150 Yıllık Ramazan Geleneği Yaşatılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
150 Yıllık Ramazan Geleneği Yaşatılıyor
Abone ol
Ramazan ayının sembolü olan davulcular, sahurun ilk günü göreve başladı. Geçmişten günümüze kadar ulaşan ve hiç eskimeyen Ramazan davulu geleneğini Suluovalı davulcular yaşatmaya çalışıyor.

Ramazan ayının sembolü olan davulcular, sahurun ilk günü göreve başladı. Geçmişten günümüze kadar ulaşan ve hiç eskimeyen Ramazan davulu geleneğini Suluovalı davulcular yaşatmaya çalışıyor.

Suluovalı Ramazan davulcuları ilçemiz halkını sahura kaldırıyor. Ramazan ayının sembolü olan Ramazan davulcuları, oruç tutmak isteyen vatandaşları uyandırmak için sahurun ilk günü itibariyle Suluova sokakların da ki görevlerine başladı.

Suluovalı Ramazan davulcuları Mehmet Koca ile Adnan Altuntaş, her yıl olduğu gibi bu yıl da sokak sokak gezip davul çalarak vatandaşları sahura uyandırmak için göreve başlarken bazı apartman sakinlerinin davulcuları camda karşıladığı görüldü.

Ramazan Davulcusu 4 çocuk babası 70 yaşındaki Mehmet Koca, "uzun yıllardır ramazan ayında davul çalıyorum. Başka işim yok, davulcuk yaparak aile geçimimi sağlıyorum. Geçmişten gelen bir gelenek olarak Ramazan davulunun sürdürülmesi için ve bu geleneği yaşatmak için çalışıyorum. Ramazan ayı herkese hayırlı olsun." dedi.

Ramazan davulcusu evli ve 2 çocuk babası Adnan Altuntaş(35) ise, 3 yıldır hem hobi olarak, hem geleneği sürdürmek için ve hem de ek iş olarak bu işi yaptığını söyledi. 

Bu yıl ramazan ayının 11 ilimizi etkileyen deprem afeti dolayısıyla buruk geçtiğini ifade eden Adnan Altuntaş; “Yaşadığımız depremler hepimizi derinden üzdü. Ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralılarımıza şifa diliyorum. Bu ramazan ayında da sokak sokak dolaşarak vatandaşlarımızı sahura kaldırıyoruz. Aldığımız izinler ile davul çalarak bir ay emek veriyoruz.” diye konuştu.

150 Yıllık Gelenek

Osmanlı döneminde başlatılan bu geleneğin 150 yıl öncesine dayandığı düşünülmektedir.

11 Ayın sultanı olarak anılan Ramazan ayı geçmişten günümüze gelen birçok geleneklere sahiptir.  Bunlardan biride ramazan davulu geleneğidir. Ramazan davulcuları sahur vakti geldiğinde sokaklar arasında dolanarak, yüksek sesle mani söyler ve davul çalarlar. Böylece insanları sahur vaktinin geldiğini ve uyanmaları gerektiğini haber verirler.

Geçmiş yıllarda, teknoloji henüz gelişmemişken Ramazan davulu geleneği çok kıymetli bir iş olarak görülmekteydi. Günümüzde sadece gelenek olarak devam ettirilse de o dönemlerde insanları sahura uyandırmak kutsal bir görevdi.

Suluovayenihabergazetesi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vali Masatlı 3 yaşındaki Eren’in doğum gününü kutladıÖnceki Haber

Vali Masatlı 3 yaşındaki Eren’in doğum g...

Ak Partide temayül yoklaması yapıldıSonraki Haber

Ak Partide temayül yoklaması yapıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar