarak ilan ediyorlar.

Dürüst insanlar daha anlamlı ilişkiler inşa etmeyi bilirler. Dürüstlük sayesinde temeli güvenen dayanan ilişkiler kurulur. Oysa doğruları söylemek sizi olduğu gibi kabul edip sevmenin, insanların sizin hakkınızdaki yalan yanlış yargılarına kafayı takmanın sizi küstah biri yapmadığını bilirsiniz. 

Ne güzel söylemiş Yunus Emre; Dürüst olmaktan korkma, kaybedeceğin en fazla yanlış insanlar olur.

Sermayesinin dürüstlük olduğunu söyleyenler kendilerini toplum karşısında kendi menfaatleri için harcamamalıdır. Yanlışa doğru demek, olmaza olur demek, elmaya armut demek ne için söylenir? Menfaat için mi, yaranmak için mi yoksa korkudan mı? Sonuçları ne olursa olsun dürüst olmak gerekmez mi? Hayatta hiçbir zaman uzun vadede kazanan yalan olmamıştır. İnsanlık doğrunun peşinden gitmiştir ve bunu ortak değer yapmıştır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar